გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კომიტეტის დისკუსია შშმ პირთა შრომისა და დასაქმების უფლებაზე
2021 წლის 22 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კომიტეტში გამართულ დისკუსიას დაესწრო, რომელიც შშმ პირთა შრომისა და დასაქმების უფლებას ეძღვნებოდა და კომიტეტის 24-ე სესიის ფარგლებში ჩატარდა.
დისკუსია მიზნად ისახავდა კომიტეტის მიერ შშმ პირთა შრომის და დასაქმების უფლებაზე ზოგადი კომენტარის შემუშავებისთვის დაინტერესებული მხარეების მოსაზრებების გაზიარებას. ზოგადი კომენტარის მიზანი კონვენციის მონაწილე სახელმწიფოებისთვის სახელმძღვანელო მითითებების მიწოდებაა, რომელთა გათვალისწინება კონვენციის 27-ე მუხლის შესაბამისად შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის, პატივისცემისა და სათანადო რეალიზებისთვისაა აუცილებელი.
„სახელმწიფო პროგრამებით გათვალისწინებული ზომები სრულად ვერ ითვალისწინებს შშმ პირთა დასაქმებისთვის აუცილებელ წინაპირობებს და ვერ უზრუნველყოფს მათ წინაშე დასაქმების უფლების მიმართულებით არსებული ბარიერების აღმოფხვრას. ფიზიკური გარემოს და ინფორმაციის მისაწვდომობის პრობლემა, შრომის ბაზარზე არსებული დისკრიმინაციული პრაქტიკები, განათლების უფლების განხორციელების პროცესში არსებული გამოწვევები და სახელმწიფო უწყებების დაბალი ჩართულობა განაპირობებს შშმ პირთა შრომის უფლების არაეფექტურ განხორციელებას“- განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ საქართველოში არსებულ გამოწვევებსა და სახელმწიფოს მიერ განსახორციელებელ ღონისძიებებზე საუბრისას.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წლის 15 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა გაეროს შშმ პირთა უფლებების კომიტეტს შშმ პირთა შრომის უფლებასა და დასაქმების მიმართულებით საქართველოში არსებულ მდგომარეობაზე წერილობითი მოსაზრებაც გაუზიარა.

Discussion in the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities on the Right of Persons with Disabilities to Work
On March 22, 2021, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze attended a discussion in the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities, which was held within the 24th session of the Committee and was dedicated to the right of persons with disabilities to work and their employment.
The purpose of the discussion was to share the views of stakeholders for the development of a general comment of the Committee on the right of persons with disabilities to work and their employment. The purpose of the general comment is to provide guidelines to the States Parties, the implementation of which is necessary for protecting, respecting and properly realizing the rights of persons with disabilities in accordance with Article 27 of the Convention.
"The measures provided for by the state programmes do not fully address the necessary preconditions for the employment of persons with disabilities and fail ensure the elimination of barriers to the realization of the right to work. The issue of physical environment and access to information, discriminatory practices in the labour market, challenges in the process of exercising the right to education and low involvement of state agencies lead to the inefficient exercise of the right of persons with disabilities to work,” said the Deputy Public Defender.
It should be noted that on March 15, 2021, the Public Defender of Georgia submitted a written opinion to the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities on the situation of the right to work and employment of persons with disabilities in Georgia.