სახალხო დამცველის გამოსვლა გაეროს დაბერების შესახებ ღია სამუშაო ჯგუფის მე-11 სესიაზე
2021 წლის 29 მარტიდან 1 აპრილის ჩათვლით დაბერების შესახებ გაეროს ღია სამუშაო ჯგუფის მე-11 სესია მიმდინარეობდა. სესიაში საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ და სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მიიღეს მონაწილეობა.
ხანდაზმულთა უფლებების დაცვა და ხელშეწყობა საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობის ერთ-ერთ მნიშვნელოვანი მიმართულებაა. სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშებში ხანდაზმულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის მიმოხილვას ცალკე თავი ეთმობა; ამ მიმართულებით საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარების მიზნით, სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად მონაწილეობს საერთაშორისო და რეგიონულ ღონისძიებებში; საქართველოს სახალხო დამცველის მოწვევით 2018 წელს საქართველოს გაეროს დამოუკიდებელი ექსპერტი ეწვია, რის შედეგადაც მომზადდა გაეროს გენერალური ასამბლეის ადამიანის უფლებათა საბჭოს ანგარიში, სადაც ხანდაზმულ პირთა მიერ უფლებებით სარგებლობის დაცვის უზრუნველსაყოფად ხელისუფლების მიმართ კონკრეტული რეკომენდაციები გაიცა.
აღსანიშნავია, რომ გაეროს ღია სამუშაო ჯგუფის მე-11 სესიის ფარგლებში, წარდგენილ იქნა ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტებისა და სამოქალაქო ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება ხანდაზმულ პირთა უფლებების შესახებ ახალი კონვენციის შემუშავებისა და მიღების აუცილებლობაზე, რომლის მომზადებასა და მხარდაჭერის ადვოკატირებაში პოლონეთისა და საქართველოს ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტებმა იმუშავეს. განცხადებას ხელს 51 ორგანიზაცია აწერს. საქართველოს სახალხო დამცველი მხარს უჭერს კონვენციის ადვოკატირების პროცესს, ვინაიდან, ახალი საერთაშორისო სავალდებულო ინსტრუმენტი მნიშვნელოვანი და ძლიერი მექანიზმია ხანდაზმულ პირთა უფლებების დაცვისა და პოპულარიზაციისათვის.
მე-11 სესიის გახსნითი ღონისძიების ფარგლებში სახალხო დამცველმა თავის ვიდეო მიმართვაში მოკლედ ისაუბრა ხანდაზმულ პირთა უფლებების დაცვისა და რეალიზაციის მიმართულებით ქვეყანაში არსებულ გამოწვევებზე, აღნიშნა, რომ გლობალურმა პანდემიამ კიდევ უფრო თვალსაჩინო გახადა ხანდაზმულ პირთა წინაშე არსებული გამოწვევები და ხაზი გაუსვა ხანდაზმულ პირთა უფლებების შესახებ ახალი კონვენციის შემუშავების და მიღების აუცილებლობას.
31 მარტს ხანდაზმულთა დასაქმების უფლებებზე გამართულ დისკუსიაში სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მიიღო მონაწილეობა. მისი განცხადებით, კონსტიტუციური ჩარჩოს და სხვა რეგულაციებისა და სტანდარტების მიუხედავად, საქართველოში ხანდაზმულთა დასაქმების პოტენციალის განვითარებისა და გამოყენების ხელშესაწყობად, შესაბამისი სახელმწიფო უწყებებიდან ეფექტური ქმედებები არ განხორციელებულა.
1 აპრილს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ შემაჯამებელ დისკუსიაში წარადგინა განცხადება ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსის დაბერების შესახებ სამუშაო ჯგუფის სახელით, რომლის წევრიც არის სახალხო დამცველის აპარატი. განცხადებაში სხვა საკითხებთან ერთად ყურადღება იყო გამახვილებული რომ გაეროს დაბერების შესახებ ღია სამუშაო ჯგუფმა რაც შეიძლება სწრაფად უნდა გადადგას გადამწყვეტი ნაბიჯები ხანდაზმულ პირთა უფლებების შესახებ ახალი კონვენციის შემუშავებასა და მიღებაში. დამატებით, თამარ გვარამაძემ აღნიშნა, რომ ახალი კონვენციის შემუშავებისთვის საჭიროა შეიქმნას ქვეჯგუფი, რომელიც გააერთიანებს ექსპერტებს წევრი ქვეყნებიდან, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებიდან და ადამიანის უფლებათა ეროვნულ ინსტიტუტებს, და გაეროს დამოუკიდებელ ექსპერტს.

Public Defender’s Speech at 11th Session of UN Open-Ended Working Group on Aging
The 11th Session of the UN Open-EndedWorking Group on Aging was held from 29 March to 1 April 2021. Public Defender of Georgia Nino Lomjaria and First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze took part in the session.
Protecting and promoting the rights of older persons are one of the important activities of the Public Defender's Office of Georgia. In the Public Defender’s Parliamentary Reports, a separate chapter is devoted to the review of the rights situation of older persons; In order to share the best practices and experiences in this field, the Public Defender’s Office actively participates in international and regional events; By the invitation of the Public Defender of Georgia, an independent UN expert visited Georgia in 2018, as a result of which, a report of the UN General Assembly’s Human Rights Council was drawn up, which included specific recommendations to the Government relating to the protection of the rights of older persons.
It should be noted that within the framework of the 11th Session of the UN Open-Ended Working Group, a joint statement was presented by national human rights institutions and civil society organizations on the need to develop and adopt a new convention on the rights of older people. The statement is signed by 51 organizations. The Public Defender of Georgia supports the process of advocating for the convention, since a new international binding instrument is an important and powerful mechanism for the protection and promotion of the rights of older people.
During the opening event of the 11th session, in a video address, the Public Defender briefly spoke about the challenges facing the country in terms of protecting and realizing the rights of older people, noting that the global pandemic has made the challenges facing older people even more vivid and highlighting the need for the adoption of a new convention on the rights of older people.
On March 31, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze took part in the discussion on the employment rights of older persons. According to her, despite the constitutional framework and other regulations and standards, no effective steps have been taken by the relevant state agencies to promote the development and use of the employment potential of older persons in Georgia.
On April 1, the First Deputy Public Defender presented a statement at the concluding discussion on behalf of the GANHRI Working Group on Ageing, a member of which is the Georgian Public Defender’s Office. The statement stressed, inter alia, that the UN Open-Ended Working Group on Aging should take decisive steps as soon as possible in drafting and adopting a new convention on the rights of older people. In addition, according to Tamar Gvaramadze, the drafting of a new convention requires the creation of a subgroup that will bring together experts from member states, civil society organizations and national human rights institutions, as well as an independent UN expert.