ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსისა (GANHRI) და ევროპული ქსელის (ENNHRI) ყოველწლიური შეხვედრები
14-16 მარტს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ ჟენევაში, ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსის (GANHRI) და ევროპული ქსელის (ENNHRI) ყოველწლიურ შეხვედრებში მიიღო მონაწილეობა.
14 მარტს GANHRI-ს ევროპული ქსელის (ENNHRI) გენერალური ასამბლეა გაიმართა, სადაც ქსელის წევრებს ENNHRI-ს პროგრესის ანგარიში, ფინანსური ანგარიში და მცირე გრანტების გაცემის ახალი მექანიზმი წარუდგინეს; ასევე, ადამიანის უფლებათა დამცველ ინსტიტუტებთან (NHRI) დაკავშირებით ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის 2021/1 რეკომენდაციის შესრულების კვლევა გააცნეს.
15 მარტს გენერალურ ასამბლეაზე ალიანსის წევრებმა GANHRI-ის ბიუროს ახალი წევრები, წესდებაში შესატანი ცვლილებები, ფინანსური და აუდიტის ანგარიში, პროგრესის ანგარიში, 2023-2027 წლის სტრატეგია და 2023 წლის სამუშაო გეგმა განიხილეს.
თამარ გვარამაძის ფასილიტაციით გამართულ ერთ-ერთი სამუშაო სესიაზე მონაწილეებმა წამებისა და არასათანადო მოპყრობის პრევენციასთან დაკავშირებულ გამოცდილებაზე, მიღწევებზე, გამოწვევებზე და მსხვერპლთა დაცვის მიმართულებით მთავრობასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობისა და მოწყვლად ჯგუფებთან მუშაობის პრაქტიკაზე ისაუბრეს.
16 მარტს GANHRI-ს ყოველწლიური კონფერენცია გაიმართა, რომელიც პარიზის პრინციპების 30 და ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის 75 წლის იუბილეს მიეძღვნა.

Annual Meetings of GANHRI and ENNHRI
On March 14-16, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze participated in the annual meetings of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) and the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) in Geneva.
On March 14, the General Assembly of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) was held, where ENNHRI progress report, financial report and new small grant mechanism were presented to the Network members; in addition, a report on the implementation of the 2021/1 recommendation of the Committee of Ministers of the Council of Europe regarding national human rights institutions (NHRI) was presented.
On March 15, at the General Assembly, members of the Alliance spoke about the new members of the GANHRI Bureau, amendments to the statute, financial and audit report, progress report, 2023-2027 strategy and 2023 work plan.
In one of the working sessions facilitated by Tamar Gvaramadze, participants talked about the experience, achievements and challenges related to the prevention of torture and ill-treatment, cooperation with the government and non-governmental organizations in the direction of victim protection and the practice of working with vulnerable groups.
The GANHRI annual conference was held on March 16, dedicated to the 30th anniversary of the Paris Principles and the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights.