თამბაქოსთან ბრძოლის საერთაშორისო დღე
1987 წლიდან ყოველ წელს, 31 მაისს მსოფლიოში თამბაქოსთან ბრძოლის საერთაშორისო დღე აღინიშნება, რათა მსოფლიოს ყურადღება მიექცია თამბაქოს ეპიდემიისა და მისგან გამოწვეული უმძიმესი შედეგებისადმი.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება ქვეყანაში 2017-2019 წლებში თამბაქოს კონტროლის კანონმდებლობის გამკაცრებას, რაც მოსახლეობის ჯანდაცვისთვის შექმნილი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საფრთხის აღსაკვეთად გადადგმულ ეფექტურ ნაბიჯად უნდა მიიჩნეს. თუმცა, ამ მხრივ უარყოფითად შეიძლება შეფასდეს 2024 წლის 29 მაისს საგადასახადო კოდექსში[1] სამი მოსმენით პარლამენტის მიერ მიღებული კანონპროექტი, რომლითაც 1 კილოგრამ თუთუნზე[2] აქციზის განაკვეთი 60-დან 30 ლარამდე შემცირდა. აღნიშნული ცვლილება წინააღმდეგობაშია თამბაქოს კონტროლის შესახებ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ჩარჩო კონვენციით განსაზღვრულ პრინციპებთან და კონვენციის მე-6 მუხლთან, რომლის თანახმად, ხელშემკვრელი მხარეები აღიარებენ, რომ სატარიფო და საგადასახადო ზომები წარმოადგენს მოსახლეობის სხვადასხვა ფენებში, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდებს შორის თამბაქოს მოხმარების შემცირების ეფექტურ და მნიშვნელოვან საშუალებას.
საქართველოს სახალხო დამცველმა ჯერ კიდევ რამდენიმე წლის წინ მიუთითა სპეციალურ ანგარიშში„თამბაქოს კონტროლის სფეროში არსებული მდგომარეობის შესახებ“ არასრულწლოვანი პირებისათვის თამბაქოს ნაწარმის იოლი ხელმისაწვდომობის საფრთხეებზე. შესაბამისად, სამწუხაროა კანონმდებლობაში ისეთი ცვლილებების მიღება, რომელიც ეწინააღმდეგება კანონმდებლობით აღიარებულ მოქალაქეების ჯანმრთელობის დაცვისთვის თამბაქოს ნაწარმზე ხელმისაწვდომობის შემცირების მიზანს.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს უფლებამოსილი ორგანოების მიერ თამბაქოს კანონმდებლობის ეფექტური მონიტორინგის გაგრძელების მნიშვნელობას, მათ შორის, თამბაქოს მავნე ზეგავლენისგან არასრულწლოვანთა ეფექტური დაცვის და დახურულ სივრცეებში ელექტრონული სიგარეტის და გასახურებელი თამბაქოს მოხმარების კონტროლის მიმართულებით, ასევე იმედს გამოთქვამს, რომ საქართველოს პარლამენტი არ დაუჭერს მხარს მომავალში ინიცირებულ ისეთ ცვლილებებს, რომელიც ხელს შეუწყობს თამბაქოს ნაწარმის ხელმისაწვდომობის გაზრდას.

Every year since 1987, May 31 has been marked as the World No Tobacco Day, the aim of which is to draw the world's attention to the tobacco epidemic and the severe consequences caused by it.
The Public Defender of Georgia welcomes the tightening of tobacco control legislation in the country in 2017-2019, which should be considered an effective step to prevent one of the important threats to the health of the population. However, in this regard, the amendments to the Tax Code passed by the Parliament in three readings on May 29, 2024, by which the excise rate for 1 kilogram of tobacco was reduced from 60 to 30 GEL,[1] should be negatively evaluated. This change is against the principles defined by the World Health Organization Framework Convention on Tobacco Control and Article 6 of the Convention, according to which, the contracting parties recognize that tariff and tax measures are an effective and important means of reducing tobacco consumption among different segments of the population, especially among young people.
A few years ago, the Public Defender of Georgia pointed out the dangers of easy access to tobacco products for minors in the Special Report on the Situation of Tobacco Control. Therefore, it is regrettable to adopt the kind of changes in the legislation, which contradict the goal of reducing access to tobacco products for the protection of the health of citizens, which is recognized by legislation.
The Public Defender of Georgia emphasizes the importance of continued effective monitoring of tobacco legislation by the authorized bodies, including effective protection of minors from the harmful effects of tobacco and the control of electronic cigarette and heated tobacco use in closed spaces, and also expresses hope that the Parliament of Georgia will not support the kind of changes in the future, which will contribute to increasing access to tobacco products.