რეგიონული ვებინარი თემაზე: შშმ პირთა უფლებების დაცვის მონიტორინგი პანდემიის პირობებში
2020 წლის 23 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპული ქსელთან (ENNHRI) თანამშრომლობით ონლაინ ვებინარი გამართა თემაზე „შშმ პირთა უფლებების დაცვის მონიტორინგი ახალი კორონა ვირუსის პანდემიის პირობებში“.
ღონისძიება მიეძღვნა პანდემიისადმი ერთ-ერთი ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფის, შშმ პირთა განთავსების ადგილებში მონიტორინგის საუკეთესო პრაქტიკის გამოვლენასა და ამ მიმართულებით გამოცდილების გაზიარებას. ონლაინ შეხვედრამ შშმ პირთა უფლებების დაცვის მონიტორინგზე პასუხისმგებელი ეროვნული ინსტიტუტების წარმომადგენლებს საშუალება მისცა - პანდემიის პირობებში მონიტორინგის განხორციელების სახელმძღვანელო პრინციპებზე უშუალოდ გაეროს შშმ პირთა უფლებების კომიტეტის, წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტისა (CPT) და შშმ პირთა უფლებების ევროპული ფორუმის წარმომადგენელთაგან მიეღოთ ინფორმაცია.
კორონავირუსის პანდემიის პირობებში ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ორგანიზაციები მუდმივად ხაზს უსვამენ საგანგებო სიტუაციებში შშმ პირთა უფლებების დაცვის მონიტორინგის აუცილებლობას. შშმ პირთა განთავსების ადგილებში მათი უფლებების დაცვის მონიტორინგი ვირუსის პრევენციის ფარგლებში დაწესებული რიგი შეზღუდვების გამო ევროპის ბევრი ქვეყნისთვის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად იქცა.
„შშმ პირთა დაწესებულებების მონიტორინგი უნდა განხორციელდეს პანდემიის პირობებში, მათ შორის კარანტინის დროს და შესაბამისი მანდატის ინსტიტუტები არ უნდა იქნან აღქმული ვიზიტორებად, არამედ მონიტორებად, რომელთა საქმიანობა აუცილებელია შშმ პირთა უფლებების დასაცავად“ - აღნიშნა წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის (CPT) პრეზიდენტმა მიკოლა გნატოვსკიმ.
ჩეხეთის, ბელგიისა და საქართველოს ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს შშმ პირთა უფლებების დაცვის მონიტორინგის პროცესში ადგილობრივ დონეზე არსებულ გამოწვევებსა და მათ მიერ დანერგილ საუკეთესო პრაქტიკაზე.

Regional Webinar on On-site Monitoring of the Rights of Persons with Disabilities during Pandemic
On September 23, 2020, the Public Defender’s Office, in cooperation with the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), organized an online webinar on the theme: "On-site Monitoring of the Rights of Persons with Disabilities during COVID-19 Pandemic”.
The main objective of the event was to identify and exchange information about the best practices of conducting monitoring visits to the facilities of persons with disabilities, who represent one of the most vulnerable groups in the context of the pandemic. The online meeting was an opportunity for representatives of national institutions responsible for monitoring the rights of persons with disabilities to receive information about guidelines on conducting monitoring visits during the pandemic from the representatives of the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities, European Committee for the Prevention of Torture (CPT) and European Disability Forum.
Since the start of the pandemic, international human rights organizations have repeatedly stressed the importance of monitoring the rights of persons with disabilities during emergency. On-site monitoring of the institutions for persons with disabilities has become one of the major challenges for many European countries due to a number of restrictions imposed during the pandemic.
"Institutions for persons with disabilities should be monitored during the pandemic, including quarantine, and relevant institutions should not be seen as visitors but as monitors, whose activities are necessary to protect the rights of persons with disabilities," said Mykola Gnatovskyy,President of the European Committee for the Prevention of Torture.
Representatives of the national human rights institutions of the Czech Republic, Belgium and Georgia spoke about the challenges related to the monitoring of the rights of persons with disabilities at the local level and their best practices.