საქართველოს სახალხო დამცველი რუსთაველის გამზირზე 2023 წლის 7-9 მარტს განვითარებულ მოვლენებს ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი და მისი რწმუნებულები უწყვეტ რეჟიმში აქტიურად ადევნებდნენ თვალს საქართველოს პარლამენტთან „ხალხის ძალის“ მიერ ინიციირებული კანონპროექტების გაპროტესტების მიზნით 7-9 მარტს გამართული აქციების მიმდინარეობას. ასევე, ამ დღეებში სახალხო დამცველი და აპარატის თანამშრომლები ახორციელებდნენ ვიზიტებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა სამმართველოებში, განყოფილებებსა თუ დროებითი მოთავსების იზოლატორებში აქციების მიმდინარეობისას დაკავებული პირების მოსანახულებლად.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით მიუთითებს, რომ მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება საქართველოს კონსტიტუციით არის დაცული. თავის მხრივ, გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის განმარტებით, „ძალადობა“ გულისხმობს შეკრების მონაწილეთა მხრიდან ფიზიკური ძალის გამოყენებას, რომლის შედეგადაც, მოსალოდნელია გარდაცვალება, ჯანმრთელობის ან საკუთრების სერიოზული დაზიანება.[1] შესაბამისად, კომიტეტის მითითებით, ძალადობად არ უნდა ჩაითვალოს, მათ შორის, უბრალო მიწოლა ან ხელის კვრა.[2] ამავდროულად, საგულისხმოა, რომ ცალკეულ პირთა ან პირთა მცირე ჯგუფის სიტყვიერი თუ ფიზიკური აგრესიის თუ ძალადობის აქტები არ აბათილებს იმ ადამიანთა შეკრების თავისუფლებას, რომლებიც მშვიდობიან ქცევას განაგრძობენ.[3] მსგავს შემთხვევებში, ნებისმიერი სახის ჩარევა მიზნად უნდა ისახავდეს კონკრეტული ინდივიდების ძალადობრივ ქმედებებზე პასუხს და არა მთელი შეკრების დაშლას.[4]
აღნიშნული საერთაშორისო სტანდარტების, უწყვეტად განხორციელებული მონიტორინგის და ამ ეტაპისათვის მედიის საშუალებებით გავრცელებული ინფორმაციის და ვიდეოჩანაწერების საფუძველზე, საქართველოს სახალხო დამცველი საზოგადოებას თავის შეფასებებს წარმოუდგენს:
7 მარტის საღამოს ადგილზე ვითარება მას შემდეგ დაიძაბა, რაც შეკრების მონაწილეთა ნაწილმა პარლამენტის ერთ-ერთი შესასვლელთან სცადა მიახლოება, რომლისკენ მიმავალი გზაც სამართალდამცავებს ჰქონდათ გადაკეტილი. აღნიშნულს მოჰყვა შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება, რომ აქციამ ძალადობრივი ხასიათი მიიღო, მოხდა პარლამენტის ერთ-ერთი შესასვლელის ბლოკირების მცდელობა და ადგილი ჰქონდა სამინისტროს მოსამსახურეებზე ძალადობის ფაქტებს. მალევე, მოქალაქეთა მცირე ნაწილმა პარლამენტის მეორე შესასვლელთანაც გადაინაცვლა. ორივე ლოკაციაზე ფიქსირდებოდა დაპირისპირების შემთხვევები.
სახალხო დამცველის შეფასებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან 2023 წლის 7 მარტის საღამოს საათებში გაფრთხილების თაობაზე განცხადებების გაჟღერების დროისთვის, აქციას ჰქონდა მშვიდობიანი ხასიათი და არ არსებობდა მისი შეწყვეტისა და მის წინააღმდეგ ძალის გამოყენების საფუძველი. რაც შეეხება აქციის მონაწილეების მხრიდან ძალადობის შემთხვევებს, ასეთის არსებობის შემთხვევაში, მათ მიმართ უნდა გატარებულიყო ინდივიდუალური - აუცილებელი და პროპორციული ღონისძიებები. აღნიშნულის საწინააღმდეგოდ, სამართალდამცავებმა შეკრების მონაწილეების, მათ შორის, მშვიდობიანი მანიფესტანტების მიმართ სპეციალური საშუალებების გამოყენება დაიწყეს, რაც ეწინააღმდეგება უფლებაში აუცილებელი და პროპორციული ჩარევის სტანდარტს.
პარლამენტის უკანა შესასვლელთან, შეკრების მონაწილეთა ნაწილის მიერ დაწყებული ძალადობრივი ქმედებები დაედო საფუძვლად სამართალდამცავების მხრიდან მთელი შეკრების ძალის გამოყენებით, გაუმართლებელ შეწყვეტას 8 მარტსაც. მას შემდეგ რაც შეკრების მონაწილეთა ნაწილმა დაიწყო საქართველოს პარლამენტის შენობის უკანა შესასვლელის მხარეს შენობის დაზიანება, მინების ჩამსხვრევა, პოლიციამ შესაბამისი რეაგირებები განახორციელა, თუმცა აღნიშნული ძალის გამოყენება სრულიად არალეგიტიმურად გაგრძელდა საქართველოს პარლამენტის წინ მდგარი შეკრების მშვიდობიანი მონაწილეების მიმართ.
აღსანიშნავია ისიც, რომ, ორივე შემთხვევაში, და განსაკუთრებით 8 მარტის ღამის საათებში ძალის პირველად გამოყენების შემდეგ, ვითარება რამდენჯერმე კვლავ დაიძაბა და ადგილზე შეკრებილი პირების წინააღმდეგ განმეორებით არაერთხელ მოხდა სპეციალური საშუალებების გამოყენება, მათ შორის, მაშინაც, როდესაც არ იკვეთებოდა მსგავსი აუცილებლობა. სახალხო დამცველის შეფასებით, მსგავს ვითარებაში ძალის გამოყენების გაუმართლებელი შემთხვევები ყოველთვის ხელს უწყობს სიტუაციის ხელოვნურ ესკალაციას, რაც სამართალდამცავებმა თავიდან უნდა აირიდონ.
ამ დღეებში მედია საშუალებებით გავრცელებულ კადრებში ასახულია ისეთი შემთხვევებიც, როდესაც აქციის მონაწილეების მიმართ სპეციალური საშუალებების გამოყენება ხდებოდა სრულიად უსაფუძვლოდ, ერთეული ადამიანების მხრიდან პოლიციის თანამშრომლებთან მშვიდობიანი მიახლოებისთანავე ხდებოდა სპეციალური საშუალებების გამოყენება, მათ შორის, დამიზნებით სახის არეში ზემოქმედება. აღნიშნული ცალსახად წარმოადგენს დანაშაულებრივ ქმედებას. ასევე, მედია საშუალებებით გავრცელდა რამდენიმე ვიდეო მასალა, რომელშიც პირდაპირ ჩანს მოქალაქეებს მიმართ უხეში ფიზიკური ძალადობის ფაქტები.
შეკრებების მართვის მიზნით, სამართალდამცავთა მიერ გამოყენებული ღონისძიებების შედეგად, დაშავდნენ ადგილზე მოვლენების გაშუქების მიზნით მყოფი მედიის წარმომადგენლებიც, გავრცელდა ინფორმაცია მათი საქმიანობის ხელშეშლის შესახებაც,[5] მაშინ, როდესაც, აქციის მიმდინარეობისას, კანონმდებლობა მათ განსაკუთრებული დაცვის ქვეშ აქცევს.[6]
ამავდროულად, შეკრების შეწყვეტამდე და მის პარალელურადაც, სამართალდამცავები აქტიურად მიმართავდნენ მონაწილეების ადმინისტრაციული წესით მასობრივი დაკავების პრაქტიკას. გავრცელებული კადრები ცხადყოფს, რომ ცალკეულ შემთხვევებში, მსგავსი ღონისძიება არ წარმოადგენდა მიმდინარე სამართალდარღვევის აღკვეთის ზომას, შესაბამისად, ვერ პასუხობდა აუცილებლობის მოთხოვნას და უფლებაში დაუსაბუთებელი ჩარევის სახე ჰქონდა.
7-9 მარტს აქციების მიმდინარეობის პარალელურად, სახალხო დამცველი და რწმუნებულები იმყოფებოდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა სამმართველოებში, განყოფილებებსა თუ დროებითი მოთავსების იზოლატორებში და მოინახულეს 96 დაკავებული პირი. რწმუნებულები დაკავებულებთან შეხვედრის მიზნით ინტენსიურად მუშაობდნენ არა მხოლოდ თბილისში, არამედ რეგიონებშიც. ამასთან რამდენიმე დაკავებულმა პირმა აპარატს მომართა მათი დაკავების კანონიერების შესწავლის მოთხოვნით.
დაკავებულები მიუთითებდნენ დაკავების უხეშ ფორმებზე და რიგ შემთხვევაში, აღენიშნებოდათ დაზიანებები. რამდენიმე დაკავებულის შემთხვევაში, მათივე სურვილითა და თანხმობით, სახალხო დამცველის აპარატმა დაუყოვნებლივ მიმართა სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს, გამოძიების დაწყების მიზნით.
განსაკუთრებით ხაზგასასმელია ზურაბ ჯაფარიძის შემთხვევა. მისი და მოწმის განმარტებით, შსს-ს რამდენიმე წარმომადგენელი მას ფიზიკურად გაუსწორდა, სცემეს ხელებით, ფეხებითა და ხელკეტებით. აღენიშნება მრავლობითი დაზიანებები თავისა და კისრის არეში, ასევე ხელის მტევნის არეში.
გარდა ამისა, ამ დღეების მანძილზე მუდმივად ვრცელდებოდა ინფორმაცია და სახალხო დამცველის აპარატსაც არაერთი პირი უკავშირდებოდა იმის თაობაზე, რომ ვერ პოულობენ ოჯახის წევრები თუ ადვოკატები დაკავებულ პირებს და შინაგან საქმეთა სამინისტრო არ აწვდიდა მათ განთავსების ადგილების შესახებ ინფორმაციას. აღნიშნული არღვევს დაკავებულების დაცვის უფლებას, რადგან მათ არ ეძლეოდათ ადვოკატებთან დროულად შეხვედრისა და დაცვის სტრატეგიის შემუშავების შესაძლებლობა.
სახალხო დამცველის აპარატი განაგრძობს აქციებზე დაკავებულ პირთა საქმეების შესწავლას, ასევე მომავალში განახორციელებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში დაკავებული პირების მიმართ არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე დაწყებული გამოძიების მონიტორინგს. ამასთან, სახალხო დამცველი მოუწოდებს საგამოძიებო უწყებებს, ჩაატარონ ეფექტიანი გამოძიება არაპროპორციული ძალის გამოყენების, ასევე მედიის წარმომადგენლების დაშავების ფაქტებზე.
[1] გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის №37 ზოგადი კომენტარი (2020) მშვიდობიანი შეკრების უფლებაზე (მუხლი 21), CCPR/C/GC/37, 17 სექტემბერი 2020, პარ. 15., ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: < bit.ly/3F5SVZe > [08.03.2023].
[2] იქვე.
[3] ეუთო/დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისი (OSCE/ODIHR), ადამიანის უფლებების სახელმძღვანელო შეკრებების დროს პოლიციის მიერ წესრიგის დაცვის შესახებ, 2016, გვ. 18., ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: < https://www.osce.org/files/f/documents/7/4/429062.pdf > [08.03.2023].
[4] ეუთო/დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისი (OSCE/ODIHR) და ევროპული კომისია დემოკრატიისთვის კანონის მეშვეობით (ვენეციის კომისია); შეკრების თავისუფლების სახელმძღვანელო პრინციპები, მეორე გამოცემა, 2010, პარ. 164, ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: < https://www.osce.org/files/f/documents/4/0/73405.pdf > [08.03.2023].

Public Defender of Georgia Echoes March 7-9 Developments on Rustaveli Avenue
The Public Defender of Georgia and his authorized persons were continuously monitoring the rallies held on March 7-9 against the draft laws initiated by People's Power in the Parliament of Georgia. The Public Defender and employees of the Public Defender’s Office made visits to various divisions, departments and temporary detention centers of the Ministry of Internal Affairs of Georgia to meet the persons detained during the rallies.
The Public Defender of Georgia emphasizes that freedom of peaceful assembly is enshrined in the Constitution of Georgia. According to the definition of the UN Human Rights Committee, "violence" implies the use of physical force by participants against others that is likely to result in injury or death, or serious damage to property.[1] Accordingly, according to the Committee, mere pushing and shoving do not amount to “violence”.[2] At the same time, it is important that verbal or physical acts of aggression or violence by an individual or a small number of people does not remove the right of those who continue to act in a peaceful manner.[3] In similar cases, any intervention should aim to deal with the particular individuals involved rather than dispersing the entire event.[4]
Based on the mentioned international standards, continuous monitoring and the information and video recordings released by the media, the Public Defender of Georgia is presenting his evaluations to the public:
On the evening of March 7, the situation became tense after some of the participants in the assembly tried to approach one of the entrances to the Parliament building, the road to which was blocked by the law enforcement officers. This was followed by a statement from the Ministry of Internal Affairs that the assembly became violent, that there was an attempt to block one of the Parliament entrances and that there were incidents of violence against the employees of the Ministry. Soon, a small part of citizens moved towards the second entrance. Clashes occurred at both locations.
According to the Public Defender's assessment, at the time of the warning made by the Ministry of Internal Affairs of Georgia in the evening hours of March 7, 2023, the assembly had a peaceful character and there was no reason to terminate it or use force against it. As for the cases of violence by individual participants in the rally, if there were any, individual - necessary and proportionate measures should have been taken against them. Contrary to this, the law enforcement officers started using special equipment against the participants in the assembly, including peaceful demonstrators, which contradicts the standard of necessary and proportionate interference with the right.
The violent actions started by individual participants in the assembly at the Parliament’s back entrance became the basis for the unjustified termination of the assembly with the use of force by the law enforcement officers on March 8. After some of the participants started breaking the windows and damaging the Parliament building at the back entrance, the police took appropriate actions, although the said use of force continued in a completely illegitimate manner against the peaceful participants in the assembly standing in front of the Parliament of Georgia.
It should also be noted that, in both cases, and especially after the first use of force in the night hours of March 8, the situation became tense several times and special equipment were repeatedly used against the participants in the assembly, including when there was no such necessity. According to the Public Defender's assessment, unjustified cases of the use of force in a similar situation always contribute to the artificial escalation of the situation, which law enforcement officers are obliged to prevent.
The media footage shows cases when special equipment was used against the participants in the rally without any reason, including by targeting their faces, when they just approached police officers peacefully. This clearly represents a criminal act. Several video materials released by the media clearly show gross physical violence against citizens.
As a result of the measures used by the law enforcement officers in order to manage the rallies, media representatives were also injured. Information was spread about interference with their activities,[5] whereas, legislation puts them under special protection during assemblies.[6]
At the same time, before and during the termination of the assembly, the law enforcement officers actively resorted to the practice of mass detention of demonstrators in an administrative manner. The relevant footage makes it clear that in some cases, the above was not a measure against the existing offence, therefore, it failed to meet the requirement of necessity and had the form of an unjustified interference with the right.
On March 7-9, the Public Defender and his authorized persons visited various divisions, departments and temporary detention centers of the Ministry of Internal Affairs and met 96 detainees. The authorized persons worked intensively not only in Tbilisi, but also in the regions in order to visit the detainees. At the same time, several detained persons appealed to the Office with a request to study the legality of their detention.
The detainees indicated harsh forms of detention and in some cases, injuries. In relating to several detainees, with their own wish and consent, the Public Defender’s Office immediately applied to the Special Investigation Service with a request to start an investigation.
The case of Zurab Japaridze is particularly noteworthy. According to him and one of the witnesses, several representatives of the Ministry of Internal Affairs physically assaulted him. He was beaten with hands, feet and batons, as a result of which he sustained multiple injuries in the head and neck area, as well as in the wrist area.
In addition, according to the reports, in a number of cases, family members and lawyers of the detained persons, could not get information about the whereabouts of the detainees, as the Ministry of Internal Affairs did not provide the relevant information. Several Persons applied to the Public Defender’s Office for help. The above violates the detainees' right of defence, as they were not given the opportunity to meet with lawyers on time or develop a defence strategy.
The Public Defender’s Office will continue to study the cases of persons detained at the rallies. In addition, he will monitor the investigation launched by the Special Investigation Service into the ill-treatment of persons. The Public Defender calls on the investigative agencies to conduct an effective investigation into the use of disproportionate force, as well as the damages suffered by representatives of the media.
[1] UN Human Rights Committee, General Comment No. 37 (2020) on the Right of Peaceful Assembly (Article 21), CCPR/C/GC/37, 17 September 2020, para. 15., available at: < bit.ly/3F5SVZe > [03.08.2023].
[2] Ibid.
[3] OSCE/Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), Human Rights Handbook on Policing Assemblies, 2016, p. 18., available at: < https://www.osce.org/files/f/documents/7/4/429062.pdf > [08.03.2023].
[4] OSCE/Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) and European Commission for Democracy through Law (Venice Commission); Guidelines on Freedom of Peaceful Assembly, Second Edition, 2010, para. 164, available at: < https://www.osce.org/files/f/documents/4/0/73405.pdf > [08.03.2023].