დევნილთა და კონფლიქტით დაზარალებულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის ანგარიშის პრეზენტაცია
2014 წლის 30 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა „დევნილთა და კონფლიქტით დაზარალებულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის“ შესახებ ანგარიშის პრეზენტაცია გამართა.
ანგარიშში განხილულია „საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა შესახებ“ საქართველოს ახლადმიღებული კანონი, რომელიც ბევრად უფრო ახლოს არის საერთაშორისო სტანდარტებთან, ვიდრე მისი წინამორბედი. თუმცა, კვლავ რჩება გარკვეული ხარვეზები და 2014 წელი გვაჩვენებს, რამდენად ეფექტური იქნება ახალი კანონის იმპლემენტაცია არსებულ რეალობაში.
2013 წელს ჩატარდა დევნილთა ხელახალი რეგისტრაცია, რომლის მონიტორინგში სახალხო დამცველთან ერთად, სხვადასხვა საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები იყვნენ ჩართულები. მონიტორინგის შედეგად სხვადასხვა ხასიათის პრობლემები გამოვლინდა, თუმცა, მთლიანობაში პროცესი დადებითად უნდა შეფასდეს.
დევნილთა მუდმივ საცხოვრებელ ადგილებზე დაბრუნებამდე, სახელმწიფოს პრიორიტეტი კვლავ გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფა და სოციალურ-ეკონომიკური ინტეგრაციის ხელშეწყობა რჩება. ანგარიშში საუბარია კოლექტიური ცენტრების რეაბილიტაციის პროცესზე, რომელშიც გამოიკვეთა რიგი პრობლემები, მათ შორის უხარისხოდ ჩატარებული სარემონტო სამუშაოები.
კვლავ შეფერხებით მიმდინარეობს კომპაქტურად განსახლების ობიექტებში დევნილთა სარგებლობაში არსებული საცხოვრებელი ფართების საკუთრებაში გადაცემის პროცესი, რაც გრძელვადიანი განსახლების ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ფორმაა.
გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების პრობლემებს შორის აღსანიშნავია უსაფრთხოება, ხშირია საქართველოს მოქალაქეების დაკავების ფაქტები რუსი ან ოსი მესაზღვრეების მიერ, სოფელში მცხოვრებთა მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური ფონი, უგზოობა, მოსავლის რეალიზაცია, და ა.შ. 2013 წელს ე.წ. მავთულხლართების გავლების პროცესის შედეგად რამდენიმე სოფელს ჩამოეჭრა სახნავ-სათესი მიწები, ხოლო რამდენიმე სახლი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოხვდა. პოზიტიურ ნაბიჯებს შორის აღსანიშნავია 2013 წელს „გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის“ შექმნა.
ანგარიში მომზადებულია პროექტის ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატისა და ევროსაბჭოს ოფისების მიერ.

Presentation of Report on Human Rights’ Situation of Internally Displaced and Conflict Affected Individuals in Georgia
On April, 30, 2014, the Public Defender of Georgia held a presentation of the Report on Human Rights’ Situation of Internally Displaced and Conflict Affected Individuals in Georgia.
The report overviews the new law of Georgia of “Internally displaces persons from the occupied territories, accommodation and refugees of Georgia“, which is closer to the international standards than its predecessor.
According to re –registration data of refugees conducted in 2013, in his monitoring were involved the Public Defender of Georgia with different international and local NGOs. According to the monitoring, various problems were identified, but this whole process should be assessed positively.
Before the returning of IDPs to their places of permanent residence, the priority of State is their long-term housing and the facilitation of their socio - economic integration. There are IDP collective centres which not only fail to comply with the minimum living standards, but are even hazardous to health.
Like the process of privatization of the living space of IDPs, i.e. handing over the space in ownership to IDPS is still very slow; it is one of the very important forms of long-term accommodation.
The main problem of the villages adjacent to so called ABL (administrative border line) is a security, there are frequent detentions of Georgian citizens by the Russian or South Ossetian border-guards, the socio-economic problem of the residents of the villages is a poor quality roads, realization of harvest. In 2013, as a result of wire entanglements’ process, various villages cut off the agricultural lands, and several homes have remained on the occupied territory. The cration of Temporal Governmental Commission is positive step for reacting on the needs of residents of the villages adjacent to so called ABL (Administrative Border Line).
The report is published by the financial support of the offices of Councils of Europe and Univated Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Georgia.