სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე პარლამენტის აპარატის თანამშრომლებს შეხვდა
2019 წლის 7 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძემ საქართველოს პარლამენტის აპარატის თანამშრომლებთან სახალხო დამცველის როგორც ადამიანის უფლებადამცველი ინსტიტუტის მნიშვნელობა, ევროპის ომბუდსმენების ინსტიტუტების განვითარების ისტორია და დღეისათვის მოქმედი ომბუდსმენების მოდელები განიხილა; ისაუბრა ომბუდსმენის ინსტიტუტის დაცვისა და ხელშეწყობის პრინციპებზე, მათ შორის „ვენეციის პრინციპებზე“, „პარიზის პრინციპებზე“, ადამიანის უფლებათა დაცვის გლობალურ ალიანსზე და საქართველოს ომბუდსმენის ადამიანის უფლებათა დამცველი საერთაშორისო ორგანიზაციების წევრობისა და მჭიდრო თანამშრომლობის საუკეთესო პრაქტიკაზე.
პარლამენტის აპარატის თანამშრომლები სახალხო დამცველის მანდატით, სტრუქტურით, რეგიონული ოფისების კომპეტენციით, სახალხო დამცველისადმი მიმართვის მექანიზმებით, საქმის განხილვის შესწავლის შედეგებით და სხვა საკითხებითაც დაინტერესდნენ.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა პრევენციის ეროვნული მექანიზმის როლზე, მუშაობის მეთოდოლოგიასა და საქმიანობაზე ისაუბრეს; ასევე, სახალხო დამცველის, როგორც დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმის მანდატი, ძირითადი გამოწვევები და სტატისტიკა განიხილეს.
შეხვედრა საქართველოს პარლამენტის აპარატსა და სახალხო დამცველის აპარატს შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში გაიმართა.

On 7 June 2019, the First Deputy Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze, discussed the importance of the Public Defender as a human rights institution, the history of development of European ombudman institutions and the current models of ombudman institutions; she also spoke about the principles of protection and promotion of ombudsman institutions, including the Venice Principles, the Paris Principles, the global allianceof human rightsand the Georgian ombudsman’s best practices of cooperation and membership of international human rights organizations.
The parliament’s staff members showed interest in the Public Defender’s mandate and structure, competence of regional offices, the mechanism of addressing the Public Defender, the results of the examination of cases, etc.
Representatives of the Public Defender talked about the role, methodology and activities of the National Preventive Mechanism, as well as the mandate of the Public Defender as a mechasnism for combating discrimination, key challenges and statistics.
The meeting was held within the framework of the memorandum of cooperation signed between the Parliament of Georgia and the Public Defender’s Office of Georgia.