სახალხო დამცველმა პარლამენტს მიმართა, რათა პატიმარ ბრალდებულებს ადვოკატებთან დარეკვის უფლება აღარ შეეზღუდოთ
სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა საქართველოს პარლამენტს, რათა კანონმდებლობაში განხორციელდეს ცვლილება და პატიმრობაში მყოფ ბრალდებულებს, სატელეფონო საუბრის შეზღუდვის პერიოდშიც, სრულად შეეძლოთ ადვოკატებთან დარეკვა. ცვლილება აუცილებელია ბრალდებულთა ეფექტიანი დაცვის უფლების უზრუნველსაყოფად.
პენიტენციურ დაწესებულებებში განთავსებული ბრალდებულების მომართვის საფუძველზე, სახალხო დამცველის აპარატმა დაადგინა, რომ ხარვეზიანი საკანონმდებლო რეგულირების გამო, პენიტენციური დაწესებულებები არ აძლევენ ბრალდებულებს მათ ადვოკატებთან სატელეფონო კომუნიკაციის შესაძლებლობას, თუ ბრალდებულების მიმართ გამომძიებლის/პროკურორის დადგენილებით გამოყენებულია სატელეფონო საუბრის უფლების შეზღუდვა.
აღსანიშნავია, რომ გამომძიებლის/პროკურორის დადგენილებით ბრალდებულისთვის სატელეფონო უფლების შეზღუდვა შესაძლოა გაგრძელდეს პირის ბრალდებულად ყოფნის მთელი პერიოდის განმავლობაში - 9 თვემდე ვადით. თითოეული პენიტენციური დაწესებულებიდან მიღებული ინფორმაცია ადასტურებს, რომ ამ პერიოდში ბრალდებულები ვერ ურეკავენ ადვოკატებს, თუ მათ მიმართ გამოყენებულია სატელეფონო საუბრის უფლების შეზღუდვა. ამის მიზეზი კი ის არის, რომ ადვოკატი არ არის მითითებული პატიმრობის კოდექსის საგამონაკლისო აბონენტთა ჩამონათვალში.
პენიტენციური დაწესებულებების მიერ წარმოდგენილი ინფორმაციის თანახმად, 2020-2021 წლების მანძილზე სატელეფონო საუბრის უფლების შეზღუდვა გამომძიებლის/პროკურორის დადგენილებით გამოყენებული იყო 908 ბრალდებულის მიმართ, რაც მოცემული საკითხის მნიშვნელობაზე დამატებით მიუთითებს.
სატელეფონო საუბრის უფლება ყველაზე სწრაფი და ეფექტიანი გზაა ბრალდებულისთვის დაუკავშირდეს ადვოკატს, შეუთანხმოს დაცვის სტრატეგია ან კონკრეტული სამოქმედო ნაბიჯები. მით უფრო, რომ საპროცესო კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს საქმის არსებითად განხილვამდე მხარეების მიერ მტკიცებულებების წარდგენის ვადებს და აღნიშნული ვადის დარღვევით წარდგენილი მტკიცებულება, როგორც წესი, სასამართლოს მიერ აღარ განიხილება. გასათვალისწინებელია, რომ ადრესატისთვის ჩაბარების დროისა და ხარვეზების მხედველობაში მიღებით, საფოსტო გზავნილები ვერ იქნება სატელეფონო კომუნიკაციის ეკვივალენტური ალტერნატივა.
მისასალმებელია, რომ გენერალური პროკურატურა იზიარებს სახალხო დამცველის პოზიციას და მათი მოსაზრებით, ბრალდებულის სატელეფონო საუბრის შეზღუდვა არ გულისხმობს ადვოკატთან კომუნიკაციის აკრძალვას.
სახალხო დამცველი იმედს იტოვებს, რომ საქართველოს პარლამენტი დაეთანხმება წინადადებას და ყოველწლიურად პატიმრობაში მყოფ ასობით პატიმარს მიეცემა უფლება დაუკავშირდნენ მათი კანონიერი ინტერესების დამცველ ადვოკატებს სატელეფონო კომუნიკაციის გზით.

Public Defender Appeales to Parliament not to Restrict Accused Prisoners’ Right to Call Lawyer
The Public Defender proposed to the Parliament of Georgia to make legislative changes in order to enable accused prisoners to call their lawyers any time, even when their right to make calls is restricted. The change is necessary to ensure the effective defence of the accused.
Based on the appeal of accused persons placed in penitentiary institutions, the Public Defender's Office found that due to the flawed legislative regulation, penitentiary institutions do not allow the accused to communicate with their lawyers by telephone, if the investigator/prosecutor has restricted their right to make calls.
It should be noted that by the decision of the investigator/prosecutor, the restriction of the right to make phone calls may last for the entire period of the defendant’s custody - up to 9 months. Information received from each penitentiary institution confirms that defendants could not call lawyers during the mentioned period when their right to make calls was restricted. The reason for this is that pursuant to the Imprisonment Code, a lawyer is not among the persons that the defendant may call as an exception during the restriction.
According to the information provided by penitentiary institutions, during 2020-2021, the restriction of the right to make phone calls was applied against 908 defendants by the decision of the investigator/prosecutor, which indicates the importance of this issue.
The right to make phone calls is the fastest and most effective way for a defendant to contact a lawyer, agree on a defence strategy, or take specific steps. This is especially important in the light of the fact that the procedural law strictly stipulates the time limits for the submission of evidence by the parties before the consideration of a case on its merits, and the evidence submitted in violation of this time limit is usually no longer considered by the court. It should be noted that sending messages by post cannot be considered an equivalent alternative to telephone communication taking into account the shortcomings related to the timeliness of delivery of postal messages.
It is welcome that the Prosecutor General's Office shares the position of the Public Defender and considers that the restriction of the defendant’s right to make calls does not imply a ban on communication with his/her lawyer.
The Public Defender hopes that the Georgian Parliament will endorse the proposal and each year hundreds of inmates will be allowed to contact their lawyers by telephone.