სახალხო დამცველის ოფიციალური ვიზიტი ესპანეთში
2014 წლის 10–13 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველი, მართლმსაჯულების და პრევენციის და მონიტორინგის დეპარტამენტების ხელმძღვანელებთან ერთად ოფიციალური ვიზიტით ესპანეთის ქალაქ მადრიდში იმყოფებოდა. ვიზიტის მიზანი ესპანეთის ომბუდსმენის საქმიანობის და წარმატებული გამოცდილების გაცნობა და გაზიარება იყო. შეხვედრები შედგა ესპანეთის სახალხო დამცველთან ქალბატონ სოლედად ბეჩერილთან. სამუშაო შეხვედრები გაიმართა ესპანეთის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის, მიგრაციისა და ანტიდისკრიმინაციული დეპარტამენტის, ასევე, უსაფრთხოებისა და მართლმსაჯულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელებთან.
დელეგაციის მონაწილეები, ესპანეთის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ჯგუფის წევრებთან ერთად ეწვივნენ მადრიდის პოლიციის განყოფილებას და ადგილზე გაეცნენ დაკავების პირობებს, გაესაუბრნენ დაკავებულებს, დაათვალიერეს პოლიციის განყოფილებაში/დაკავების ცენტრში დამონტაჟებული ვიდეო კამერების ჩანაწერები, რომელიც სრულად ასახავს დაკავებულთა პოლიციის განყოფილებაში შემოყვანის და განთავსების პროცესს. ესპანეთის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ჯგუფის წევრების განცხადებით, მსგავსი ვიდეო ჩანაწერები მათთვის ყველა პოლიციის განყოფილებაში ხელმისაწვდომია და წარმოადგენს, როგორც არასათანადო მოპყრობის ასევე, სამართალდამცავების მიმართ დაუსაბუთებელი ბრალდების პრევენციის ეფექტურ საშუალებას.
საქართველოს სახალხო დამცველის დელეგაციის წევრები გაეცნენ ესპანელი კოლეგებისა და ესპანეთის სახელმწიფო სტრუქტურებს შორის, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან კომუნიკაციისა და თანამშრომლობის საკითხებს, საპარლამენტო და სპეციალური ანგარიშების მომზადების და ესპანეთის სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შესრულების პრაქტიკას.
ესპანეთში, ომბუდსმენი ადამიანის უფლებათა დაცვის მნიშვნელოვანი და ძლიერი კონსტიტუციური მექანიზმია, რომელიც უკვე 30 წელია არსებობს.

Public Defender visited Spain
On 10-13 June 2014, the Public Defender of Georgia, head of the Department of National Preventive Mechanism and a head of the Department of Justice have visited the capital of Spain, Madrid. The aim of this visit was an acquaintance and sharing of successful experience and activities of the Ombudsman of Spain. There were held the meetings with the Ombudsman of Spain, Ms. Soledad Becerril Bustamante, head of the Departments of Migration and Antidiscrimination and a head of the Department of Security and Justice.
The members of delegation have visited Madrid Police Department together with members of National Preventive Mechanism of Spain and learned the conditions of detention, interviewed detainees, visited video camera recordings installed in the police department/detention center. According to the explanation of the members of National Preventive Mechanism of Spain, similar video records are available in all Police Departments and present an effective means ofprevention of false accusation toward the law enforcement officers and ill-treatment.
The members of the delegation of the Public Defender of Georgia have studied the issues of communication and collaboration with NGOs, between the state structures of Spain and Spanish colleagues and practice of fulfillment of recommendations of the Ombudsman of Spain.
The Ombudsman is an important institution of Spain and a strong constitutional mechanism of the protection of human rights.