შშმ პატიმართა მდგომარეობის ანგარიშის პრეზენტაცია
9 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა შშმ პატიმართა მდგომარეობის შესახებ სპეციალური ანგარიში წარმოადგინა, რომელიც განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს საქართველოს პარლამენტის მიერ გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების 2006 წლის კონვენციის (UN CRPD) რატიფიცირების ფონზე.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მუშაობა, აღნიშნული კუთხით, პირველად განხორციელდა საქართველოში. ეს პირველი სპეციალიზებული ანგარიშია არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ - სხვა მრავალი ქვეყნისთვის, რომლებიც კონვენციის მონაწილე მხარეებს წარმოადგენენ.
2013 წლის ოქტომბერ–ნოემბერში ეროვნული პრევენციის მექანიზმის ფარგლებში ჩატარდა მონიტორინგი პენიტენციურ დაწესებულებებში, დროებითი მოთავსების იზოლატორებსა და არანებაყოფლობით ფსიქიატრიული მკურნალობის დაწესებულებში მყოფ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების უფლებრივ მდგომარეობის შესწავლის მიზნით. ანგარიშში მოცემულია მონიტორინგის შედეგად იდენტიფიცირებული სისტემური ხარვეზების/პრობლემების კომპლექსური ანალიზის შედეგები და შესაბამისი რეკომენდაციები.
მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, რომ სახელმწიფო უწყებები არ ფლობენ შშმ პირთა შესახებ სტატისტიკას და არ გააჩნიათ მექანიზმი მათი იდენტიფიცირებისა და საჭიროების შეფასებისთვის. შესაბამისად, პენიტენციური დაწესებულებები არ აკმაყოფილებს ხელმისაწვდომობის და გონივრული მისადაგების მინიმალურ სტანდარტს.
არც პენიტენციურ და არც ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში არ არის დანერგილი შშმ პატიმრებისა და პაციენტებისათვის რაიმე სარეაბილიტაციო პროგრამა, შედეგად პაციენტების მდგომარეობა თანდათან მძიმდება, მათ უქვეითდებათ ფუნქციონალური სტატუსი და ხდებიან ქრონიკულად მწოლიარე ავადმყოფები. დიდი ყურადღება დაეთმო ფსიქოაქტიური მედიკამენტების (ნივთიერებების) არასამედიცინო მიზნით ჭარბი რაოდენობით მოხმარებასა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პატიმრებზე ზრუნვის სტანდარტების არარსებობის თემატიკას; შეზღუდულ შესაძლებლობებთან დაკავშირებული სპეციალიზებული მომსახურებების დანერგვის აუცილებლობას.
ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში დარღვეულია პაციენტთა მკურნალობისა და მოპყრობის სტანდარტები, მათ შორის ფიზიკური შეზღუდვის გამოყენება საკანონმდებლო ნორმების დარღვევით, ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში ფიქსირდება პაციენტთა სრული საქმიანობითი და საინფორმაციო დეპრივაცია, საზოგადოებიდან რამდენიმე ათწლეულის მანძილზე გარიყვა და იზოლაცია. ასევე, უმნიშვნელოვანეს პრობლემად დასახელდა პაციენტთა ხანგრძლივი დაყოვნება არანებაყოფლობით ფსიქიატრიულ მკურნალობაზე (20 წელზე მეტი); თერაპიული გარემოს არარსებობა; პაციენტის სტაციონარიდან გაწერის სტანდარტების არარსებობა და სხვა;
დროებითი მოთავსების იზოლატორები ვერ აკმაყოფილებენ ჰიგიენის, ჯანმრთელობის შენარჩუნებისათვის საჭირო მინიმალურ სტანდარტებს და არ არის მორგებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების საჭიროებებისათვის.
ასეულობით პატიმარი აყენებს 2012 წლამდე განხორციელებული წამებისა და ძალადობის ფაქტების შესახებ მოკვლევისა და გამოძიების მოთხოვნას, თუმცა აღნიშნული ჯერ კიდევ არ დაკმაყოფილებულა სრულფასოვნად სახელმწიფო უწყებების მხრიდან. ეს მდგომარეობა კიდევ ერთხელ ადასტურებს სახალხო დამცველის მიერ ინიცირებული გამოძიების ეფექტური მექანიზმის შექმნის აუცილებლობას.
ანგარიშში სრულად არის წარმოდგენილი სახალხო დამცველის რეკომენდაციები საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიმართ.
პრეზენტაციის შემდეგ გამართულ დისკუსიაზე ისაუბრეს ზოგადად შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მიმართ დამოკიდებულებაზე, ფსიქიკური ჯანმრთელობის კუთხით სახელმწიფო პროგრამების დაფინანსების სიმწირესა და სხვა პრობლემებზე.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის მოადგილემ არჩილ თალაკვაძემ სისტემაში მიმდინარე დადებით ცვლილებებზე ისაუბრა, აღნიშნა, რომ მონიტორინგის დროს აღმოჩენილ დარღვევათა ნაწილი უკვე გამოსწორდა, ასევე სულ მალე ამუშავდება სპეციალური სამედიცინო განყოფილება, რომელიც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პატიმრების მკურნალობისათვის სრული სერვისით იქნება უზრუნველყოფილი. მინისტრის მოადგილემ სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შედეგად განხორციელებული რეფორმები მიმოიხილა.
უახლოეს მომავალში სახალხო დამცველის ეროვნული პრევენციის მექანიზმი განმეორებით მონიტორინგს ჩაატარებს, რათა დაადგინოს, წარმოდგენილი ანგარიშისა და პრობლემათა გაანალიზების შედეგად გაუმჯობესდა თუ არა შშმ პირთა უფლებრივი მდგომარეობა. შედეგებს სახალხო დამცველი დაინტერესებულ საზოგადოებას წარუდგენს.
* მონიტორინგი განხორციელდა და ანგარიში გამოიცა ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ფინანსური მხარდაჭერით.

Presentation of the Report on the State of Prisoners with Disabilities
On 9 June, the Public Defender of Georgia has presented a special report on the Conditions of Persons with Disabilities in the Penitentiary Establishments, Temporary Detention Isolators and the Institution for Involuntary Psychiatric Treatment, which becomes important also owing to the fact that the Parliament of Georgia ratified the 2006 UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (UN CRPD).
It is for the first time in Georgia that the National Preventive Mechanism carried out such monitoring. It is the first special report not only for Georgia, but also for other contracting countries of this Convention.
Trough the period of October – November 2013, the National Preventive Mechanism monitored performance of its obligation in relation to studying the situation of protection of rights of persons with disabilities in the penitentiary institutions, temporary detention isolators and institution for involuntary psychiatric. This report concerns the identified systemic gaps/results of complex analysis of the monitored problems and relevant recommendations.
The monitoring revealed that the state authorities keep no statistics about persons with disabilities; the penitentiary system has no mechanisms for identifying persons with disabilities and evaluating their needs. As a result, penitentiary establishments are not able to provide the minimum standards of accessibility and reasonable accommodation.
Neither the penitentiary system nor the National Center of Mental Health operate any rehabilitation program for prisoners with disabilities and patients; as a result, the condition of patients with disabilities aggravates as the time passes; they are losing their functioning status and are becoming chronic lying patients.
It was paid a particular attention to the use excess amount of psychoactive medications (substances) for non-medical purpose and the subjects on the absence of standard of care of prisoners with disabilities; need of implementation of specialized services of disabilities.
The Monitoring revealed a serious violation of standards of medical and general treatment of patients in the National Center of Mental Health, including the way physical restrains are used in violation of the applicable law. In the National Center of Mental Health, patients are completely isolated in terms of activities and information; for decades, they remain detached from the society as outcasts. In addition, the important problem is long delay of patients with disabilities on involuntary psychiatric treatment (more than 20 years); absence of therapeutic environment; absence of discharge of patient from stationary, etc.
Temporary detention isolators are not meeting appropriate standards in terms of hygiene and maintenance of healthy conditions and they are completely unfit for needs of persons with disabilities.
Many prisoners are indicating that they were seriously injured and become disabled as a result of torture and inhuman actions committed before 2012, but we have not any answers from the States bodies. This situation confirms again the necessity of creation of effective investigative mechanism which is initiated by the Public Defender of Georgia.
The Deputy Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia, Archil Talakvadze has spoken on the current positive changes in the system and underlined that a special medical department will provide a full service for treatment of prisoners with disabilities.
In the near future, the National Preventive Mechanism will carry out follow-up monitoring to compare a previous picture of the state of persons with disabilities with the current one and present the findings of this monitoring to interested public.