სახალხო დამცველის განცხადება პოლიტიკური შეხედულებების გამო სამსახურებიდან გათავისუფლების ფაქტების შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველი აქტიურ ზედამხედველობას უწევს წინასაარჩევნო პროცესში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებს და შეშფოთებას გამოთქვამს ბოლო პერიოდში ათობით პირის შესაძლო დისკრიმინაციულად, პოლიტიკური შეხედულებების გამო სამსახურებიდან გათავისუფლებასთან დაკავშირებით.
ამ დროისთვის აპარატის ხელთ არსებული ინფორმაციით, 62 დასაქმებულის მიმართ განხორციელდა სხვადასხვა სახის ზეწოლა. ამ პირთა უმეტესობამ სახალხო დამცველის წარმომადგენლებთან დაადასტურა ზეწოლის და გათავისუფლების ფაქტები და მიზეზად ყოფილი პრემიერის გიორგი გახარიას პარტიის წევრებთან ნათესაური, მეგობრული თუ კეთილგანწყობილი ურთიერთობა დაასახელა. (უნდა აღინიშნოს, რომ რამდენიმე მათგანმა, ზეწოლის ფაქტის დადასტურების მიუხედავად, თავი შეიკავა და არ გამოთქვა თანხმობა სახალხო დამცველის აპარატს შეესწავლა მისი საქმე). დასაქმებულები გაათავისუფლეს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან, მუნიციპალური სამსახურებიდან, სხვადასხვა მუნიციპალიტეტების მიერ დაფუძნებული სსიპ-ებიდან, ააიპ-ებიდან და სხვა საჯარო დაწესებულებებიდან.
მოქალაქეები ადასტურებენ, რომ ზემდგომი პირები მათ სთხოვდნენ დაკავებული თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადების დაწერას, რასაც ნაწილი დათანხმდა, ნაწილი კი არა, რის შემდგომაც ისინი სხვა საფუძვლებით გაათავისუფლეს. ზოგიერთის წინააღმდეგ დაიწყო დისციპლინური წარმოება.
მოცემულ შემთხვევაში იკვეთება სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული დანაშაულის - პოლიტიკური შეხედულებების გამო დევნის ნიშნები. სახალხო დამცველმა 2021 წლის 31 აგვისტოს 34 პირთან დაკავშირებული საქმეები შესწავლისა და რეაგირების მიზნით მიაწოდა საქართველოს გენერალურ პროკურატურას და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს. ვინაიდან მსგავსი ფაქტების შესახებ აპარატში ყოველდღიურ რეჟიმში შემოდის განცხადებები და შეტყობინებები, გათავისუფლებულ პირებთან კომუნიკაციის შემდეგ სახალხო დამცველის აპარატი პერიოდულად, დამატებით მიაწვდის მსგავსი ფაქტების შესახებ ინფორმაციას სამართალდამცავ ორგანოებს და მიადევნებს თვალს მათზე განხორციელებულ რეაგირებას, ასევე შეისწავლის ინდივიდუალურ საქმეებს შესაძლო დისკრიმინაციისა და შრომის უფლების დარღვევის კუთხით.
სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს, რომ დაუშვებელია ადამიანთა დევნა მათი პოლიტიკური შეხედულებებისა და მოსაზრებების გამო, მათ შორის, სამსახურიდან გათავისუფლება.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველი მოუწოდებს:
1. ცენტრალურ და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა და სხვა საჯარო დაწესებულებების ხელმძღვანელ პირებს - პოლიტიკური შეხედულებების გამო, არ გაათავისუფლონ ანდა არ გასცენ მითითებები თანამშრომელთა გათავისუფლების თაობაზე.
2. საქართველოს პროკურატურას და შინაგან საქმეთა სამინისტროს - დროულად გამოიკვლიონ სახალხო დამცველის მიერ გაგზავნილ წერილში მითითებულ პირთა მიმართ შესაძლო დევნის საკითხი და მოახდინონ შესაბამისი რეაგირება.

Public Defender’s Statement on Dismissal of Individuals due to Political Views
The Public Defender of Georgia is actively monitoring the human rights violations during the pre-election period and is concerned about the alleged discriminatory dismissal of dozens of people for their political views.
According to the information available to the Public Defender’s Office at this time, 62 employees were subjected to various forms of pressure. Most of them, in a conversation with the representatives of the Public Defender, confirmed pressure and dismissal, and explained the above by kinship, friendship or good relations with members of the party of former Prime Minister Giorgi Gakharia. (It should be noted that several of them, despite confirmation of pressure, refrained from giving their consent to the Public Defender's Office to examine their cases). The mentioned individuals were fired from the Ministry of Internal Affairs, municipal services, non-commercial legal entities as well as legal entities under public law established by various municipalities, and other public institutions.
Citizens allege that their superiors told them to file applications for resignation, which some agreed to and some did not, although the latter were dismissed anyway, on other grounds. Disciplinary proceedings were launched against some of them.
The above case contain elements of crime under the Criminal Code of Georgia – persecution for political views. On August 31, 2021, the Public Defender sent the cases of 34 persons to the Prosecutor General's Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia for investigation and response. As the Office receives daily applications and reports of similar incidents, the Public Defender's Office, after communication with the dismissed persons, will periodically provide additional information on such incidents to the law enforcement agencies and will monitor their response to the cases, and will also examine individual cases of alleged discrimination and violation of the right to work.
The Public Defender emphasizes that it is inadmissible to persecute people, including to dismiss them, because of their political views or opinions.
Based on the above, the Public Defender calls on:
1. The heads of central and local self-government bodies and other public institutions - not to dismiss or instruct the dismissal of employees due to their political views.
2. The Prosecutor's Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia - to timely investigate the alleged persecution of persons indicated in the letter sent by the Public Defender and to respond to the case appropriately.