სახალხო დამცველმა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ლაითურში მდებარე #1 პენიტენციური დაწესებულება მოინახულა
2024 წლის 25 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ლაითურში მდებარე #1 პენიტენციური დაწესებულება მოინახულა, გაესაუბრა პატიმრებს, მათ შორის, უვადოდ თავისუფლებააღკვეთილ მსჯავრდებულებს და ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობას.
სახალხო დამცველმა დაათვალიერა დაწესებულების ტერიტორია, მსჯავრდებულთა საცხოვრებელი ოთახები და სველი წერტილები, სამზარეულო და სამედიცინო პუნქტი, მსჯავრდებულთა რეაბილიტაციისთვის აუცილებელი საერთო სივრცეების მდგომარეობა და მათი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის ხელმისაწვდომობა, მათ შორის შეხვედრებისა და პაემნებისთვის განკუთვნილი ოთახები.
ლაითურის პენიტენციური დაწესებულების ტერიტორიაზე მოწყობილია ბიბლიოთეკა, ციფრული ტექნიკით არის აღჭურვილი სასწავლო აუდიტორია, სადაც მსჯავრდებულებს საშუალება აქვთ ონლაინ დაესწრონ სასწავლო პროცესს და მიიღონ უმაღლესი განათლება.
მსჯავრდებულებთან საუბრისას სახალხო დამცველი ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობით და უვადოდ თავისუფლებააღკვეთილების პირობით ვადამდე გათავისუფლების მექანიზმის მუშაობის ეფექტიანობით დაინტერესდა.

On April 25, 2024, Public Defender Levan Ioseliani visited Penitentiary Establishment No. 1 in Laituri, Ozurgeti municipality, talked to prisoners, including those sentenced to life imprisonment, and the administration.
The Public Defender inspected the territory of the institution, cells, bathrooms, kitchen and medical unit, the condition of common spaces necessary for the rehabilitation of convicts and their accessibility for persons with disabilities, including rooms intended for receiving visitors.
There is a library on the territory of the Laituri penitentiary, an educational room equipped with digital equipment, where convicts have the opportunity to attend the educational process online and receive higher education.
While talking to the convicts, the Public Defender showed interest in the state of human rights protection and the effectiveness of the parole mechanism for prisoners sentenced to life imprisonment.