სახალხო დამცველმა N8 პენიტენციური დაწესებულება მონახულა
2024 წლის 7 მარტს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი N8 (გლდანის) პენიტენციურ დაწესებულებაში განთავსებული უვადო თავისუფლებააღკვეთილი მსჯავრდებულების ნაწილს შეხვდა, რომლებსაც გავლილი აქვთ 2 წლიანი მოსამზადებელი პროგრამა პირობით ვადამდე გათავისუფლებისა და სასჯელის უფრო მსუბუქი სახის სასჯელით შეცვლის მიზნებისთვის.
სახალხო დამცველი პროგრამის ეფექტიანობით, ასევე, პირობით ვადამდე გათავისუფლებისა და დანიშნული სასჯელის მოუხდელი ნაწილის უფრო მსუბუქი სახის სასჯელით შეცვლის პროცესში, სასამართლოში მსჯავრდებულთა უფლებების რეალიზების საკითხით დაინტერესდა.
სახალხო დამცველი გააგრძელებს უვადო თავისუფლებააღკვეთილ მსჯავრდებულებთან შეხვედრებს და გათავისუფლებისთვის მოსამზადებელი პროგრამისა და უვადო თავისუფლებააღკვეთილი პატიმრების პირობით ვადამდე გათავისუფლების/სასჯელის შეცვლის პროცესის აქტიურ მონიტორინგს.

On March 7, 2024, Public Defender Levan Ioseliani met with part of the life sentence prisoners placed in Penitentiary Establishment No. 8 (Gldani), who have undergone a 2-year preparatory programme for parole and commutation.
The Public Defender got interested in the effectiveness of the programme, as well as the realization of convicts’ rights in the court during the process of commutation of the unserved part of the sentence and conditional release.
The Public Defender will continue to meet with life sentence prisoners and actively monitor the release preparation programme, as well as the parole/sentence commutation process.