საჯარო შეხვედრა ფსიქიკური ჯანმრთელობის დაცვისა და ადამიანის უფლებების თემაზე
2019 წლის 10 ოქტომბერს ფსიქიკური ჯანმრთელობის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ საჯარო შეხვედრა გამართა თემაზე - „ფსიქიკური ჯანმრთელობის დაცვა და ადამიანის უფლებები“.
ფსიქიკური ჯანმრთელობის მსოფლიო დღე 1992 წლიდან აღინიშნება და მისი მიზანია ფსიქიკურ ჯანმრთელობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, მხარდამჭერი ღონისძიებების მობილიზება. წელს ამ დღის ფოკუსი სუიციდის პრევენციაა.
საქართველოში სუიციდის მიმართულებით არსებული სტატისტიკა საკმაოდ შემაშფოთებელია, 2018 წელს სუიციდის 389 და სუიციდის მცდელობის 477 ფაქტი დაფიქსირდა, ხოლო 2019 წლის 6 თვის განმავლობაში 219 ადამიანმა სცადა თვითმკვლელობა, 207 კი სიცოცხლე სუიციდით დაასრულა.
ამ ფონზე, სახელმწიფო ფაქტობრივად არ ახორციელებს პრევენციისთვის საჭირო ღონისძიებებს. დღემდე არ დამტკიცებულა სუიციდის პრევენციის პროგრამა, რომლის დამტკიცებაც და განხორციელებაც ჯერ კიდევ 2016 წლისთვის იყო განსაზღვრული სახელმწიფოს სამოქმედო გეგმით.
მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას სახალხო დამცველმა ფსიქიკური ჯანმრთელობისადმი ცნობიერების ნაკლებობასა და საზოგადოებაში არსებულ ტაბუზე ისაუბრა; ხაზი გაუსვა სახელმწიფოს მხრიდან კომპლექსური და თანმიმდევრული ღონისძიებების გატარების საჭიროებას და ამ პროცესში ადამიანის უფლებების დაცვის მაღალი სტანდარტის უზრუნველყოფის მნიშვნელობას. აღნიშნა, რომ ფსიქიკური ჯანმრთელობის სახელმწიფო პროგრამის ბიუჯეტის ზრდის მიუხედავად, არასაკმარისია თემზე დაფუძნებული და ფსიქოსოციალური რეაბილიტაციის სერვისების რაოდენობა; პრობლემურია სერვისის უწყვეტობის საკითხიც და ადამიანური რესურსების ნაკლებობაც. მნიშვნელოვან გამოწვევად გამოკვეთა სხვადასხვა ფსიქოაქტიური ნივთიერების მიღებით გამოწვეული ფსიქიკური და ქცევითი აშლილობების გამოვლენა და სათანადო მართვა; სტაციონარული ფსიქიატრიული დაწესებულებების უმეტესობაში არსებული არასათანადო ინფრასტრუქტურა და საცხოვრებელი პირობები; სომატური ჯანმრთელობის სერვისების მისაწვდომობის პრობლემები. უარყოფითად შეაფასა ფსიქიკური ჯანმრთელობის სფეროში დეინსტიტუციონალიზაციის სტრატეგიის არარსებობა.
„ჩვენ დიდი ხანია ვითხოვთ თემზე დაფუძნებულ სერვისებზე გადასვლას. სამწუხაროდ, საქართველოში ე.წ. სტაციონალური ხანგრძლივი მკურნალობისთვის განკუთვნილი სერვისები გვაქვს, სადაც პაციენტები ცხოვრობენ მთელი სიცოცხლის განმავლობაში. მათ არ აქვთ დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის საკმარისი უნარ-ჩვევები, ვერ ტოვებენ დაწესებულებებს და ოჯახიც უარს აცხადებს მათ მიღებაზე. რთულია ფსიქიკური და ჯანდაცვითი პრობლემების იდენტიფიცირება ადრეულ ეტაპზე და მათი მკურნალობა. ჰოსპიტალიზაციის შემდეგ მკურნალობაში პაციენტთა მხოლოდ 37% ჩაერთო გასულ წელს. ეს არის ის დარგი, რომელსაც ნაკლები ყურადღება ეთმობა სახელმწიფოს მხრიდან“, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ და სახელმწიფო უწყებებს ფსიქიკური ჯანმრთელობის, მათ შორის სუიციდის პრევენციის მიმართულებით ღონისძიებების გაძლიერებისკენ მოუწოდა.
შეხვედრაზე ასევე სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე აკაკი ზოიძე და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე თამარ გაბუნია.
საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ გიორგი ბურჯანაძემ ბედიანის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოსა და ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში განხორციელებული მონიტორინგის ანგარიში წარმოადგინა.
მონიტორინგმა გამოკვეთა, რომ შ.პ.ს. „აღმოსავლეთ საქართველოს ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცენტრში“ (ბედიანის ფსიქიატრიულ კლინიკაში) კვლავ პრობლემურია მოძველებული ინფრასტრუქტურა, გადატვირთულობა და სანიტარულ-ჰიგიენური პირობები. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ კლინიკის ბენეფიციარები არ არიან დაცული არასათანადო მოპყრობისგან.
გამოწვევას წარმოადგენს ფიზიკური და ქიმიური შეზღუდვის მეთოდების გამოყენების არსებული პრაქტიკა, სომატური დაავადებების დროული და ადეკვატური მკურნალობის ხელმიუწვდომლობა, სათანადო ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის და მხარდამჭერი სერვისების არარსებობა, ხანგრძლივი ჰოსპიტალიზაცია და არანებაყოფლობითი სამედიცინო ინტერვენცია; ასევე, პაციენტების მხარდამჭერი პირების დანიშვნისა და სოციალური პაკეტის განკარგვის საკითხი.
შპს აკად. ბ. ნანეიშვილის სახელობის ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში განხორციელებულმა ვიზიტისას გამოიკვეთა, ბენეფიციართა არასათანადო მოპყრობისგან დაცვის პრობლემა, განსაკუთრებით ფიზიკური და ქიმიური შეზღუდვის გამოყენებისას; ასევე პაციენტთა მკურნალობისა და მოვლის ხარისხი, რასაც ამწვავებს პერსონალის სიმცირე და დაბალი კვალიფიკაცია, პაციენტის ინფორმირებული თანხმობა და მომსახურების პროცესში ჩართულობა, ანტიფსიქოზური მედიკამენტების გამოყენება.
იხილეთ შ.პ.ს. „აღმოსავლეთ საქართველოს ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცენტრის“ (ბედიანის) მონიტორინგის ანგარიში
იხილეთ შპს აკად. ბ. ნანეიშვილის სახელობის ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრის მონიტორინგის ანგარიში

Public Meeting on Mental Healthcare and Human Rights
On 10 October 2019, on the occasion of the World Mental Health Day, Public Defender of Georgia Nino Lomjaria held a public meeting on mental healthcare and human rights.
The World Mental Health Day has been marked since 1992 and aims to raise public awareness of mental health issues and to mobilize supportive activities. This year's focus is suicide prevention.
Georgia's suicide statistics are quite alarming, with 389 suicides and 477 suicide attempts in 2018, and 207 suicides and 219 suicide attempts in the first six months of 2019.
Despite the alarming statistics, the state has hardly taken necessary preventive steps. No suicide prevention programme has been approved yet, even though its adoption and implementation was to be carried out in 2016, according to the state action plan.
In her welcome speech, the Public Defender spoke about the lack of awareness of mental health and the taboo in the society. She emphasized the need for the state to take complex and consistent measures and the importance of ensuring a high standard of human rights protection in the process. The Public Defender noted that despite the increase in the budget of the State Mental Health Programme, community-based and psychosocial rehabilitation services are insufficient; continuity of service and lack of human resources are also problematic. She named the following as the major challenges: identification and proper management of mental and behavioral disorders caused by the use of various psychoactive substances; inadequate infrastructure and living conditions in most of the inpatient psychiatric institutions; problems with access to somatic health services. The lack of deinstitutionalization strategy in the field of mental health was also evaluated negatively.
“We have been demanding transition to community-based services for a long time. Unfortunately, we have services intended for long-term inpatient treatment in Georgia, where patients spend their entire life. They do not have enough skills to live independently, they cannot leave institutions and their families also refuse to accept them. It is difficult to identify mental and health problems at the early stage and to treat them. Only 37% of patients were involved in treatment after hospitalization last year. This is a field that receives less attention by the state,” Nino Lomjaria said and urged state agencies to step up efforts to improve mental healthcare, including in the direction of suicide prevention.
Speeches were also delivered at the meeting by Akaki Zoidze, Chairman of the Committee on Health Care and Social Issues of the Parliament of Georgia, and Tamar Gabunia, Deputy Minister of IDPs, Labour, Health and Social Affairs.
Deputy Public Defender of Georgia Giorgi Burjanadze presented monitoring reports on the Bediani Psychiatric Clinic and the National Center for Mental Health.
Monitoring showed that outdated infrastructure, overcrowding and poor sanitation are still problematic in the Eastern Georgia Mental Health Center (Bediani Psychiatric Clinic). In addition, it should be noted that the beneficiaries of the clinic are not protected from ill-treatment.
The use of physical and chemical restraint methods, lack of timely and adequate treatment of somatic diseases, lack of appropriate psychosocial rehabilitation and support services, prolonged hospitalization, and involuntary medical intervention are also challenges, as well as the issue of appointing support persons and managing the social package.
A visit to Ltd Acad B. Naneishvili National Mental Health Center highlighted the problem of protecting beneficiaries from ill-treatment, especially during the use of physical and chemical restraints, as well as the quality of care and treatment, which is aggravated by staff shortages and their low qualifications, patient’s informed consent and involvement in services, use of antipsychotic medications.