საქართველოს პარლამენტმა მხარი დაუჭირა გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის ფაკულტატური ოქმის რატიფიცირებას
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის ფაკულტატური ოქმის რატიფიცირებას, რაც შშმ პირთა უფლებების საერთაშორისო დაცვის მექანიზმებით უზრუნველყოფის გარანტია.
სახალხო დამცველი, კონვენციის რატიფიცირების დღიდან მუდმივად მოუწოდებდა სახელმწიფოს მოეხდინა აღნიშული ოქმის რატიფიცირება, რაც შესაძლებლობას მისცემს ქვეყანაში მცხოვრებ შშმ პირებს უფლებადარღვევის ფაქტებზე გაეროს შესაბამის კომიტეტს მიმართონ.
როგორც ცნობილი გახდა, დღეს, საქართველოს პარლამენტმა მხარი დაუჭირა ამ ძალზედ მნიშვნელოვანი საერთაშორისო შეთანხმების რატიფიცირებას.

Parliament Supports Ratification of Optional Protocol to UN Convention on Rights of Persons with Disabilities
The Public Defender of Georgia welcomes the ratification of the Optional Protocol to the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, which represents a guarantee for the provision of international protection mechanisms for the rights of persons with disabilities.
The Public Defender, from the day of the ratification of the Convention, has been constantly calling on the State to ratify the said protocol, which will allow persons with disabilities residing in the country to apply to the relevant UN Committee relating to the violations of their rights.
The Parliament of Georgia supported the ratification of this very important international document today.