წინადადება პარლამენტს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატანი ცვლილებების თაობაზე
საქართველოს სახალხო დამცველი მნიშვნელოვან წინგადადგმულ ნაბიჯად აფასებს საქართველოს პარლამენტის წევრების საკანონმდებლო ინიციატივას ადმინისტრაციული პატიმრობის ზედა ზღვარის 90–დან 15 დღემდე შემცირებასთან დაკავშირებით. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებული, 90 დღიანი პატიმრობის გაუქმება წლების განმავლობაში წარმოადგენდა საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაციას და 2013 წლის საპარლამენტო ანგარიშშიც იქნა ასახული.
საქართველოს სახალხო დამცველი ასევე მიესალმება „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ შესატანი ცვლილებების პროექტით გათვალისწინებულ ინიციატივას, რომლის თანახმადაც, აუცილებელია დაკავებულს დაუყოვნებლივ, დაკავებისთანავე განემარტოს მისი უფლებები.
თუმცა, მიგვაჩნია, რომ კანონპროექტით არ სწორდება დაცვის უფლების ეფექტურად განხორციელებასთან დაკავშირებული ხარვეზები.
კერძოდ, ინიცირებული კანონპროექტით ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 262–ე მუხლს ემატება 11 ნაწილი, რომელიც რიგ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებთან დაკავშირებით ითვალისწინებს საქმის განმხილველი რაიონული/საქალაქო სასამართლოს მიერ ზეპირი განხილვის დაუყოვნებლივ დაწყების ვალდებულებას, სამართალდარღვევის ოქმისა და საქმის მასალების მიღებისთანავე. მართალია, აღნიშნული ცვლილება ემსახურება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების განხილვის გაჭიანურების პრაქტიკის აღმოფხვრას, თუმცა, ის შეიძლება გახდეს დაცვის უფლების შეზღუდვის საფუძველი.
საქართველოს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსი არ ითვალისწინებს ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირის უფლებას – ჰქონდეს საკმარისი დრო და საშუალებები საკუთარი დაცვის მოსამზადებლად. ამასთან, მოქმედი კანონმდებლობით ადმინისტრაციულ სამართალწარმოებაში მიცემული პირის უფლებათა შორის არც საქმის გადადების უფლებაა მკაფიოდ გათვალისწინებული. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების განხილვის პრაქტიკაც ადასტურებს, რომ სამართალდამრღვევს არ ეძლევა ადეკვატური დრო და საშუალებები დაცვის მოსამზადებლად.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ ადმინისტრაციული სამართალწარმოების დაჩქარების შესაძლებლობის პარალელურად, აუცილებელია კანონპროექტი ითვალისწინებდეს მყარ სამართლებრივ გარანტიებს დაცვის უფლების ეფექტურად განხორციელების მიზნით.
შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველი წინადადებით მიმართავს საქართველოს პარლამენტს, კანონპროექტის შემოთავაზებულ ცვლილებებთან ერთად, დაცვის უფლების ეფექტიანად განხორციელების მიზნით, გასწორდეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ხარვეზები და ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირის უფლებებს შორის მკაფიოდ გაიწეროს დაცვის მოსამზადებლად საკმარისი დროისა და საშუალებების ქონის უფლება, მათ შორის, საქმის გადადების მოთხოვნის შესაძლებლობა, თუ პირის ხელთ არსებული დრო და საშუალებები არაა საკმარისი დაცვის უფლების განსახორციელებლად.

Public Defender of Georgia Submits the Proposal on the Amendments to the Code of Administrative Offenses of Georgia
Public Defender of Georgia welcomes the legislative initiative of MPs of Georgia on the reduction of time limit of 90 days of administrative detention - to 15 days period. For years Public Defender of Georgia referred to abolish 90 days detention period in his recommendations. This issue is reflected in the Parliamentary Report for 2013 as well.
Public Defender of Georgia also welcomes the initiative envisaged by the project on the amendment introduced in the Code of Administrative Offenses according to which the detained person is informed about his/her rights promptly, at the moment of detention. However, we consider that the gaps related to effective implementation of the right to defense are not addressed by the draft law.
In particular, Paragraph 11 of the article 262 of the initiated project of the Code of Administrative Offenses of Georgia envisages the obligation to immediately launch oral hearing by the regional/city court upon receipt of the protocol of offenses and case materials. In spite of the fact that this amendment serves to elimination of the practice to prolong the examination of the case on administrative offenses, it might cause the limitation of right to defense.
The Code of Administrative Offenses of Georgia does not envisage the right of a detained person - to have adequate time and means for proper preparation of his/her defense. In addition, according to existing legislation, neither is the right of the detained to postpone the case explicitly provided. Practice of examination of the administrative offenses also shows that an offender is not provided with the adequate time and means for preparation of his/her defense.
Public Defender of Georgia considers that in parallel with acceleration of administrative proceedings, it is important that the draft law also envisages the solid legal guarantees for the effective implementation of the right to defense.
Public Defender of Georgia proposes the Parliament of Georgia to correct the gaps in the Code of Administrative Offenses of Georgia for effective enjoyment of the right to defense and to clearly define the right to have adequate time and means for proper preparation of one’s defense including the right to postpone the case if the existing time and means are insufficient for realizing this right.