შრომით ურთიერთობაში ორსულობის გამო სავარაუდო დისკრიმინაციის საქმესთან დაკავშირებით სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარადგინა
2021 წლის 19 მაისს დამსაქმებლის მხრიდან ორსულობის/სქესის ნიშნით სავარაუდო დისკრიმინაციის სარჩელთან დაკავშირებით საქართველოს სახალხო დამცველმა თბილისის საქალაქო სასამართლოში სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება (Amicus Curiae) წარადგინა.
სარჩელის მიხედვით, დამსაქმებელმა მოსარჩელეს შეატყობინა, რომ ხელშეკრულების ვადის გასვლის საფუძვლით, მათ შორის შრომით-სამართლებრივი ურთიერთობა დასრულდა. მოსარჩელე აღნიშნავს, რომ ამ დროისთვის ის იყო ორსულად, რის შესახებაც ცნობილი იყო დამსაქმებლისთვის.
სასამართლოსთვის წარდგენილ მოსაზრებაში მიმოხილულია ზოგადი სტანდარტები, მათ შორის, საერთაშორისო კვლევებით დადგენილ პრაქტიკები: კომპანიები დასაქმებულისთვის ორსულობის ან ბავშვის მოვლის გამო შვებულების მიცემას თავს არიდებენ ვადიანი ხელშეკრულების დისკრიმინაციულად არ გაგრძელებით ან სხვა ფორმალური მიზეზებით; დამსაქმებლები შესაბამისი ასაკის მქონე ქალებთან, კაცებისგან განსხვავებით, ხშირ შემთხვევაში ვადიან ხელშეკრულებებს დებენ.
დოკუმენტში ასევე აღნიშნულია, რომ არგუმენტი იმის თაობაზე, რომ ხელშეკრულების ვადის გასვლის გამო შეწყდა შრომითი ურთიერთობა, ერთმნიშვნელოვნად არ აქარწყლებს დისკრიმინაციის არსებობის ვარაუდს. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ სასამართლომ შეაფასოს:
• რამ განაპირობა ვადიანი ხელშეკრულების გაფორმება
• რამდენად ძირითადი ფუნქციები ჰქონდა გათავისუფლებულ დასაქმებულს
• გათავისუფლებული პირის პოზიცია ან/და შესაბამისი ფუნქციები არის თუ არა შენარჩუნებული
• როგორი უკუკავშირი ჰქონდა დამსაქმებელს გათავისუფლებულ პირთან მის მიერ სამსახურეობრივი ვალდებულების შესრულების თაობაზე
• მთლიანობაში, რამდენად დასაბუთებულია, რომ ხელშეკრულების გაგრძელებაზე უარის საფუძველი არ არის გათავისუფლებული პირის სქესი
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება მიზნად არ ისახავს რომელიმე მხარის პოზიციის მხარდაჭერას და ყურადღებას ამახვილებს ადამიანის უფლებათა სამართლის სტანდარტებზე.

Public Defender Files Amicus Curiae Brief with Court on Alleged Discrimination in Labour Relations on Grounds of Pregnancy
On May 19, 2021, the Public Defender of Georgia filed an amicus curiae brief with the Tbilisi City Court relating to a suit concerning alleged discrimination on the grounds of pregnancy/sex by the employer.
According to the suit, the employer informed the plaintiff that the labour-legal relations would be terminated between them due to the expiration of the contract. The plaintiff states that by that time she was pregnant and the employer was aware of it.
The amicus curiae brief reviews general standards, including practices identified by international studies: companies avoid letting their employees enjoy maternity leave by not extending the term of contract in a discriminatory manner, or by using other formal reasons; Employers often use fixed-term contracts with women of the relevant age, unlike men.
The document also says that the argument that the employment relationship was terminated due to the expiration of the contract does not unequivocally refute the presumption of discrimination. Therefore, it is important for the court to assess:
• What led to the signing of a fixed-term contract
• Whether the dismissed employee had basic functions
• Whether the position and/or functions of the dismissed person have been maintained
• What kind of feedback did the employer have with the dismissed person relating to her performance of duties?
• Overall, how well has it been justified that the ground for refusing to extend the contract with the employee was not her sex?
The amicus curiae brief does not intend to support the position of either party and focuses on the standards of human rights law.