სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ ანკარაში ევროპის საბჭოს მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
2022 წლის 23 მაისს ანკარაში ევროკავშირისა და ევროპის საბჭოს ერთობლივი პროექტის „ადვოკატთა ასოციაციებისა და იურისტების შესაძლებლობების გაძლიერება ადამიანის უფლებათა ევროპული სტანდარტების მიმართულებით“ ფარგლებში ადვოკატებისათვის ცნობიერების ამაღლების მე-6 შეხვედრა გაიმართა.
ღონისძიებაზე საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა თამარ გვარამაძემ ომბუდსმენის ინსტიტუტზე, როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის ინსტრუმენტზე ისაუბრა და დამსწრეთ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობა გააცნო.
შეხვედრაში თურქეთის ადვოკატთა ასოციაციის, ანკარას უნივერსიტეტის, ევროპის საბჭოს, გაეროსა და თურქეთის ომბუდსმენის ინსტიტუტის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. განიხილეს ომბუდსმენის ინტიტუტის სამართლებრივი მნიშვნელობა ევროპული და საერთაშორისო პერსპექტივიდან, თურქეთის ადამიანის უფლებათა დამცველი ინსტიტუტების სამუშაო პრინციპები და პრაქტიკული რჩევები.

First Deputy Public Defender Participates in CoE Event in Ankara
The 6th Awareness Raising Meeting of the EU-Council of Europe Joint Project “Strengthening the Capacity of Bar Associations and Lawyers on European Human Rights Standards” was organised for lawyers in Ankara on 23 May 2002.
At the event, Tamar Gvaramadze, First Public Defender of Georgia, spoke about the ombudsman institution as a human rights protection instrument and introduced the activities of the Georgian Public Defender’s Office to the attendees.
The meeting was attended by representatives of the Turkish Bar Association, Ankara University, the Council of Europe, the United Nations and the Ombudsman Institutionof the Republic ofTurkey. The legal significance of the ombudsman institution from the European and international perspective, the working principles and practical advice of the Turkish human rights institutions were discussed at the event.