სახალხო დამცველის განცხადება პარლამენტისათვის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 6 კანდიდატის წარდგენასთან დაკავშირებით
გუშინ, 26 დეკემბერს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ საქართველოს პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 6 კანდიდატი წარუდგინა. შერჩევის პროცესში კვლავ ის ხარვეზები გამოვლინდა, რომელთა შესახებაც სახალხო დამცველი წინა ეტაპებზე მიუთითებდა.
აღნიშნული 6 კანდიდატის შერჩევა გამომდინარეობს პარლამენტის მიერ ამა წლის 12 დეკემბერს მიღებული გადაწყვეტილებიდან, რომლითაც 14 კანდიდატი განწესდა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ. დარჩენილი 6 ვაკანსიის ფარგლებში, კანდიდატები გამოვლინდნენ 32 კანდიდატს შორის, ფარული კენჭისყრით, ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე.
კენჭისყრაში სულ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 13 წევრი მონაწილეობდა. ხმების დათვლისას გამოვლინდა 7 ბიულეტენი, სადაც 32-დან ზუსტად ერთი და იგივე 6 კანდიდატი იყო შემოხაზული. ყველა მათგანი გადავიდა მომდევნო ეტაპზე და იმავე დღეს გამართული კენჭისყრით, საბჭოს წევრთა სრული შემადგენლობის 2/3-ის მხარდაჭერით, წარედგინა საქართველოს პარლამენტს. 6 კანდიდატიდან 5-მა მიიღო საბჭოს 10 წევრის მხარდაჭერა, 1-მა (გიორგი ტყავაძემ) კი - 11.
6-ვე კანდიდატმა მიმდინარე წლის ზაფხულში იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში გასაუბრება გაიარა და შეფასდა ქულებით, 1 კანდიდატი (პაატა სილაგაძე) კი უკვე იყო წარდგენილი პარლამენტისთვის, გასაუბრება გაიარა იურიდიულ საკითხთა კომიტეტში, თუმცა ვერ მიიღო საკმარისი მხარდაჭერა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ ასარჩევად. 48 კანდიდატის1ჯამში, მიღებული ქულებით, აღნიშნული 6 კანდიდატი იკავებდა მე-14, მე-19, 21-ე, 27-ე, 30-ე და 32-ე სარეიტინგო ადგილს. იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს პარლამენტისათვის არც პირველ ეტაპზე და არც ახლა არ წარუდგენია კანდიდატები, რომლებიც იკავებდნენ მე-13, მე-17, მე-18, 25-ე, 28-ე, 29-ე და 31-ე სარეიტინგო ადგილს. აღნიშნული ცხადყოფს, რომ კანდიდატთა კომპეტენტურობის ქულებით შეფასების მიუხედავად, ქულების რაოდენობა არ იყო განმსაზღვრელი ფაქტორი კანდიდატების შერჩევისას. ამავდროულად, ქულების ანონიმურად და დაუსაბუთებლად მინიჭების გამო, იმის თქმაც რთულია, რომ ყველაზე მაღალი ქულების/შეფასების მქონე კანდიდატები სხვა კანდიდატებზე უკეთესები არიან კომპეტენტურობითა და კეთილსინდისიერებით.
სახალხო დამცველი საკონსტიტუციო სასამართლოში დავობს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევასთან დაკავშირებული ნორმების კონსტიტუციურობაზე. იმ პირობებში, როდესაც ხარვეზიანია მოქმედი კანონმდებლობა და სერიოზული პრობლემები ვლინდება მისი აღსრულების ეტაპზე, პარლამენტის მიერ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილებების გაზიარება კიდევ უფრო მეტად დამაზიანებელ ზემოქმედებას ახდენს ქვეყანაში მართლმსაჯულების მდგომარეობაზე.
1საუბარია კანდიდატებზე, რომლებმაც გაიარეს გასაუბრება იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში და შეფასდნენ ქულებით.

Public Defender’s Statement on Submission of 6 Supreme Court Judicial Candidates to Parliament
Yesterday, on December 26, the High Council of Justice submitted 6 Supreme Court judicial candidates to the Parliament of Georgia. The Public Defender identified the same shortcomings that had been identified at previous stages of the selection process.
The selection of the above 6 candidates was conditioned by the decision made by the Parliament on December 12, 2019, on the basis of which, 14 candidates were appointed to the Supreme Court of Georgia. Judicial candidates were shortlisted for the remaining 6 vacancies among 32 candidates by secret ballot, without any substantiation.
13 members of the High Council of Justice participated in the ballot. 7 ballot papers were identified with one and the same 6 out of total of 32 candidates circled. All of them moved to the next stage and were further submitted to the Parliament of Georgia after 2/3 of all members of the Council supported them in a ballot held on the same day. 5 out of the 6 candidates received the support of 10 members of the Council, while one candidate (Giorgi Tkavadze) was supported by 11.
All 6 candidates were interviewed by the High Council of Justice this summer and were granted scores; one candidate (Paata Silagadze) had already been submitted to the Parliament and had been interviewed by the Legal Affairs Committee, but he failed to receive sufficient support to be elected to the Supreme Court. Among 48 candidates,1 the above 6 candidates ranked 14th, 19th, 21st, 27th, 30th and 32nd according to their scores. The High Council of Justice has not submitted to the Parliament the candidates ranked 13th, 17th, 18th, 25th, 28th, 29th or 31st either during the first stage, or now. The above indicates that despite rating the candidates' competence with scores, the amount of points granted have not been a determining factor in the selection of candidates. At the same time, given the anonymity of the rating process and the lack of substantiation, it is also difficult to say that the candidates with the highest scores are better candidates in terms of competence or conscientiousness.
The Public Defender has disputed the constitutionality of the norms used for the selection of Supreme Court judges at the Constitutional Court. Given the gaps in the legislation and serious problems in its implementation, endorsement of the decisions made by the High Council of Justice by the Parliament has a further detrimental effect on the situation of justice in the country.