სახალხო დამცველი ნამოხვანის ჰესის მშენებლობის წინააღმდეგ მიმდინარე აქციის მონაწილეებს შეხვდა
2021 წლის 8 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ნამოხვანის ჰესის მშენებლობის ადგილს ეწვია და მშენებლობის წინააღმდეგ მიმდინარე აქციის მონაწილეებს შეხვდა.
სახალხო დამცველს დაუსაბუთებლად მიაჩნია აქციის მონაწილეთათვის გადაადგილების შეზღუდვის საჭიროება. „ჩამოვედი და პირადად შევხვდი ამ ადამიანებს, რათა გამეგო იმ მოთხოვნებისა და პრობლემების შესახებ, რომელთა გადაჭრაშიც შემიძლია დავეხმარო. მთავარი, რაც ამ ადამიანებს აწუხებთ, ეს არის საქართველოსა და ჰესის მშენებელ კომპანია „ენკას“ შორის გაფორმებული ხელშეკრულება, რომელშიც, მათი მოსაზრებით, იგნორირებულია სახელმწიფოს და ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესები; ეს ხელშეკრულება არ ითვალისწინებს ქართული სახელმწიფოს ინტერებს. ასევე უცნობია რა არგუმენტებით უზღუდავს პოლიცია აქციის მონაწილეებს გადაადგილების თავისუფლებას, მითუმეტეს, რომ შეკრების ძალადობრივ აქციაში გადაზრდის არანაირი წინაპირობა, მინიშნება ან მოწოდება არ იკვეთება“, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
სახალხო დამცველი სახელმწიფოს მოსახლეობასთან მეტი დიალოგისკენ მოუწოდებს და აცხადებს, რომ „ინფორმაციის ნაკლებობა მოსახლეობაში ლეგიტიმურ კითხვებს აჩენს. ამ ფონზე, აუცილებელია პარლამენტმა და აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ დაინტერესებულ მხარეებს სწორი და ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდონ“.
აქციის მონაწილეები 160 დღეზე მეტია აპროტესტებენ ნამოხვანჰესის მშენებლობას. ამ პერიოდის განმავლობაში არაერთხელ გამოიკვეთა სახელმწიფოს მხრიდან გამოხატვის თავისუფლების უფლების დარღვევის ფაქტები, რასაც სახალხო დამცველის აპარატი სწავლობს.
სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია 6 აპრილს ასევე შეხვდა ჰესის მშენებელი კომპანია „ენკას“ ხელმძღვანელობას, რომლებიც ცალკეული პირების მხრიდან კომპანიის თანამშრომლებზე განხორციელებულ ზეწოლაზე საუბრობდნენ. სახალხო დამცველის აპარატი მზად არის, დოკუმენტაციის მიღების შემდგომ, იმოქმედოს თავისი მანდატის ფარგლებში და რეაგირებისთვის შესაბამის უწყებას მიმართოს.
უნდა აღნიშნოს, რომ ნამოხვანჰესის საკითხი ფართოდ არის განხილული სახალხო დამცველის 2020 წლის საპარლამენტო ანგარიშში.

Public Defender Meets with Citizens Protesting against Construction of Namokhvani HPP
On April 8, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, visited the construction site of the Namokhvani HPP and met with protesters.
The Public Defender considers it unjustifiable to restrict the movement of the protesters. "I came and met these people in person to find out about their demands and problems that I may help solve. The main thing that worries these people is the agreement signed between Georgia and the Enka construction company, which, in their opinion, ignores the interests of the state and the local population; This agreement does not consider the interests of the Georgian state. It is also unknown on what grounds the police restrict the freedom of movement of the protesters, especially since there is no precondition, call or sign of turning the assembly into a violent rally,” Nino Lomjaria said.
The Public Defender calls on the Government to have more dialogue with population, since “the lack of information raises legitimate questions among the population. Under these circumstances, it is essential that the Parliament and the executive branch provide accurate and full information to the persons concerned."
Protesters have been protesting against the construction of Namokhvani HPP for more than 160 days. During this period, the violation of the right to freedom of expression has been repeatedly identified. The cases are being examined by the Public Defender's Office.
On April 6, Public Defender Nino Lomjaria met with the management of the Enka construction company, who spoke about the pressure exerted on the company's employees by certain individuals. The Public Defender’s Office is ready to act within its mandate and to apply to the relevant agencies for response after receiving the relevant documentation.
It should be noted that the issue of Namokhvani HPP is briefly reviewed in the 2020 Parliamentary Report of the Public Defender of Georgia.