სახალხო დამცველის განცხადება მისაწვდომობის ეროვნულ სტანდარტზე
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება 2020 წლის 4 დეკემბერს საქართველოს მთავრობის მიერ ტექნიკური რეგლამენტის „მისაწვდომობის ეროვნული სტანდარტების“ დამტკიცებას. მნიშვნელოვანია, რომ დოკუმენტი ეფუძნება უნივერსალური დიზაინის პრინციპებს და გაწერილია ტექნიკური კრიტერიუმები შენობა-ნაგებობების, მიწის ნაკვეთების და სხვა ელემენტების მისაწვდომობის საკითხებზე. ამასთან, გათვალისწინებულია სხვადასხვა შეზღუდვის მქონე პირთა საჭიროებები.
სახალხო დამცველი მუდმივად ამახვილებდა ყურადღებას მისაწვდომობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე, მათ შორის, კანონმდებლობაში ცვლილებების განხორციელების საჭიროებაზე, რამაც ხელი შეუწყო საკითხის აქტუალიზებას და ქმედითი ნაბიჯების გადადგმას. კერძოდ, 2018 წელს მომზადდა სპეციალური ანგარიში ,,შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის ფიზიკური გარემოს მისაწვდომობის ხარვეზები“, ამასთან, შესაბამისი რეკომენდაციები ყოველწლიურად აისახებოდა საქართველოს სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშებში. აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველის წარმომადგენლები აქტიურად იყვნენ ჩართულნი დოკუმენტის შემუშავების პროცესში ყველა შესაბამის უწყებასთან კოორდინაციის პროცესში და არაერთხელ იქნა წარდგენილი წერილობითი მოსაზრება.
მიუხედავად, პოზიტიური ცვლილებებისა, სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ აუცილებელია, მისაწვდომობის უზრუნველყოფის კუთხით უწყვეტ რეჟიმში გაგრძელდეს მუშაობა. მათ შორის:
- მისაწვდომობის ეროვნული სტანდარტების ძალაში შესვლამდე (2021 წლის 1 მარტამდე) ჩატარდეს საინფორმაციო კამპანია განხორციელებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე, ტექნიკური რეგლამენტით გათვალისწინებულ რეგულაციებსა და ვალდებულებებზე, რათა, საზოგადოება და პასუხისმგებელი სუბიექტები სათანადოდ იყვნენ ინფორმირებულნი;
- უმოკლეს ვადებში მოხდეს შესაბამისი არქიტექტურული და საზედამხედველო სამსახურის პერსონალის გადამზადება;
- დროულად შემუშავდეს მისაწვდომობის ეროვნული გეგმა, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისა და შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციების მაქსიმალური ჩართულობით. ამასთან, გეგმით განისაზღვროს გონივრული ვადები, გაწერილი ვალდებულებების შესრულებისთვის.
სახალხო დამცველი აგრძელებს მისაწვდომობასთან დაკავშირებული საკითხების მონიტორინგს და დააკვირდება როგორც მისაწვდომობის ეროვნული სტანდარტის პრაქტიკაში დანერგვის, ისე მის აღსრულებაზე ზედამხედველობის პროცესს.

The Public Defender of Georgia welcomes the adoption of Technical Regulations for National Accessibility Standards by the Government of Georgia on December 4, 2020. It is important that the document is based on universal design principles and defines technical criteria of accessibility of buildings, land and other elements. In addition, the needs of persons with various disabilities are taken into account.
The Public Defender has consistently emphasized the importance of ensuring accessibility, including the need for amending legislation, which has contributed to the changes and active steps in this direction. In particular, a special report on “Gaps in Accessiblity to the Physical Environment for Persons with Disabilities” was draw up in 2018 and relevant recommendations were reflected in the annual parliamentary reports of the Public Defender of Georgia. It should be noted that representatives of the Public Defender were actively involved in the process of drafting the document, in coordination with all relevant agencies, and written opinions have been repeatedly submitted.
Notwithstanding the positive changes, the Public Defender considers it necessary to continue continuous efforts to ensure accessibility, inter alia:
• To conduct an information campaign on the legislative changes implemented and the regulations and obligations laid down in technical regulations prior to March 1, 2021, when the National Accessibility Standards shall take effect, so that to properly inform the public and responsible entities;
• To train the staff of relevant architectural and supervisory services as soon as possible;
• Develop a national accessibility plan in a timely manner, with maximum involvement of persons with disabilities and organizations working on the rights of persons with disabilities. Inter alia, the plan should set reasonable deadlines for the fulfillment of obligations.
The Public Defender continues to monitor issues related to accessibility, as well as the oversight of the introduction and practical implementation of the national accessibility standard.