ტრენინგი „სათემო ამბულატორიული ფსიქიატრიული სერვისების მონიტორინგის“ საკითხებზე
2023 წლის 6 და 7 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებისა და სახალხო დამცველთან არსებული სპეციალური პრევენციული ჯგუფის სფეროში მომუშავე წევრების, ექსპერტების, ფსიქიატრების, ფსიქოლოგებისა და სოციალური მუშაკებისთვის გაიმართა ტრენინგი „სათემო ამბულატორიული ფსიქიატრიული სერვისების მონიტორინგის“ თემაზე.
შეხვედრას უძღვებოდა 2014-2020 წლებში გაეროს სპეციალური მომხსენებელი ფიზიკური და ფსიქიკური ჯანმრთელობის უმაღლესი მისაწვდომი სტანდარტით სარგებლობის საკითხებში, ბავშვთა და მოზრდილთა ფსიქიკური ჯანმრთელობის ექსპერტი, ვილნიუსის უნივერსიტეტის პროფესორი დანიუს პურასი.
ტრენინგის მონაწილეები გაეცნენ სათემო ამბულატორიული ფსიქიატრიული სერვისების მონიტორინგის ძირითად მეთოდებს, ვიზიტების მომზადებისა და განხორციელების პროცესს, მონიტორინგის ჯგუფის შემადგენლობის შესახებ რეკომენდაციებს, როგორც საერთაშორისო, ისე ეროვნული რეგულირების გათვალისწინებით, ბავშვთა და მოზრდილთა სერვისების შემთხვევაში. ასევე, განიხილეს ბავშვთა და მოზრდილთა თემზე დაფუძნებული ფსიქიკური ჯანმრთელობის სერვისების კარგი პრაქტიკის მაგალითები. გაიმართა ჯგუფური მუშაობაც.
დისკუსიისას ისაუბრეს სათემო ამბულატორიული ფსიქიატრიული სერვისების აწმყოსა და მომავალზე, მონიტორინგის პროცესის მნიშვნელობაზე.
ღონისძიება ევროკავშირის (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით პროექტის „ადამიანის უფლებები ყველასთვის“ ფარგლებში გაიმართა.

Training on Monitoring of Community Outpatient Mental Health Services
On November 6 and 7, 2023, training was held for the employees of the Public Defender’s Office and experts, psychiatrists, psychologists, social workers and members working in the field of the Special Preventive Group of the Public Defender of Georgia. The theme of the training was: "Monitoring of Community Outpatient Mental Health Services".
The meeting was chaired by Vilnius University Professor Dainius Pūras, a child and adult mental health expert, who served as the UN Special Rapporteuron the right of everyone to the enjoyment of thehighest attainable standard of physical and mental health in 2014-2020.
The training participants learned about the basic methods of monitoring the community outpatient mental health services, the process of preparing and implementing visits, recommendations on the composition of the monitoring group, taking into account both international and national regulation, in the case of child and adult services. Good practices in community-based mental health services for children and adults were discussed and group work was also held.
During discussion, the training participants talked about the present and future of community outpatient mental health services, and the importance of the monitoring process.
The event was held with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) within the framework of the "Human Rights for All" project.