ტრენინგი სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებისთვის არასრულწლოვნებთან კომუნიკაციის საკითხებზე
2022 წლის აგვისტოსა და სექტემბერში სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებისთვის, გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) მხარდაჭერილი პროექტის - საქართველოს სახალხო დამცველის შესაძლებლობების გაძლიერების ფარგლებში, არასრულწლოვნებთან კომუნიკაციის საკითხებზე ტრენინგი გაიმართა.
ტრენინგები სამსახურებრივი საქმიანობიდან გამომდინარე ბავშვებთან ურთიერთობის მქონე აპარატის თანამშრომლებისთვის ორ ეტაპად, 4-5 აგვისტოს და 23-24 სექტემბერს ჩატარდა და მას ექსპერტები ანა არგანაშვილი და ანა აბაშიძე უძღვებოდნენ.
შეხვედრაზე ისაუბრეს სახალხო დამცველის უფლებამოსილების ფარგლებში განსახორციელებელ საქმიანობაზე, მათ შორის, თავად ბავშვებთან მათზე მორგებული მიდგომებით კომუნიკაციის ასპექტებზე.
აღნიშნული აქტივობა ბავშვებთან კომუნიკაციის თაობაზე აპარატის საქმიანობის ეფექტიანობის გაძლიერებას ემსახურება, რაც არსებითად მნიშვნელოვანია არასრუწლოვანთა უფლებების დაცვის და მათზე მორგებული სისტემური და ყოველმხრივი მიდგომების დანერგვისთვის.
გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერითა და ექსპერტების ჩართულობით, იგეგმება შიდა სახელმძღვანელო დოკუმენტის შექმნა ბავშვებთან კომუნიკაციის ასპექტებზე.

Training for Employees of Public Defender's Office on Communication with Minors
In August and September 2022, trainings on issues of communication with minors were held for the employees of the Public Defender’s Office within the framework of the UNICEF-supported project “Strengthening the Capacities of the Public Defender of Georgia”.
The trainings for the employees dealing with children were held in two stages, on August 4-5 and September 23-24, and were led by experts Ana Arganashvili and Ana Abashidze.
The meeting participants talked about the activities to be implemented within the framework of the authority of the Public Defender, including the aspects of communication with children with approaches adapted to them.
The mentioned activity serves to strengthen the work effeciency of the Office in terms of communication with children, which is essentially important for the protection of their rights and the introduction of systemic and comprehensive approaches adapted to them.
With the support of the United Nations Children's Fund and involvement of experts, it is planned to create an internal guide on aspects of communication with children.