პედოფილიასა და სექსუალური გამოძალვისთვის მსჯავრდებულ პირთა რეესტრისა და მონიტორინგის მექანიზმი
2024 წლის 12 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ გამართულ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა, რომელზეც პედოფილიასთან ბრძოლისა და ბავშვთა უსაფრთხოების საკითხები განიხილეს.
კონფერენციაზე ახალი ინიციატივა - მსხვერპლთა უფლებების დაცვის მიზნით პედოფილიასა და სექსუალური გამოძალვისთვის მსჯავრდებულ პირთა რეესტრისა და მონიტორინგის მექანიზმი წარმოადგინეს და ამ მიმართულებით არსებული საერთაშორისო პრაქტიკა განიხილეს. ინიციატივა ინტერნეტ სივრცესა და მის მიღმა პირადი ცხოვრების კადრების მოპოვების, გავრცელებისა და შანტაჟის გახშირებულ შემთხვევებთან დაკავშირებულ დანაშაულებს მოიცავს, რომლის მსხვერპლებიც, სრულწლოვან ადამიანებთან ერთად ხშირად მცირეწლოვანი და არასრუწლოვანი ბავშვები ხდებიან.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას სახალხო დამცველმა სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ინიციატივა ეროვნული კანონმდებლობის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობისკენ კიდევ ერთ წინგადადგმულ ნაბიჯად შეაფასა და აღნიშნა, რომ აპარატი, თავისი მანდატის ფარგლებში, აქტიურად ჩაერთვება საკანონმდებლო განხილვებსა და შემდგომ მისი იმპლემენტაციის პროცესში.
ამასთან, ისაუბრა არასრულწლოვანთა ძალადობისგან დაცვის თვალსაზრისით, როგორც საქართველოში, ასევე, ზოგადად მსოფლიოში არსებულ გამოწვევებზე, მათ შორის, ძალადობის დროული გამოვლენის, ეფექტიანი და კოორდინირებული რეაგირების ხარვეზებზე და საზოგადოების, განსაკუთრებით კი, არასრუწლოვანთა ინფორმირების გაზრდის აუცილებლობაზე.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სახალხო დამცველის აპარატი ყოველწლიურად ბავშვთა მიმართ ძალადობის, მათ შორის, სექსუალური ძალადობის 100-ზე მეტ შემთხვევას სწავლობს. თავად ბავშვების მომართვის საფუძველზე შესწავლილ საქმეთა შორის არის ონლაინ გარყვნილი ქმედების, ე.წ. grooming-ის და სექსუალური ქმედების, სექსუალური შინაარსის ფოტო-ვიდეო მასალის გაგზავნაზე დაყოლიების მიზნით ზეწოლის, მუქარის, დაშინების შემთხვევები.

Registry and Monitoring Mechanism for Persons Convicted of Pedophilia and Sexual Extortion
On September 12, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani participated in a conference organized by the Special Investigation Service, where the issues of fighting pedophilia and children's safety were discussed.
A new initiative was presented at the conference - the registry and monitoring mechanism for persons convicted of pedophilia and sexual extortion, in order to protect the rights of victims. International practice in this direction was also discussed. The initiative covers crimes related to the obtaining and releasing of footage of private life, as well as blackmailing, in the Internet space and beyond, the victims of which, along with adults, are often children.
Speaking at the event, the Public Defender assessed the initiative of the Special Investigation Service as another step towards compliance of the national legislation with international standards and noted that the Office, within its mandate, will be actively involved in the legislative discussions and further implementation process.
In addition, he spoke about the challenges of protecting minors from violence, both in Georgia and in the world in general, including the gaps in timely detection of violence, effective and coordinated response, and the need to raise the awareness of society, especially minors.
It should be noted that the Public Defender’s Office annually studies more than 100 cases of violence against children, including sexual violence. Among the cases studied on the basis of applications of children themselves, there are cases of grooming, as well as pressure, threatening, intimidation in order to make a person send photo-video material of sexual content and engage in sexual action.