დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე
2021 წლის 19 მარტს, საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით გამართულ მე-5 კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა. დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღის წლევანდელი გზავნილია „ჩვენ ვაკავშირებთ“, რომელიც მსოფლიოში არსებულ, პანდემიით გამოწვეულ მდგომარეობას პასუხობს.
ონლაინ კონფერენცია 7-დან 18 წლამდე ასაკის დაუნის სინდრომის მქონე მოზარდების განვითარების ხელშეწყობის მნიშვნელობას მიეძღვნა. საქართველოში ამ ასაკობრივ ჯგუფს ჯერ ისევ არ აქვს სათანადო მხარდაჭერა სახელმწიფო მომსახურებების სახით. მიმდინარე პროგრამები მცირეა, მოძველებულია და ვერ პასუხობს თანამედროვე გამოწვევებსა და ბავშვების ინდივიდუალური განვითარების საჭიროებებს.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების გადაწყვეტილების მიმღებმა პირებმა, თემაზე მომუშავე ადგილობრივმა და საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა. გამომსვლელებმა პანდემიის პირობებში შშმ ადამიანების მომავალი წარმატებისთვის, განათლების, განვითარების, დასაქმებისა და დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის საზოგადოების დანარჩენ წევრებთან ურთიერთობის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
„პანდემიამ კიდევ უფრო მკაფიო გახდა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების, მათ შორის დაუნის სინდრომის მქონე ადამიანების განათლების, ჯანმრთელობის, სოციალური დაცვის უფლებების დაცვის კუთხით არსებული პრობლემები,“ - განაცხადა სახალხო დამცველმა კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას და ხაზი გაუსვა სახელმწიფოს ვალდებულებას დროულად გადაჭრის არსებული პრობლემები. კერძოდ, აღმოფხვრას ბარიერები განათლების მიღების პროცესში, შექმნას დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის საჭირო ფუნქციური და სოციალური უნარ-ჩვევების ხელშემწყობი თანამედროვე სერვისები და მომსახურებები, უზრუნველყოს კონკრეტულ საჭიროებებზე მორგებული სერვისების განვითარება; ამასთან, მხარი დაუჭიროს დაუნის სინდრომის მქონე პირთა ოჯახების გაძლიერებას. აღნიშნულ პროცესში სახალხო დამცველი მნიშვნელოვნად მიიჩნევს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების, სამოქალაქო საზოგადოების, ოჯახების ჩართულობას, მათი საჭიროებებისა და მოსაზრებების მოსმენასა და გაზიარებას.

World Down Syndrome Day
On March 19, 2021, Public Defender of Georgia Nino Lomjaria participated in the 5th Conference on the World Down Syndrome Day. This year's message for World Down Syndrome Day is "Connect", which responds to the pandemic situation in the world.
The online conference was dedicated to the importance of promoting the development of children with Down syndrome aged between 7 and 18 years. In Georgia, this age group still does not have adequate support in the form of public services. Current programmes are scarce, outdated and unable to meet modern challenges and individual development needs of such children.
The conference was attended by decision-makers from the executive and legislative branches of government, representatives of local and international organizations and the diplomatic corps. Speakers spoke about the importance of relationships with other members of the society for the future success, education, development, employment and independent life of persons with disabilities during the pandemic.
"The pandemic has made the issues of education, health and social protection of people with disabilities, including people with Down syndrome, more evident," the Public Defender said at a news conference, stressing the commitment of the State to address the above issues in a timely manner, namely to eliminate barriers in the process of receiving education, to create modern services promoting the functional and social skills necessary for independent living, to ensure the development of services tailored to specific needs; as well as to support the empowerment of families of people with Down syndrome. The Public Defender considers it important to involve people with disabilities, civil society and families in this process, to listen to their opinions and share their needs.