სახალხო დამცველი საქართველოში ევროკავშირის ელჩს შეხვდა
2024 წლის 17 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველს პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე ევროკავშირის ელჩს საქართველოში პაველ ჰერჩინსკის შეხვდნენ.
შეხვედრაზე საქართველოს ევროკავშირში გასაწევრიანებლად განსახორციელებელი ღონისძიებებისა და ვალდებულებების შესრულების მდგომარეობაზე ისაუბრეს და ამ მიმართულებით სახალხო დამცველის როლი განიხილეს.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონის“ იმპლემენტაციის მოსალოდნელ შედეგებზე, კანონის წინააღმდეგ გამართულ საპროტესტო აქციებზე დაკავებულთა და დაშავებულთა, მათ შორის, დღემდე წინასწარ პატიმრობაში მყოფთა მდგომარეობაზე და სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ მათი საქმეების შესწავლის მიმდინარეობაზე.
ევროკავშირის ელჩი საპარლამენტო არჩევნებზე სახალხო დამცველის აპარატის სადამკვირვებლო მანდატით და წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში სიძულვილის ენის გამოყენების მავნე პრაქტიკის პრევენციის საკითხებითაც დაინტერესდა.

On June 17, 2024, Public Defender Levan Ioseliani and First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze met with EU Ambassador to Georgia Paweł Herczyński.
Implementation of measures and obligations for Georgia's accession to the European Union and the role of the Public Defender in the above process were discussed at the meeting.
The parties also talked about the expected consequences of the enforcement of the Law on Transparency of Foreign Influence, the condition of those arrested and injured during the protests against the law, including those still in pretrial detention, and the progress of the examination of their cases by the Special Investigation Service.
The EU Ambassador also showed interest in the monitoring mandate of the Public Defender’s Office at the parliamentary elections and the prevention of the harmful practice of using hate speech during the pre-election campaign.