საინფორმაციო შეხვედრები ქვემო ქართლის, აჭარისა და იმერეთის რეგიონებში ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შესახებ
2022 წლის ივნისის თვეში, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერის დეპარტამენტისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა გვანცა ხარატიშვილმა, მარიამ გვიდიანმა, ანა ლობჟანიძემ და ნინო ვალიკოვმა საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს ქვემო ქართლის, აჭარისა და იმერეთის მუნიციპალიტეტებში მცხოვრებ ქალებთან, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალებთან და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში დასაქმებულ პირებთან.
შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა რეგიონში მცხოვრები ქალების ცნობიერების ამაღლება ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობისა და სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და უფლებების შესახებ.
საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილე ქალებს მიაწოდეს ინფორმაცია ქვეყანაში მოქმედი ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების სერვისების შესახებ, საზოგადოებაში გენდერული თანასწორობისა და ქალის როლის მიმართ არსებული სტერეოტიპები მიმოიხილეს და საქართველოს სახალხო დამცველის მანდატი გააცნეს
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალებთან შეხვედრისას ისაუბრეს სტიგმაზე, სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის სერვისებზე წვდომისას არსებულ გამოწვევებისა და დაბრკოლებებზე და შშმ ქალების ამჟამინდელ უფლებრივ მდგომარეობაზე.
პოლიციის თანამშრომლებთან გამართულ ძალადობის მსხვერპლი ქალების, მათ შორის, სხვადასხვა მოწყვლად ჯგუფს მიკუთვნებული ქალების დაცვის და დახმარების სერვისებზე მისაწვდომობის საკითხი განიხილეს. აგრეთვე, ისაუბრეს თუ რა გამოწვევებს ხედავენ სამართალდამცავი უწყების წარმომადგენლები ქალის მიმართ და ოჯახში ძალადობის შემთხვევების იდენტიფიცირების, გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის ეტაპებზე რეგიონის სპეციფიკის გათვალისწინებით.
შეხვედრის მიმდინარეობისას პოლიციის თანამშრომლებმა ოჯახში ძალადობის მსხვერპლების სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის გამოწვევებზე ისაუბრეს. ასევე, ხაზი გაუსვეს ქალის მიმართ და ოჯახში ძალადობის გამოძიების პარალელურად ძალადობის მსხვერპლი ქალების ეკონომიკური გაძლიერებისა და მოძალადეებისთვის ძალადობრივი ქცევის კორექციის სავალდებულო კურსის გავლის აუცილებლობას.

Information Meetings on Violence against Women and Domestic Violence in Kvemo Kartli, Adjara and Imereti Regions
In June 2022, employees of the Gender Department and the Department on the Rights of Persons with Disabilities of the Public Defender’s Office - Gvantsa Kharatishvili, Mariam Gvidiani, Ana Lobzhanidze and Nino Valikova held information meetings with women living in the municipalities of Kvemo Kartli, Adjara and Imereti, including women with disabilities and persons employed in the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The purpose of the meetings was to raise the awareness of women living in the regions about violence against women and domestic violence, as well as sexual and reproductive health and rights.
Representatives of the Public Defender of Georgia provided the women participating in the meetings with information about the available protection and assistance services for victims of violence, reviewed widespread stereotypes relating to gender equality and women’s role, and introduced the mandate of the Public Defender of Georgia.
During the meeting with women with disabilities, the topics of discussion were stigma, challenges and obstacles to accessing sexual and reproductive health services, as well as the current rights situation of women with disabilities.
Access to protection and support services for female victims of violence, including women belonging to various vulnerable groups, as well as the challenges encountered by representatives of the law enforcement agency in identifying, investigating and prosecuting cases of violence against women and domestic violence, were discussed at the meeting with police officers, taking into account the specifics of regions.
The police officers talked about the challenges of cooperation of victims of domestic violence with law enforcement agencies. They also emphasized the importance of economic empowerment of victims of violence and the need for perpetrators to undergo a mandatory course of correction of their violent behavior, along with the investigation of violence against women and domestic violence.
The Gender Department of the Public Defender’s Office will continue to hold information meetings in regions on violence against women and domestic violence.