სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა ENOC-ის 28-ე ყოველწლიური კონფერენციასა და გენერალური ასამბლეაში მიიღეს მონაწილეობა
2024 წლის 19-20 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ, ირინე ჩიხლაძემ და სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა, ლიკა ღვინჯილიამ მონაწილეობა მიიღეს ევროპის ბავშვთა ომბუდსმენთა ქსელის (ENOC) 28-ე ყოველწლიურ კონფერენციასა და გენერალურ ასამბლეაში.
მიმდინარე წელს კონფერენციის მთავარ თემას წარმოადგენდა სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი ბავშვების უფლებების დაცვა და ხელშეწყობა. ღონისძიების ფარგლებში ხაზგასმით აღინიშნა სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი ბავშვებისთვის უსაფრთხო, მხარდამჭერი, ბავშვზე მორგებული და მათ სრულფასოვან განვითარებაზე ორიენტირებული გარემოს შექმნის მიზნით სახელმწიფოთა მიერ სათანადო ღონისძიებების განხორციელების აუცილებლობა.
გენერალური ასამბლეის ფარგლებში ქსელის წევრებმა ENOC-ის 2024 წლის პოზიციის დოკუმენტი მიიღეს, რომელშიც სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი ბავშვების უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენ მიმართული რეკომენდაციებია ასახული.
ევროპის ბავშვთა ომბუდსმენთა ქსელის (ENOC) მისიაა ბავშვის უფლებების დაიცვა ქსელის წევრებისა და დაინტერესებული მხარეების შესაძლებლობების გაძლიერების, გამოცდილების გაზიარების, ადვოკატირებისა და ურთიერთდახმარების გზით.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისთვის ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს ENOC-ის ქსელის წევრობას და აპარატი განაგრძობს ქსელთან აქტიურ თანამშრომლობას.

Public Defender’s Representatives Participate in 28th Annual Conference and General Assembly of ENOC
On September 19-20, 2024, the Deputy Public Defender of Georgia, Irine Chikhladze, and the acting Head of the Department of Children's Rights of the Public Defender’s Office, Lika Gvinjilia, participated in the 28th Annual Conference and General Assembly of the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC).
This year, the main theme of the conference was: “Protecting and Promoting the Rights of Children in Alternative Care”. It was emphasized at the event that the states needed to implement appropriate measures in order to create a safe, supportive, child-friendly environment focused on full development of children in alternative care.
Within the framework of the General Assembly, the network members adopted the 2024 position document of the European Network of Ombudspersons for Children, which outlines recommendations aimed at improving the rights situation of children in alternative care.
The mission of the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC) is to protect children’ rights through capacity building, experience sharing, advocacy and mutual support of network members and stakeholders.
The membership of the ENOC network is very important for the Public Defender’s Office of Georgia and the Office continues to actively cooperate with the network.