სახალხო დამცველი მოუწოდებს შსს-ს არ გამოიყენოს ძალა ნამახვან ჰესის საპროტესტო აქციის მონაწილეთა მიმართ
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ ეხმიანება ნამახვანჰესის პროექტთან დაკავშირებით მიმდინარე მოვლენებს და მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არ ჩაერიოს შეკრების მონაწილეთა კონსტიტუციური უფლების რეალიზებაში.
გუშინ, 3 აპრილს რიონის ხეობაში კომპანიის წარმომადგნელებმა, მობილიზებული საპოლიციო ძალების თანხლებით, განაახლეს ნამახვანი ჰესის მშენებლობის მოსამზადებელი სამუშაოები, რასაც მოსახლეობა აპროტესტებს. სახალხო დამცველის წარმომადგენელი მთელი დღის განმავლობაში ადგილზე იმყოფებოდა. პოლიციამ საპროტესტო ადგილამდე მისასვლელი გზა ორივე მხრიდან გადაკეტა, რის გამოც შეუძლებელი გახდა აქციას სხვა მხარდამჭერები შეერთებოდნენ. ამასთან, ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ ხეობაში აღიმართა საკომუნიკაციო სიგნალების ჩამხშობი აპარატურა, რაც ხელს უშლიდა ინფორმაციის დროულად მიღებას ხეობაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ. დააკავეს აქციის 2 მონაწილე, ხოლო ის პირები, რომლებმაც ვერ მოახერხეს აქციას შეერთებოდნენ, ე.წ. კომენდანტის საათის დარღვევის საფუძვლით 2000-2000 ლარით დააჯარიმეს.
ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ განსახილველ შემთხვევაში, გადაადგილების შეზღუდვით მოქალაქეებს პრაქტიკულად ჩამოერთვათ შეკრებაში მონაწილეობის შესაძლებლობა, თუმცა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არ გაუვრცელებია დასაბუთებული ინფორმაცია იმ რეალური და მყისიერი საფრთხეების შესახებ, რომლის თავიდან ასაცილებლადაც ხდებოდა უფლებაში ჩარევა. ამას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს იმ პირობებში, როდესაც წინასწარ გაცხადებული იყო მშვიდობიანი შეკრების ჩატარების შესახებ და მისი მონაწილეები არ აჟღერებდნენ ძალადობრივ ზრახვებს. ასევე შეკრების თავისუფლებაში ჩარევად უნდა შეფასდეს ამ პირების დაჯარიმება, რომელთა შეკრების და ადგილზე დარჩენის მიზანს აქციასთან შეერთება წარმოადგენდა და მათგან დამოუკიდებელი მიზეზებით ვერ მოახერხეს სასურველ ტერიტორიაზე შესვლა. აღნიშნული ქმნის ეჭვებს პანდემიის გავრცელების აღკვეთის მიზნით დაწესებული შეზღუდვის მოქალაქეთა პროტესტის საწინააღმდეგოდ გამოყენების შესახებ, რაც მიუღებელ პრაქტიკას წარმოადგენს.
ასევე, სიგნალის ჩამხშობი აპარატის გამოყენება გახდა გამოხატვისა და ინფორმაციის გავრცელების ხელშემშლელი ფაქტორი და ამ გზით მოხდა ხენებულ კონტიტუციურ უფლებებში ჩარევა.
დღეს გავრცელებული ინფორმაციით, გზა კვლავ გადაკეტილია, ადგილზე მობილიზებულია პოლიცია და დგას წყლის ჭავლის მანქანა. სახალხო დამცველის წარმომადგენელი დღესაც დააკვირდება დაანონსებული აქციის მიმდინარეობას. აპარატი აგრძელებს საკითხის შესწავლას.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს:
• შინაგან საქმეთა სამინისტროს, თავი შეიკავოს ვითარების ხელოვნური ესკალაციისგან, უზრუნველყოს გადაადგილების აღდგენა სოფელ ნამახვანის მიმართულებით, არ გამოიყენოს სიგნალის ჩამხშობი აპარატურა ან სხვა საშუალებები, რაც ხელს შეუშლის მოსახლეობის ინფორმირებას მიმდინარე მოვლენების თაობაზე, დაპირისპირების რისკების თავიდან აცილების მიზნით, მოლაპარაკებები აწარმოოს აქციების მონაწილეებთან და არ გამოიყენოს ძალა მათ წინააღმდეგ.
• საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრს, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს ნამახვანჰესის პროექტთან დაკავშირებით, კონსესუსის მიღწევამდე წარმართონ საჯარო, საქმიანი და შედეგზე ორიენტირებული დიალოგი, მათ შორის, მედიასაშუალებებში, ადგილობრივ მცხოვრებლებთან, პროფესიულ ჯგუფებთან და ექსპერტებთან.
• საქართველოს მთავრობას, კონსესუსის მიღწევამდე უზრუნველყოს მიმდინარე სამშენებლო/მოსამზადებელი სამუშაოების შეჩერება.

Public Defender Calls on Ministry of Internal Affairs not to Use Force against People Protesting against Namakhvani HPP
The Public Defender once again responds to the developments around the Namakhvani HPP project and calls on the Ministry of Internal Affairs not to interfere with the realization of the constitutional rights of demonstrators.
Yesterday, on April 3, in the Rioni Gorge, representatives of the company, who were accompanied by police officers, resumed preparations for the construction of Namakhvani HPP, which is being protested by the population. A representative of the Public Defender was present on the spot throughout the day. Police blocked a road leading to the site of protest on both sides, which made it impossible for some people to join the rally. In addition, according to reports, communication signal suppression equipment was installed in the gorge, which prevented timely dissemination of information about the events ongoing in the gorge. Two protesters were arrested, and those who failed to join the rally were fined 2000 GEL each for violating curfew.
It should be emphasized that in the given case, citizens were practically deprived of the opportunity to participate in an assembly due to the restriction of movement, however, the Ministry of Internal Affairs of Georgia did not provide substantiated information about the real and instantaneous dangers that would have justified the interference with the right. This is especially important given the fact that organizers announced in advance that they would hold a peaceful assembly and they did not voice any violent goals. The fining of individuals, who gathered and stayed on the spot in order to join the rally and who, for reasons beyond their control, were unable to enter the desired territory, should also be assessed as interference with freedom of assembly. The above raises doubts about the use of the pandemic-related restrictions against public protest, which is an unacceptable practice.
In addition, the use of signal suppression equipment served as an impediment to the expression and dissemination of information, and resulted in the interference with the constitutional rights.
According to the reports spread today, the road is still blocked, police and a water cannon vehicle are mobilized. Representative of the Public Defender will observe the rally today. The Office continues to study the case.
The Public Defender calls on:
• The Ministry of Internal Affairs to refrain from artificially escalating the situation, to ensure the resumption of movement in the direction of the village of Namakhvani, not to use signal suppression or other equipment that will prevent the population from being informed about the ongoing events, to negotiate with protesters in order to avoid risks of confrontation and not to use force against them.
• The Minister of Environment and Agriculture of Georgia and the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia to conduct a public and result-oriented dialogue, inlcuding in the media outlets, with local residents, professional groups and experts relating to the Namakhvani HPP project.
• The Government of Georgia to suspend the ongoing construction/preparatory work until a consensus is reached.