საქართველოს სახალხო დამცველმა გაეროს წინაშე უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის ალტერნატიული ანგარიში წარადგინა
2020 წლის 9 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველმა გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის წინაშე საქართველოს უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის მესამე ციკლისთვის ალტერნატიული ანგარიში წარადგინა.
ალტერნატიული ანგარიში მიმოიხილავს ქვეყნის წინაშე არსებულ გამოწვევებს შემდეგი მიმართულებებით: სიცოცხლის უფლება, გენდერული თანასწორობა, დისკრიმინაციასთან ბრძოლა, ეკონომიკური და სოციალური უფლებები, წამების, სასტიკი, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის პრევენცია, გამოხატვის თავისუფლება, ბავშვის უფლებები, ადამიანის უფლებათა დამცველთა მდგომარეობა, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებები, სამართლიანი სასამართლოს უფლება და შეკრების თავისუფლება.
ანგარიშში სახალხო დამცველმა ყურადღება გაამახვილა ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით არსებულ ისეთ პრობლემურ საკითხებზეც, რომელიც უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის მექანიზმის ფარგლებში 2015 წელს საქართველოსთვის გაცემულ რეკომენდაციებში არ ასახულა.
სახალხო დამცველმა ალტერნატიულ ანგარიშთან ერთად, დანართის სახით წარადგინა უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის ფარგლებში 2015 წელს საქართველოს მიმართ გაცემული რეკომენდაციების შესრულების შესახებ ინფორმაცია. კერძოდ, იმ 196 რეკომენდაციიდან, რომელიც 2015 წელს საქართველოს მთავრობის მიერ იქნა მხარდაჭერილი, სახალხო დამცველმა 169 რეკომენდაციის შესრულების მდგომარეობა შეაფასა.
გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მიერ დაფუძნებული უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვა მიზნად ისახავს გაეროს წევრ სახელმწიფოებში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის გაუმჯობესებას. აღნიშნული მექანიზმის ფარგლებში, გაეროს ყველა წევრ სახელმწიფოში ადამიანის უფლებათა დაცვასთან დაკავშირებით არსებული მდგომარეობა ყოველ 4-5 წელიწადში ერთხელ განიხილება.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სახალხო დამცველი 2010 წლიდან აქტიურად თანამშრომლობს აღნიშნულ ადამიანის უფლებათა მექანიზმთან, როგორც პერიოდული ანგარიშების წარდგენით ასევე, უშუალოდ ადამიანის უფლებათა საბჭოს სესიებში მონაწილეობით.

Public Defender Submitts Alternative Report to UN for Universal Periodic Review
On July 9, 2020, the Public Defender of Georgia submitted an alternative report to the United Nations for the third cycle of the Universal Periodic Review (UPR) of Georgia.
The alternative report concerns the challenges faced by the country in the following areas: the right to life, gender equality, fight against discrimination, economic and social rights, prevention of torture, cruel, inhuman and degrading treatment, freedom of expression, children’s rights, situation of human rights defenders, rights of persons with disabilities, right to a fair trial and freedom of assembly.
The report also focuses on problematic issues that had not been reflected in the recommendations made to Georgia within the framework of the Universal Periodic Review mechanism in 2015.
Along with the alternative report, the Public Defender submitted an appendix containing information on the implementation of recommendations made to Georgia within the framework of the Universal Periodic Review in 2015. In particular, the Public Defender assessed the implementation of 169 out of the 196 recommendations endorsed by the Government of Georgia in 2015.
The Universal Periodic Review, a mechanism established by the UN Human Rights Council, aims to improve the human rights situation in UN Member States. Namely, the human rights situation is reviewed under this mechanism in all UN member states in every 4-5 years.
It should be noted that the Public Defender of Georgia has been actively cooperating with the mentioned human rights mechanism since 2010, both by submitting periodic reports and participating in the sessions of the Human Rights Council.