გაერთიანებული სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში სახალხო დამცველის მიმართ თავისი მხარდაჭერა გამოხატა
2021 წლის 8 დეკემბერს დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩი საქართველოში მარკ კლეიტონი საქართველოს სახალხო დამცველს ნინო ლომჯარიას შეხვდა და თავისი მხარდაჭერა გამოხატა სახალხო დამცველისა და სახალხო დამცველის აპარატის მიმართ. ელჩმა აღნიშნა, რომ იგი ყურადღებით ადევნებს თვალს სახალხო დამცველის შეფასებებს და ენდობა მის განცხადებებს, როგორც ობიექტურ საინფორმაციო წყაროს.
უნდა აღინიშნოს, რომ დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საელჩო არაერთი აქტივობის ფარგლებში ეხმარება სახალხო დამცველის აპარატს და ელჩმა დღეს კიდევ ერთხელ დააფიქსირა თავისი მხარდაჭერა და სამომავლო თანამშრომლობისთვის მზაობა გამოთქვა.
ადამიანის უფლებათა თვალსაზრისით ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე საუბრისას მხარეებმა განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთეს კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში მცხოვრები პირების უფლებებზე და მათის დაცვის უზრუნველსაყოფად სახალხო დამცველის და საერთაშორისო თანამეგობრობის, კერძოდ, კი დიდი ბრიტანეთის როლზე იმსჯელეს.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of UK to Georgia Expresses Support to Public Defender of Georgia
On December 8, 2021, Mark Clayton, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Georgia, met with Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, and expressed his support to the Public Defender’s Office and personally to the Public Defender of Georgia. The Ambassador noted that he closely monitors the assessments made by the Public Defender and trusts her statements as an objective source of information.
It should be noted that the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland is assisting the Public Defender’s Office within the framework of a number of activities and the Ambassador reaffirmed his support today and expressed his readiness for future cooperation.
Speaking of the ongoing human rights processes in the country, the parties focused on the rights of people living in the conflict-affected regions and the role of the Public Defender and international community, in particular the United Kingdom, in ensuring their protection.