პეტიცია ხანდაზმულ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის შემუშავებასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი მიმართავს საქართველოში მოქმედ ორგანიზაციებს და ცალკეულ მოქალაქეებს - ხელი მოაწერონ პეტიციას (ასევე იხილეთ პეტიციის ქართული ვერსია) რომელიც მოუწოდებს გაეროს წევრი სახელმწიფოების მთავრობებს, დაიწყონ ხანდაზმულ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის შემუშავება. პეტიცია შეიმუშავა ორგანიზაციამ - გლობალური ალიანსი ხანდაზმულთა უფლებებისთვის (Global Alliance for the Rights of Older People), რომელიც აერთიანებს ხანდაზმულ პირთა უფლებებზე მომუშავე 400-ზე მეტ ორგანიზაციას მთელი მსოფლიოდან. პეტიციაზე ხელის მოწერა შეუძლიათ როგორც სამოქალაქო ორგანიზაციებს, ასევე ადამიანის უფლებათა ეროვნულ ინსტიტუტებსა და მოქალაქეებს.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად აკვირდება ხანდაზმულ პირთა უფლებების დაცვასა და სახელმწიფოს მიერ ხანდაზმულ პირთა უფლებების ეფექტურ იმპლემენტაციას პრაქტიკაში. საქართველოს სახალხო დამცველი თავის ყოველწლიურ საპარლამენტო ანგარიშში ცალკე თავს უთმობს ხანდაზმულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის მიმოხილვას, ასევე, საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარების მიზნით, მჭიდროდ თანამშრომლობს საერთაშორისო და რეგიონულ ორგანიზაციებთან.
გლობალურმა პანდემიამ უფრო თვალსაჩინო გახადა ხანდაზმულ პირთა მიერ თავიანთი უფლებებით სარგებლობისას არსებული დაბრკოლებები, ინსტიტუციური პრობლემები და დაადასტურა საერთაშორისო სამართლებრივი ჩარჩოს გაძლიერების აუცილებლობა.
საქართველოს სახალხო დამცველი, მხარს უჭერს ხანდაზმულ პირთა უფლებების თაობაზე კონვენციის ადვოკატირების პროცესს, რადგან მიაჩნია რომ ახალი საერთაშორისო სავალდებულო ინსტრუმენტი მნიშვნელოვანი და ძლიერი მექანიზმი იქნება ხანდაზმულ პირთა უფლებების დაცვისა და პოპულარიზაციისათვის.

Petition regarding Development of UN Convention on the Rights of Older People
The Public Defender of Georgia appeals to organizations operating in Georgia and individual citizens to sign a petition (see the Georgian version of the petition) calling on the governments of UN member states to start developing the UN Convention on the Rights of Older People. The petition was developed by the organization - Global Alliance for the Rights of Older People, which unites more than 400 organizations working on the rights of older people around the world. Civil organizations, as well as national human rights institutions and citizens can sign the petition.
The Public Defender’s Office of Georgia actively monitors the protection of the rights of older persons and the effective implementation of the rights of older persons by the State in practice. In the annual parliamentary report, the Public Defender of Georgia devotes a separate chapter to the rights situation of older people, and also closely cooperates with international and regional organizations in order to share best practices and experiences.
The global pandemic made more visible the obstacles to the enjoyment of rights by older persons, as well as institutional problems, and proved the need to strengthen the international legal framework.
The Public Defender of Georgia supports the advocacy process of the Convention on the Rights of Older People, as he believes that the new international binding instrument will be an important and powerful mechanism for the protection and promotion of the rights of older persons.
See the Amnesty International's video "The Forgotten Convention" - about the need to adopt the UN Convention on the Rights of Older People, with Georgian subtitles