ინფორმაციის თავისუფლების საერთაშორისო დღე
28 სექტემბერს მსოფლიო ინფორმაციის თავისუფლების საერთაშორისო დღეს აღინიშნავს. ყველას აქვს უფლება მიიღოს და გაავრცელოს ინფორმაცია, ასევე, კანონით დადგენილი წესით გაეცნოს საჯარო დაწესებულებაში არსებულ დოკუმენტებს. საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება საქართველოს კონსტიტუციით დაცული სიკეთეა და უზრუნველყოფს საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულებას საზოგადოების წინაშე.
ქვეყანაში მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების ეფექტური ინსტიტუტის არარსებობა. სასამართლოში გასაჩივრების შესაძლებლობა საქმის განხილვის პროცედურის ხანგრძლივობიდან გამომდინარე, ვერ უზრუნველყოფს დაინტერესებული პირის ინფორმაციის სრულყოფილ და დროულ ხელმისაწვდომობას რასაც ადასტურებს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისთვის საქალაქო და რაიონული სასამართლოებიდან მიღებული სტატისტიკური მონაცემები. აღნიშნული საკითხი განსაკუთრებით მწვავედ დგას ჟურნალისტების და უფლებადამცველების მიმართებით, ვინაიდან, დაგვიანებით გაცემულმა ინფორმაციამ, შესაძლოა, საზოგადოებისთვის დაკარგოს თავდაპირველი ღირებულება და ხელი შეუშალოს მათი საქმიანობის განხორციელებაში.[1] ინფორმაციის თავისუფლების სათანადო რეალიზაციისთვის მნიშვნელოვანია საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უფლების საკანონმდებლო გარანტიების შექმნა, მათი საერთაშორისო სტანდარტებთან ჰარმონიზაცია და ეფექტიანი აღსრულება.
საქართველოს სახალხო დამცველი წლებია მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას საჯარო ინფორმაციის დაცვის სტანდარტის გასაუმჯობესებლად ისეთი საკანონმდებლო ცვლილებების ინიციირებისკენ, რაც სხვა საკითხებთან ერთად უზრუნველყოფს ეფექტიანი და დამოუკიდებელი საზედამხედველო მექანიზმის შექმნას.

International Day for Universal Access to Information
International Day for Universal Access to Information is celebrated on September 28. Everyone has the right to receive and disseminate information, as well as to access documents in the public institution in accordance with the law. The right to access public information is a good protected by the Constitution of Georgia and ensures the accountability of public institutions to the public.
An important challenge in the country is the absence of an effective institution of the right to access public information. Due to the lengthy procedure for the consideration of a case, the possibility of appealing to the court cannot ensure complete or timely access to the information by the stakeholder, which is proved by the statistical data received from the city and regional courts by the Public Defender’s Office of Georgia. The mentioned issue is particularly acute in relation to journalists and human rights defenders, since the information provided late may lose its initial value for the society and hamper the implementation of their activities.[1] For the proper realization of freedom of information, it is important to create legal guarantees of the right of access to public information, harmonize them with international standards and ensure effective enforcement.
For years, the Public Defender of Georgia has been calling on the Government of Georgia to introduce legislative changes to improve the standard of protection of public information, which, among other things, can ensure the creation of an effective and independent supervisory mechanism.