საქართველოს სახალხო დამცველმა ომბუდსმენთა საერთაშორისო ინსტიტუტის (IOI) შეხვედრებში მიიღო მონაწილეობა
2022 წლის 9-12 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ აშშ-ს ქალაქ ნიუ-იორკში ომბუდსმენთა საერთაშორისო ინსტიტუტის (IOI) საერთაშორისო მმართველი საბჭოს ყოველწლიურ შეხვედრაში და ასევე, IOI-ის რეგიონულ დირექტორთა შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
IOI-ს საერთაშორისო მმართველი საბჭოს შეხვედრაზე გაეროს ომბუდსმენმა ქალბატონმა შირინ დოდსონმა პრეზენტაცია წარმოადგინა, რომელზეც თავის საქმიანობასა და როლზე ისაუბრა. მონაწილეებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს IOI-ის ძალისხმევაზე, გაეროს გენერალურ ასამბლეაში დამკვირვებლის სტატუსის მიღებასთან დაკავშირებით. უნდა აღინიშნოს, რომ ამ მიმართულებით საქართველოს სახალხო დამცველი აქტიურად მუშაობს.
შეხვედრაზე IOI-ს საერთაშორისო მმართველმა საბჭომ თავის წევრად, აფრიკიდან, კარიბის ზღვის რეგიონის, ევროპისა და ჩრდილოეთ ამერიკიდან შვიდი ახალი ინსტიტუტი მიიღო.
საბჭოს თანხმობით, ასევე გადაწყდა, რომ IOI მომავალში ჩაატარებს ტრენინგებს სპეციფიური აქცენტით ისეთ თემებზე, როგორიცაა წამების პრევენცია ლათინურ ამერიკაში, მედია უნარები და სხვა. განიხილეს სხვა მნიშვნელოვანი საკითხებიც.
IOI-ის პრეზიდენტმა კრის ფილდმა შეხვედრის ფარგლებში ხელი მოაწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს IOI-სა და გაეროს ტრენინგისა და კვლევის ინსტიტუტს (UNITAR) შორის.
2022 წლის 25-27 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ საბერძნეთის ომბუდსმენის ანდრეას პოტაკისის მოწვევით, მონაწილეობა მიიღო ქალაქ სუნიოში გამართულ IOI-ს ევროპის რეგიონის დირექტორთა საბჭოს შეხვედრაში, ასევე დაესწრო IOI ევროპის გენერალურ ასამბლეას და კონფერენციას თემაზე: „ომბუდსმენის ინსტიტუტის გადატვირთვა: მანდატი და ოპერატიული ჩარჩო პოსტ-მოდერნიზმის ერაში“.
აღსანიშნავია, რომ სუნიოში გამართულ კონფერენციაზე სტრასბურგის სასამართლოს ერთ-ერთმა მოსამართლემ თავის მოხსენებაში განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი სასამართლოს დიდი პალატის მიერ ისლანდიის წინააღმდეგ განხილულ საქმეში საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილ სასამართლო მეგობრის მოსაზრებას, როგორც საუკეთესო პრაქტიკას და საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოსთან თანამშრომლობა მისაბაძ მაგალითად დაასახელა.
საქართველოს სახალხო დამცველი 2019 წლიდან არის IOI-ს ევროპის რეგიონის დირექტორთა საბჭოს წევრი, ხოლო 2021 წლიდან IOI-ს საერთაშორისო მმართველი საბჭოს წევრი.
* IOI დაარსდა კანადაში 1978 წელს და არის ერთადერთი გლობალური ორგანიზაცია, რომელიც აერთიანებს აფრიკის, აზიის, ავსტრალიის და წყნარი ოკეანის, ევროპის, კარიბის ზღვის, ლათინური და ჩრდილოეთ ამერიკის დამოუკიდებელ ომბუდსმენის ინსტიტუტებს. როგორც ერთადერთი გლობალური ორგანიზაცია, IOI წარმოადგენს ომბუდსმენებს მთელ მსოფლიოში.

Public Defender of Georgia Participates in Meetings of International Ombudsman Institute (IOI)
On May 9-12, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, participated in the annual meeting of the Boardof Directorsof the International Ombudsman Institute (IOI) in New York, USA, and in the meeting of the IOI Regional Directors.
At the meeting of the Boardof Directors, the UN Ombudsman, Ms. Shireen Dodson, made a presentation, during which she spoke about her activities and role. Participants showed particular interest in the IOI's efforts to obtain observer status from the UN General Assembly. It should be noted that the Public Defender of Georgia is actively working in this direction.
At the meeting, the IOI Board approved membership of seven institutions from Africa, the Caribbean, Europe and North America..
With the Board’s approval, the IOI will also organise a wide array of trainings in the next membership year with a specific focus on topics like torture prevention in Latin America, media skills, etc. Other important issues were also discussed.
IOI President Chris Field signed a Memorandum of Understanding between the IOI and the United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) within the framework of the meeting.
On May 25-27, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, at the invitation of the Greek Ombudsman Andreas Pottakis, participated in the meeting of the IOI Board of Regional Directors in Sounion, and attended the IOI General Assembly and Conference on “Resetting the Ombudsman Institute: The Mandate and Operational Framework in the Post-Modernist Era"
It should be noted that at the conference in Sounion, one of the judges of the Strasbourg Court particularly emphasized the opinion of the friend of the court filed by the Public Defender of Georgia in the case against Iceland heard by the Grand Chamber as the best practice and described the Georgian Public Defender’s cooperation with the European Court of Human Rights as exemplary.
The Public Defender of Georgia has been a member of the IOI Board of Regional Directors for Europe since 2019, and a member of the IOI International Board of Directors since 2021.
* The International Ombudsman Institute (IOI) was founded in Canada in 1978 and is the only global organization bringing together independent ombudsman institutions from Africa, Asia, Australia and the Pacific, Europe, the Caribbean, Latin and North America. As the only global organization, the IOI represents ombudsmen around the world.