ელექტრონული კურსი ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე ქალთა სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველის, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტისა და გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის თანამშრომლობით, შემუშავდა ონლაინ სასწავლო კურსი ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე ქალთა სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების შესახებ.
ონლაინ სასწავლო კურსი თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ვებ-გვერდზეა (http://sms.tsmu.edu/cme) განთავსებული და მის სამიზნე ჯგუფს მეანობა–გინეკოლოგიაში და ფსიქიატრიაში სერტიფიცირებული ექიმები წარმოადგენენ. იგი აკრედიტებულია საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან არსებული პროფესიული განვითარების საბჭოს მიერ და მინიჭებული აქვს 6 კრედიტ-ქულა. კურსი შედგება სამი მოდულისგან და თანდართული ტესტებისგან (სავარაუდო პასუხებით).
ეს სიახლე მეანობა–გინეკოლოგიაში და ფსიქიატრიაში სერტიფიცირებულ ექიმებს დაეხმარება, გაიღრმავონ ცოდნა ფსიქო-სოციალური საჭიროების მქონე ქალთა ჯანმრთელობის მართვის, მათი უფლებების და სახელმწიფოს მიერ აღებული ვალდებულებების შესახებ.
პროგრამა დაფუძნებულია სახალხო დამცველის მიერ, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) მხარდაჭერით 2019 წელს ჩატარებული კვლევის „ქალთა სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების დაცვის მდგომარეობა ფსიქიატრიულ და სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებებში“ შედეგად გამოვლენილ საჭიროებებზე. პროგრამა მომზადდა გაეროს ორი ერთობლივი პროგრამის ფარგლებში: „გენდერული თანასწორობისთვის“, რომელიც ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანსური ხელშეწყობით, და „სოციალური დაცვის სისტემის ტრანსფორმაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის საქართველოში“, რომელიც მიმდინარეობს მდგრადი განვითარების მიზნების ფონდის (SDG Fund) მხარდაჭერით.
დამატებითი ინფორმაციისთვის მიმართეთ:
სახალხო დამცველის აპარატს ელექტრონული ფოსტის მისამართზე info@ombudsman.ge
თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერისტეტის დიპლომისშემდგომი სამედიცინო განათლების და უწყვეტი პროფესიული განვითარების ინსტიტუტს ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: postgraduate@tsmu.edu

Electronic Course on Sexual and Reproductive Health and Rights of Women with Psychosocial Needs
An online training course has been developed on sexual and reproductive health and rights of women with psychosocial needs through cooperation between the Public Defender of Georgia, UNFPA Georgia Office and Tbilisi State Medical University.
The online training course is available on the website of Tbilisi State Medical University (http://sms.tsmu.edu/cme) and its target group is doctors certified in the field of obstetrics-gynecology and psychiatry. The course has been accredited by the Professional Development Council of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia and has been awarded 6 credit points. The course consists of three modules and multiple-choice tests.
The innovative cousse will help certified doctors working in the field of obstetrics-gynecology and psychiatry deepen their knowledge in the direction of health management of women with psychosocial needs, their rights and the commitments undertaken by the State.
The programme is based on the needs identified as a result of a study conducted by the Public Defender with the support of the United Nations Population Fund in 2019 on the situation of women's sexual and reproductive health and rights in psychiatric and public care facilities. The programme was developed under two joint UN programmes: For Gender Equality that is being carried out by the funding from the Swedish Government and Transforming Social Security for Persons with Disabilities in Georgia that is being carried out with the support of the SDG Fund.
For more information, please contact:
The Public Defender's Office via e-mail: info@ombudsman.ge
The Institute of Postgraduate Medical Education and Continuous Professional Development of Tbilisi State Medical University via e-mail: postgraduate@tsmu.edu