სასამართლოს მეგობრის (Amicus Curiae) მოსაზრება გარემოს შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობასთან დაკავშირებით
2024 წლის 7 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლეს შპს „საინფორმაციო ცენტრების ქსელის“ სარჩელის საფუძველზე დაწყებულ საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარუდგინა.
სასამართლოს მეგობრის წარდგენის მიზანია გარემოს მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, როგორც კონსტიტუციით, ისე საერთაშორისო და მათ შორის, ორჰუსის კონვენციით დადგენილი სტანდარტების შესახებ ინფორმაციის გაზიარება.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სასამართლომ როგორც ინფორმაციის თავისუფლების დაცვის ერთადერთმა ეფექტურმა საზედამხედველო ინსტიტუტმა, გარემოს მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების სათანადო რეალიზების მიზნებისთვის, იმსჯელოს ორჰუსის კონვენციით ქვეყნისთვის დადგენილი ვალდებულებების შესრულების და გარემოს მდგომარეობის შესახებ საგამოძიებო უწყებებში დაცული ინფორმაციის გამოცალკევების და დაინტერესებული პირისთვის გადაცემის შესაძლებლობაზე.

Amicus Curiae Brief on Importance of Access to Environmental Information
On October 7, 2024, the Public Defender of Georgia submitted an amicus curiae brief to the Judge of the Tbilisi City Court’s Collegium of Administrative Cases relating to the case launched on the basis of the lawsuit of LLC Network of Information Centers.
The purpose of the amicus curiae brief is to share information on the standards established by the Constitution and international standards, including the Aarhus Convention, on access to environmental information.
The Public Defender believes that it is critically important for the court, as the only effective supervisory institution for the protection of freedom of information, to consider the possibility of fulfilling the obligations established for the country under the Aarhus Convention and separating information on the state of the environment kept by investigative agencies and providing it to the interested party, for the purposes of properly realizing the right to access information on the state of the environment.