არასათანადო მოპყრობის საწინააღმდეგო ღონისძიებებში სახალხო დამცველის მოადგილისა და აპარატის თანამშრომლების მონაწილეობა
2018 წლის 28-29 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე სომხეთის რესპუბლიკის დედაქალაქ ერევანში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრო, რომელიც სომხეთის რესპუბლიკის ადამიანის უფლებათა დამცველის ინსტიტუტისთვის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ფუნქციების დაკისრების 10 წლის იუბილეს მიეძღვნა.
კონფერენციის ფარგლებში სახალხო დამცველის მოადგილემ წარმოადგინა მოხსენება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაწესებულებებში განხორციელებული მონიტორინგისა და შესაბამისი მეთოდოლოგიის შესახებ და უპასუხა კონფერენციის მონაწილეთა კითხვებს. კონფერენციის პარალელურად გაიმართა მრავალი ორმხრივი შეხვედრა სხვადასხვა ქვეყნის ომბუდსმენის ინსტიტუტებისა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლებთან.
საქართველოდან ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი ნიკა კვარაცხელია (რომელიც ასევე წამების საწინააღმდეგო ქვეკომიტეტის წევრია), აპარატის სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების დეპარტამენტის უფროსი ეკა ხუციშვილი და სახალხო დამცველის აპარატის საერთაშორისო ურთიერთობების, პროექტების მართვისა და სამოქალაქო განათლების დეპარტამენტის მთავარი სპეციალისტი მარიამ თავდგირიძე.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის სახელით საჯაროდ ვაფიქსირებთ ჩვენს მხარდაჭერას სომხეთის რესპუბლიკის ადამიანის უფლებათა დამცველის ინსტიტუტის, განსაკუთრებით მათი პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიმართ და წარმატებას ვუსურვებთ სამომავლო საქმიანობაში.
სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე და სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის დეპარტამენტის უფროსი ნიკა კვარაცხელია 2018 წლის 3-4 დეკემბერს იტალიის ქალაქ მილანში დაესწრნენ წამების საწინააღმდეგო ასოციაციისა (Association for the Prevention of Torture) და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR) მიერ ორგანიზებულ სამუშაო შეხვედრას, რომელიც შეეხებოდა მიგრანტთა განთავსების ადგილების მონიტორინგს. კონფერენციაზე განიხილეს ამ მიმართულებით არსებული საერთაშორისო გამოწვევები, საერთაშორისო სამართლებრივი სტანდარტები და სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილება.
სამუშაო სესიების ფარგლებში სიღრმისეული მსჯელობა გაიმართა სხვადასხვა საკითხზე, მათ შორის წარმოადგინეს საქართველოს პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიგნებები და გამოცდილება. სამუშაო შეხვედრას ესწრებოდნენ გაეროს სპეციალური მომხსენებელი წამების და სხვა სასტიკი, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის საკითხებში, ასევე წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის პრეზიდენტი, 26 ქვეყნის პრევენციის ეროვნული მექანიზმისა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

Deputy Public Defender and Staff of Public Defender's Office Takes Part in Ill-treatment Prevention Events
On 28-29 November 2018, Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze attended an international conference in Yerevan, the capital of the Republic of Armenia, which was dedicated to the 10th anniversary of the imposition of the National Preventive Mechanism functions on the human rights defender’s institution of the Republic of Armenia.
The Deputy Public Defender presented a report on the monitoring carried out in the establishments of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the relevant methodology. He also answered the questions of conference participants. During the conference, many bilateral meetings were also held with representatives of ombudsman’s institutions and international organizations of various countries.
Other attendees of the conference from Georgia were Nika Kvaratskhelia, Head of the Department of Prevention and Monitoring of the Public Defender's Office (who is also a member of the Subcommittee on Prevention of Torture), Eka Khutsishvili, Head of the Department of Criminal Justice of the Public Defender’s Office, and Mariam Tavdgiridze, a chief specailist of the Department of International Relations, Project Management and Civic Education of the Public Defender’s Office of Georgia.
On behalf of the Public Defender's Office, we publicly express our support to the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, especially the National Preventive Mechanism, and wish them success in their future activities.
On 3-4 December 2018, in the Italian city of Milan, Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze and Head of the Prevention and Monitoring Department Nika Kvaratskhelia attended a meeting organized by the Association for the Prevention of Torture and the OSCEOfficeforDemocratic Institutions and Human Rights (ODIHR). The theme of the meeting was the monitoring of migrant placement places. International challenges in this direction, international legal standards and practices of various countries were dsicussed at the event.
Within the framework of the working sessions, in-depth discussions were held about various issues, including the findings and practices of the National Preventive Mechanism of Georgia. The event was attended by the UN Special Rapporteur on torture and other cruel, inhuman and degrading treatment, the President of the European Committee for the Prevention of Torture, representatives of national preventive mechanisms of 26 countries and other international organizations.