სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ ჟენევაში სამოქალაქო საზოგადოებისა და დემოკრატიული სივრცის დაცვაში სახალხო დამცველის როლზე ისაუბრა
2025 წლის 25 სექტემბერს ჟენევაში მიმდინარე გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მე-60 სესიის პარალელურად, ადამიანის უფლებათა დაცვის გლობალური ალიანსის (GANHRI) ორგანიზებით გაიმართა პარალელური დისკუსია: ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტების როლი სამოქალაქო საზოგადოებისა და დემოკრატიული სივრცის დაცვაში.
დისკუსიაში მონაწილე საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ სამოქალაქო საზოგადოების საქმიანობათა დაცვაში სახალხო დამცველის როლსა და უფლებამოსილებაზე ისაუბრა; საქართველოში უფლებადამცველთა საქმიანობის შესახებ მოქმედი მარეგულირებელი ნორმები და ამ მიმართულებით უკანასკნელ წლებში ამოქმედებული საკანონმდებლო შეზღუდვები განიხილა და მონაწილეებს ამ შემზღუდველი ხასიათის ნორმების შესახებ სახალხო დამცველის მიერ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში და საერთო სასამართლოებში წარდგენილი სასამართლო მეგობრის მოსაზრებები, იუსტიციის სამინისტროსადმი გაგზავნილი სპეციალური რეკომენდაცია, საჯარო განცხადებები და სხვა სახის გამოხმაურებები გააცნო.

First Deputy Public Defender Talks in Geneva about Public Defender’s Role in Protecting Civil Society and Democratic Space
On September 25, 2025, in parallel with the 60th session of the UN Human Rights Council in Geneva, a parallel discussion was organized by the Global Alliance for Human Rights (GANHRI): The Role of National Human Rights Institutions in Protecting Civil Society and Democratic Space.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, who participated in the discussion, spoke about the role and authority of the Public Defender in protecting civil society activities; She discussed the regulatory norms in force regarding the activities of human rights defenders in Georgia and the legislative restrictions enacted in this direction in recent years, and introduced the participants to the amicus curiae opinions filed by the Public Defender with the Constitutional Court of Georgia and common courts regarding these restrictive norms, the special recommendation sent to the Ministry of Justice, public statements, and other responses.