სახალხო დამცველისა და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის შეხვედრა
2020 წლის 21 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს საქართელოში კელი დეგნანს შეხვდა.
„ელჩს გადავუხადე მადლობა მისი პოზიტიური როლის გამო საქართველოს პოლიტიკური პროცესების, სტაბილურობის, ადამიანის უფლებების დაცვის და დემოკრატიული რეფორმების მხარდაჭერისათვის. ვისაუბრეთ ქვეყანაში ადამიანის უფლებების მდგომარეობაზე, წინასაარჩევნო პროცესებზე, სასამართლო სისტემაში არსებულ გამოწვევებზე, მედიაგარემოზე. ელჩი განსაკუთრებით დაინტერესდა ხომ არ აწყდება სახალხო დამცველის ინსტიტუტი რაიმე ბარიერებსა თუ გამოწვევებს, თავისი საქმიანობის შესრულების პროცესში“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
ელჩმა კელი დეგნანმა დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობაში სახალხო დამცველის ინსტიტუტის მნიშვნელოვან როლზე ისაუბრა, ხაზი გაუსვა მონიტორინგისა და საზოგადოების ინფორმირების თვალსაზრისით მიმდინარე საქმიანობას და მზაობა გამოხატა სახალხო დამცველის აპარატის, ასევე ქვეყანაში დემოკრატიული პროცესების განვითარებისა და ადამიანის უფლებების მხარდასაჭერად.

On July 21, 2020, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Kelly Degnan, Ambassador of the United States of America to Georgia.
"I thanked the Ambassador for her positive role in supporting Georgia's political processes, stability, protection of human rights and democratic reforms. We talked about the human rights situation in the country, pre-election processes, challenges in the judiciary and media environment. The Ambassador showed particular interest in the activities of the Public Defender's Office; namely, if the institution faces any obstacles or challenges while performing its duties,” the Public Defender said after the meeting.
Ambassador Kelly Degnan spoke about the important role of the Public Defender's institution in building a democratic society, highlighted the efforts of the Office in the field of monitoring and raising public awareness, and expressed readiness to support the Office, as well as the development of democratic processes and human rights in the country.