შეხვედრა ნიდერლანდების სამეფოს ელჩთან და საგანგებო დესპანთან
2024 წლის 27 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის მოადგილე ირინე ჩიხლაძე ნიდერლანდების სამეფოს ელჩს საქართველოში მელინე არაკელიანს და საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ ნიდერლანდების საგანგებო დესპანს რწმენისა და რელიგიის საკითხებში ბეა ტენ ტუშერს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა სტუმრებს რწმენისა და რელიგიის თავისუფლების მიმართულებით აპარატის მანდატი და საქმიანობა გააცნო, ისაუბრა ძირითად გამოწვევებზე, მათ შორის, რელიგიური ორგანიზაციების დაფინანსების საკითხზე, სხვადასხვა რელიგიურ გაერთიანებებთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ნორმებსა და რელიგიური ნიშნით ჩადენილი სავარაუდო სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების გამოძიების საკითხებზე.
ბეა ტენ ტუშერმა ევროინტეგრაციის გზაზე რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვის მნიშვნელობაზე და ამ პროცესში სახალხო დამცველის, როგორც დამოუკიდებელი და ობიექტური ინსტიტუტის როლზე ისაუბრა. ლევან იოსელიანმა კი ტოლერანტული გარემოს დამკვიდრების და რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობების თემებზე სასაუბროდ, სახალხო დამცველის ინიციატივით შექმნილი პლატფორმების შესაძლებლობებს გაუსვა ხაზი.
ელჩმა და საგანგებო დესპანმა სახალხო დამცველისა და მისი აპარატისადმი მხარდაჭერა გამოხატეს. შეხვედრის დასასრულს მხარეები სამომავლო თანამშრომლობაზეშეთანხმდნენ.

Meeting with Dutch Ambassador and Special Envoy
On March 27, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Irine Chikhladze, Deputy Public Defender of Georgia, met with Meline Arakalian, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Georgia, and Bea ten Tusscher, DutchSpecialEnvoyfor Freedom ofReligionandBelief, who is on an official visit to Georgia.
The Public Defender introduced the mandate and activities of the Office in the direction of freedom of belief and religion to the guests, spoke about the main challenges, including the financing of religious organizations, legislative norms related to various religious associations, and investigation of alleged hate crimes committed on religious grounds.
Bea ten Tusscher spoke about the importance of protection of the rights of religious and ethnic minorities for European integration and the role of the Public Defender as an independent and objective institution in this process. Levan Ioseliani emphasized the possibilities of the platforms created on the Public Defender’s initiative for the establishment of a tolerant environment and discussion of the topics of religious and ethnic minorities.
The Ambassador and the Special Envoy expressed their support to the Public Defender and his office. At the end of the meeting, the parties agreed on future cooperation.