სახალხო დამცველი ევროპის კონფლიქტურ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის ეფექტური აღსრულების შესახებ გამართულ კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა
2022 წლის 1 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ მონაწილეობა მიიღო ირლანდიაში გამართულ კონფერენციაში - „ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის ეფექტური აღსრულება ევროპის კონფლიქტურ ტერიტორიებზე“. კონფერენცია ირლანდიის ადამიანის უფლებათა ცენტრის, ირლანდიის ეროვნული უნივერსიტეტის სამართლის სკოლისა და საგარეო საქმეთა დეპარტამენტის ორგანიზებით გაიმართა.
„კონფლიქტურ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხი უკრაინაში რუსეთის შეჭრის ფონზე დღეს კიდევ უფრო აქტუალური გახდა; და ჩემთვის, როგორც რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების მქონე ქვეყნის სახალხო დამცველისთვის, ამ საკითხს განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა.
ღონისძიებაზე გამოსვლისას ნინო ლომჯარიამ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრა, სახალხო დამცველის საქმიანობა მიმოიხილა და ხაზი გაუსვა ევროპული კონვენციის აღსრულების სირთულეებს.
აღნიშნა, რომ სახალხო დამცველის აპარატი ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის მონიტორინგს პარტნიორი სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მეშვეობით ახორციელებს. ასევე, ინტენსიურად ხვდება გამყოფ ხაზთან მცხოვრებ მოსახლეობას, სწავლობს კონფლიქტით დაზარალებულთა ადამიანის უფლებების დარღვევის შემთხვევებს და უკვე წლებია, რაც მათ უფლებრივი მდგომარეობას საპარლამენტო ანგარიშებსა და სპეციალურ ანგარიშებში ასახავს.
თავის გამოსვლაში სახალხო დამცველმა ხაზი გაუსვა ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის ყოველწლიური კონსოლიდირებული ანგარიშების მნიშვნელობას, სადაც საქართველოს კონფლიქტით დაზარალებულ რაიონებში ადამიანის უფლებების მდგომარეობაა განხილული. სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად არის ჩართული ამ კონსოლიდირებული ანგარიშების მომზადებაში.
კონფერენციაზე ნინო ლომჯარიამ ისაუბრა ბორდერიზაციის პროცესზე და მცოცავ ოკუპაციაზე, რომელიც დღემდე გრძელდება. აღნიშნა, რომ რუსეთის სასაზღვრო ძალების მიერ გავლებული ახალი ღობეები და მავთულხლართები ხშირად ყოფს ადგილობრივი მოსახლეობის მიწებს, რის გამოც მათ ხელი აღარ მიუწვდებათ საოკუპაციო ხაზს იქით დარჩენილ საკუთრებაზე. ბორდერიზაცია გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვასაც იწვევს. დე ფაქტო ხელისუფლება და რუსეთის სასაზღვრო ძალები დროდადრო ხურავენ ე.წ. გამშვებ პუნქტებს და კრძალავენ საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთას, რაც უარყოფითად აისახება ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ სხვადასხვა უფლებით, მათ შორის, ჯანმრთელობის უფლებით სარგებლობაზე. ამ პრობლემამ განსაკუთრებული სიმწვავით კოვიდ 19-ის გავრცელების პერიოდში იჩინა თავი.
ბოლო წლებში ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთისთვის სისხლისსამართლებრივი დევნისა და გრძელვადიანი უკანონო პატიმრობის შემთხვევებმა იმატა. დროებითი მოთავსების იზოლატორებსა და ციხეებში ხშირია დაკავებულთა და პატიმართა ცემა, არასათანადო მოპყრობა და წამება.
ორივე ოკუპირებულ რეგიონში შეზღუდულია მშობლიურ ენაზე განათლების ხელმისაწვდომობა, რაც ქართველ მოსახლეობაზე ზეწოლისა და მათი ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციის პოლიტიკის გამოვლინებაა.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ აუცილებელია, ევროპის საბჭომ, როგორც ნეიტრალურმა და ავტორიტეტულმა აქტორმა, თავისი მანდატის ფარგლებში გამოიყენოს ყველა ინსტრუმენტი, რათა საერთაშორისო ორგანიზაციებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შესვლის, სამშვიდობო მოლაპარაკებებში ჩართვისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის მხარდაჭერის შესაძლებლობა მიეცეთ.
სახალხო დამცველმა განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების მნიშვნელობას „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“ მიმდინარე მე-2 საქმეზე.
„ამ გადაწყვეტილებას საქართველოსთვის უდიდესი სამართლებრივი და ისტორიული მნიშვნელობა აქვს და იმედია, იგი გავლენას მოახდენს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურის მიერ მიმდინარე გამოძიებაზე - 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილ სავარაუდო სამხედრო დანაშაულებსა და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებთან დაკავშირებით; განსაკუთრებით იმ ნაწილზე, რომელიც ქართველ სამხედრო ტყვეთა წამებას ეხება, რაზეც ევროპულმა სასამართლომ რუსეთის პასუხისმგებლობა ცნო“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა ირლანდიაში მიმდინარე საერთაშორისო კონფერენციაზე.

Public Defender Delivers Speech at Conference on Effective Application of ECHR in Areas of Conflict in Europe
On September 1, 2022, Public Defender of Georgia Nino Lomjaria participated in the Conference on Effective Application of the ECHR in Areas of Conflict in Europe, which was organized in Ireland by the Human Rights Center of Ireland, the School of Law of the National University of Ireland and the Department of Foreign Affairs.
"Human rights protection in the conflict regions has become even more important after Russia's invasion of Ukraine; And for me, as a Public Defender of a country with territories occupied by Russia, this issue is of particular importance," the Public Defender said.
Nino Lomjaria spoke about the human rights situation in the occupied territories of Georgia, reviewed the activities of the Public Defender and emphasized the difficulties of enforcing the European Convention.
She noted that the Public Defender’s Office monitors the state of human rights in the occupied regions through partner civil society groups and international organizations; Representatives of the Public Defender’s Office intensively meet with the population living near the dividing line and examine the human rights violations of those affected by the conflict. In addition, they have been describing the rights situation of conflict-affected population in the parliamentary and special reports for years.
In her speech, the Public Defender emphasized the importance of the annual consolidated reports of the Secretary General of the Council of Europe, which review the human rights situation in the conflict-affected regions of Georgia. The Public Defender’s Office is actively involved in the preparation of these consolidated reports.
Nino Lomjaria also spoke about borderization and creeping occupation, which continue to this day. She noted that the new fences and barbed wire installed by the Russian border forces often divide the lands of the local population, due to which they no longer have access to the property left beyond the occupation line. Borderization also leads to the restriction of freedom of movement. The de facto authorities and Russian border forces close the so-called checkpoints from time to time and prohibit the crossing of the occupation line, which has a negative impact on the enjoyment of various rights by the local population, including the right to health. This problem was manifested with particular severity during the Covid-19 pandemic.
In recent years, the number of cases of criminal prosecution and long-term illegal imprisonment for the so-called illegal border crossing have increased. Detainees and prisoners are often beaten, ill-treated and tortured in pre-trial detention centers and prisons.
In both occupied regions, access to education in the native language is limited, which is a result of the policy of pressure on the Georgian population and ethnic discrimination.
The Public Defender believes that it is necessary for the Council of Europe, as a neutral and authoritative actor, to use all the tools within its mandate in order to allow international organizations to enter the occupied territories, participate in peace negotiations and support human rights protection.
The Public Defender paid special attention to the importance of the judgement of the European Court of Human Rights in the case of Georgia v. Russia (ll).
"This judgement is of great legal and historical significance for Georgia, and hopefully it will have an impact on the investigation being carried out by the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court into the alleged war crimes and crimes against humanity committed during the August 2008 war, especially on the part that concerns the torture of Georgian prisoners of war, for which Russia was declared responsible by the European Court", the Public Defender said at the international conference.