საინფორმაციო შეხვედრები სამეგრელოს რეგიონში
2020 წლის იანვარში სახალხო დამცველის რეგიონულმა წარმომადგენელმა გენდერის საკითხებში კოკა მებონიამ საინფორმაციო შეხვედრები გამართა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მე-5 საჯარო სკოლის მასწავლებლებთან და მშობლებთან, ასევე, სოფელ ჯუმისა და სოფელ ოდიშში მცხოვრებ ქალებთან.
კოკა მებონიამ შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო სახალხო დამცველის მანდატი; ასევე, სახალხო დამცველის ანგარიშები, სადაც საუბარია გენდერულ თანასწორობასა და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე. ისაუბრა ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის გამოვლენისა და აღკვეთისათვის სისხლისსამართლებრივი, სამოქალაქო სამართლებრივი და ადმინისტრაციულ სამართლებრივი მექანიზმებისა და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისაკენ მიმართული პროექტების მნიშვნელობის, ქალთა ჩართულობის გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, ქალთა საჭიროებების კვლევის მნიშვნელობაზე, ძალადობის მსხვერპლთათვის არსებული სერვისების ხელმისაწვდომობასა და მხარდამჭერი ღონისძიებების აუცილებლობის შესახებ.
შეხვედრის მონაწილეებმა ისაუბრეს მათ გარშემო არსებულ გენდერულ სტერეოტიპებზე, რომლებიც ხელს უწყობს ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის შემთხვევებს.
შეხვედრის დასასრულს გაიმართა დისკუსია ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით სახალხო დამცველის როლზე, შემუშავებულ რეკომენდაციებსა და ტენდენციებზე.

Informational Meetings in Samegrelo Region
In January 2020, Koka Mebonia, Public Defender's Regional Representative on Gender Issues, held informational meetings with teachers and parents of students of Zugdidi public school No 5, as well as women living in the villages of Jumi and Odishi.
Koka Mebonia spoke about the mandate of the Public Defender and the reports of the Public Defender relating to gender equality and domestic violence, as well as criminal, civil-legal and administrative-legal mechanisms for identification and elimination of violence against women and/or domestic violence, importance of projects aimed at women's economic empowerment, women's participation in the decision-making process, importance of researching women's needs, availability of services for victims of violence and necessity of support measures.
Participants of the meeting discussed gender stereotypes surrounding them, which promote violence against women and/or domestic violence.
At the end of the meeting, discussion was held about the role of the Public Defender in the fight against violence against women and domestic violence, as well as recommendations and tendencies in this direction.