საქართველოში არადომინანტი ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენელი ქალებისა და გოგოების სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების კუთხით არსებული მდგომარეობა
წინამდებარე ანგარიში საქართველოში მცხოვრები არადომინანტი ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენელი ქალებისა და გოგოების სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და უფლებების მდგომარეობის შესწავლის, საკვანძო საკითხების გამოკვეთის და სახელმწიფო უწყებებისთვის შესაბამისი რეკომენდაციების შემუშავების პირველი მცდელობაა.
წინამდებარე კვლევა შეისწავლის კონტრაცეფციის, დედათა ჯანმრთელობის და საზიანო პრაქტიკების საკითხებს და კიდევ ერთხელ ადასტურებს ამ მიმართულებით სისტემურ გამოწვევებს და მათზე რეაგირების გადაუდებელ საჭიროებას. საქართველოს სახალხო დამცველი იმედს იტოვებს, რომ სახელმწიფო უწყებები მხედველობაში მიიღებენ კვლევის შედეგად გამოვლენილ მნიშვნელოვან პრობლემურ საკითხებს და უზრუნველყოფენ ამ პრობლემური საკითხების კორექციისთვის საჭირო, ამავე ანგარიშში წარმოდგენილი რეკომენდაციების შესრულებას.
კვლევამ აჩვენა, რომ რიგი სოციალურ-კულტურული ფაქტორები, უპირატესად კი, გენდერული ნორმები და სექსუალობასთან დაკავშირებული სტიგმა, ხშირად იწვევს არადომინანტი ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენელი ქალებისა და გოგოების სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის უფლების დარღვევას. გარდა ზემოაღნიშნულისა, კვლევამ აჩვენა, რომ ინფორმაციის ნაკლებობა, რომელიც არაიშვიათად ენობრივი ბარიერის გამო არადომინანტი ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენელ ქალებს შორის უფრო მწვავედ არის გამოვლენილი, ასევე უდევს საფუძვლად სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის უფლების დარღვევას. სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების სიმცირე, ხოლო არსებული პროგრამების გენდერულად არასენსიტიურობა, არაინკლუზიურობა, დაბალი ხარისხი და ადმინისტრირებასთან დაკავშირებული პრობლემები, ასევე მნიშვნელოვნად აფერხებს არადომინანტი ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენელი ქალების წვდომას საჭირო სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის სერვისებზე. კვლევამ ასევე აჩვენა, რომ მიუხედავად ანტენატალური სერვისების დაფინანსებისა, ორსული ქალებისთვის ფინანსურ ბარიერს წარმოქმნის ის გარემობა, რომ გართულებული ორსულობების დროს, სახელმწიფო არ აფინანსებს რიგ ნოზოლოგიებს. ეს, არადომინანტი ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენელი ქალების თქმით, მათ მძიმე ფინანსურ ტვირთად აწვება.
ანგარიში მომზადდა საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის მხარდაჭერით, გაეროს ერთობლივი პროგრამის, „გენდერული თანასწორობისთვის“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით.

Assessment of Sexual and Reproductive Health and Rights of Women and Girls from Nondominant Ethnic Groups in Georgia
The present report is the first attempt to study state of the sexual and reproductive health and rights of women and girls from non-dominant ethnic groups living in Georgia, to identify key issues and to develop relevant recommendations for government agencies.
The present research studies particularly the issues of contraception, maternal health and harmful practices and reaffirms the systemic challenges in this area and the urgent need to respond to them. The Public Defender of Georgia hopes that the state agencies will consider the important problematic issues identified because of the research and will ensure the implementation of the recommendations necessary to deal with the mentioned problematic issues given in the research.
Research has shown that a number of socio-cultural factors, predominantly gender norms and stigma associated with sexuality, often lead to violations of the right to sexual and reproductive health of women and girls from non-dominant ethnic groups. In addition to the above mentioned, research has revealed that a lack of information, which is more often found among women from a non-dominant ethnic group due to language barriers, also underlies a violation of the right to sexual and reproductive health. The scarcity of state sexual and reproductive health programs and services, along with lack of gender-sensitivity, non-inclusiveness, low-quality, and administrative problems in existing programs, also significantly prevent access of women from non-dominant ethnic groups to needed sexual and reproductive health services. Research has also shown that despite funding for antenatal services, a financial barrier for pregnant women is the environment in which, during complicated pregnancies, the state does not fund a number of nosologies. This, according to women from the non-dominant ethnic group, puts a heavy financial burden on them.
The publication was prepared by the Public Defender’s Office of Georgia, with the support of the United Nations Population Foundation (UNFPA) Georgia Country Office, in the frameworks of the UN joint program for Gender Equality, funded by Government of Sweden.