სახალხო დამცველი გენერალური ინსპექციების მუშაობას კვლავ არაეფექტიანად მიიჩნევს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციისა და სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მონიტორინგის დეპარტამენტის მუშაობა კვლავ არსებითი ხარვეზებით გრძელდება. აღნიშნული, სახალხო დამცველის აპარატის მიერ, ბოლო პერიოდში, სამი კონკრეტული საქმის შესწავლის შედეგად დადასტურდა.
საქმეთა ანალიზმა აჩვენა, რომ უფლებადარღვევის სავარაუდო ფაქტებზე სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მონიტორინგის დეპარტამენტსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციაში სამსახურებრივი შემოწმება არაჯეროვნად ჩატარდა, რამაც ხელი შეუშალა განმცხადებლების მიერ მითითებული კანონდარღვევების შესწავლასა და გამოვლენას. საგამოძიებო უწყებების გენერალური ინსპექციები სრულფასოვნად არ იკვლევენ მოქალაქეთა საჩივრებს, სავარაუდო უფლებადარღვევის ფაქტების გამოსავლენად არ მოიპოვებენ ნეიტრალურ მტკიცებულებებს და ძირითად შემთხვევებში შემოიფარგლებიან მხოლოდ სავარაუდო კანონდამრღვევი თანამშრომლების გამოკითხვით, რომლებიც ცხადია, უარყოფენ მათი მხრიდან კანონის დარღვევის ფაქტებს.
ი.კ.-ს საქმე: მსჯავრდებული მიუთითებდა, რომ სასამართლოში მის მიმართ უკანონო ქმედება განახორციელა პენიტენციური სამსახურის იურისტმა. იურისტის მხრიდან სავარაუდოდ ადგილი ჰქონდა სიტყვიერ შეურაცხყოფასა და მუქარას. განმცხადებლის თქმით, პენიტენციური სამსახურის თანამშრომელი ითხოვდა მსჯავრდებულს შეეწყვიტა ჩივილი სამინისტროს მიმართ. უფლებადარღვევის ფაქტის შესწავლის მიზნით სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მონიტორინგის დეპარტამენტმა მხოლოდ უწყების თანამშრომლები გამოკითხა, თუმცა ნეიტრალური მტკიცებულებების მოპოვების მცდელობაც კი არ ჰქონიათ. არ მოიპოვეს არც ვიდეო ჩანაწერები და არც სასამართლოს რელევანტური თანამშრომელი გამოკითხეს.
ი.ჯ.-ს, ლ.ჩ.-ს, კ.მ.-სა და გ.ხ.-ს საქმე: ერთ-ერთი პენიტენციური დაწესებულების ოთხი ყოფილი თანამშრომელი დაწესებულების დირექტორისა და ადმინისტრაციის სხვა ხელმძღვანელი პირების მხრიდან კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებსა და ფსიქოლოგიური ზეწოლის განხორციელების ფაქტებზე მიუთითებდა. ინფორმაცია სახალხო დამცველის აპარატმა მონიტორინგის დეპარტამენტს მიაწოდა. თუმცა, მონიტორინგის დეპარტამენტმა უგულებელყო სახალხო დამცველის აპარატის მიმართვა და მიწოდებული საკითხები არ გამოიკვლია. კონკრეტული სავარაუდო კანონდარღვევების შესწავლის მიზნით სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მონიტორინგის დეპარტამენტს არ ჩამოურთმევია ახსნა-განმარტება პენიტენციური დაწესებულების არცერთი თანამშრომლისთვის; არ გამოუკითხავთ დაწესებულებაში განთავსებული პატიმრები; უშუალოდ ლ. ჩ.-სა და გ.ხ.-ს გამოკითხვა კი არ მომხდარა დეტალურად.
ი.რ.-ს საქმე: მოქალაქე აცხადებდა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა მიაყენეს სიტყვიერი შეურაცხყოფა და დაახლოებით 8 საათი ავტომობილით დაატარებდნენ, ისე, რომ არ განუმარტეს უფლებები, დაკავების მიზეზი და საფუძველი. ასევე, მოქალაქე აცხადებდა, რომ პოლიციის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააყოვნეს ხანგრძლივი ვადით, შემდეგ კი ხელი მოაწერინეს ცარიელ ფურცელზე. საკითხთან დაკავშირებით, შსს გენერალურმა ინსპექციამ არც კი გამოკითხა სავარაუდო უფლებადარღვეული მოქალაქე; არ გამოკითხა პოლიციის რამდენიმე რელევანტური თანამშრომელი; არ გამოკითხა ის პირებიც, რომლებიც შესაძლოა მნიშვნელოვან ინფორმაციას ფლობენ ი.რ.-ს დაკავების ფაქტის შესახებ; არ მოიპოვეს კამარების ვიდეოჩანაწერები და სხვა.
ზემოაღნიშნული სტრუქტურული ერთეულების ვალდებულებაა შეამოწმონ სამართალდამცავი უწყების თანამშრომელთა მხრიდან ადამიანის უფლებათა დაცვის, სამსახურებრივი მოვალეობებისა და კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნათა შესრულების ხარისხი. ამის საწინააღმდეგოდ კი, დისციპლინურ წარმოებას ხშირ შემთხვევაში კვლავ ფორმალური სახე გააჩნია და უწყებები მოქალაქეთა საჩივრებზე ადეკვატურად კვლავ არ რეაგირებენ. დისციპლინური წარმოების პრაქტიკის პრობლემურობას სახალხო დამცველმა წლების წინ სპეციალური ანგარიშიც მიუძღვნა.

Public Defender Still Terms Work of General Inspectorates as Ineffective
The work of the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs and the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service continues with significant shortcomings. The above was proved as a result of the recent study of three specific cases by the Public Defender's Office.
The analysis of the cases showed that the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service and the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs had not conducted an in-depth examination of alleged human rights violations, which prevented the investigation and detection of violations indicated by the applicants. The general inspectorates of the investigative agencies do not fully study citizens' complaints, do not obtain neutral evidence to identify alleged infringements, and in most cases are limited to questioning alleged infringers who clearly deny the violation of law.
I.K.’s case: The convict indicated that a lawyer of the Penitentiary Service had unlawfully acted against him in the court. The lawyer allegedly verbally abused and threatened the convict. According to the applicant, the employee of the Penitentiary Service had been asking the convict to stop complaining against the Ministry. For the purpose of examining the violation, the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service only questioned the employees of the agency, although they did not even try to obtain neutral evidence. Neither video recordings nor relevant court staff members were questioned.
The case of I.J., L.Ch., K.M. and G.Kh.: Four former employees of one of the penitentiary establishments indicated illegal actions and psychological pressure by the director of the establishment and other representatives of the administration. The information was provided by the Public Defender's Office to the Monitoring Department. However, the Monitoring Department ignored the appeal of the Public Defender's Office and did not examine the issues provided. For the purpose of examining specific alleged violations, the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service did not request explanations from any of the employees of the penitentiary establishment; did not question detainees placed in the establishment; did not question L.Ch. and G.Kh. in detail.
I.R.’s case: The citizen alleged that he had been verbally abused by officers of the Ministry of the Internal Affairs and had been driven for about 8 hours without informing him of his rights, reason or grounds for the arrest. The citizen also stated that they stopped in the vicinity of a police building for a long time and then he was made sign a blank sheet of paper. Regarding the issue, the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs did not even interview the citizen whose rights were allegedly violated; did not question the relevant police officers; did not question individuals who might have significant information about the arrest of I.R.; did not obtain video recordings of the cameras, etc.
The obligation of the above-mentioned structural units is to check the quality of human rights protection, fulfillment of official duties and observance of requirements of legislation by the employees of the law enforcement agencies. In contrast, disciplinary proceedings are often still formal and agencies still do not respond adequately to citizens' complaints. It should be noted that the Public Defender also published a special report on the problems related to disciplinary proceedings years ago.