ლგბტ+ პირთა უფლებების დაცვის საერთაშორისო სტანდარტებისა და საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულებების მიმოხილვა
წინამდებარე ანგარიში წარმოადგენს ლგბტ+ პირთა უფლებების დაცვის საერთაშორისო სტანდარტებისა და საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულებების მიმოხილვას. ანგარიშის მიზანია თავი მოუყაროს სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის ნიშნით ძალადობის, დისკრიმინაციისა და სოციალური ექსკლუზიის ბრძოლის ძირითად საერთაშორისო და რეგიონულ სტანდარტებსა და მათ ქვეშ, საქართველოს მიერ ნაკისრ ვალდებულებებს, რომლებიც ხელს უწყობენ ლგბტ+ ადამიანთა უფლებების დაცვას, მათ სამოქალაქო ინკლუზიასა და მათთვის ადეკვატური ცხოვრების სტანდარტის უზრუნველყოფას.
ლგბტ+ უფლებების დაცვის საერთაშორისო სტანდარტების მიმოხილვის მიზნით, წინამდებარე დოკუმენტი დაეყრდნო სამაგიდო კვლევის მეთოდოლოგიას, რაც მოიცავდა ლგბტ+ უფლებებზე სართაშორისოდ დადგენილი ძირითადი სტანდარტებისა და საქართველოს მიერ ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების გამოკვეთას და მათ ანალიზს. შესაბამისად, დოკუმენტი დაეყრდნო საერთაშორისო და რეგიონულ ინსტრუმენტებსა და მათ მიერ შემუშავებულ კონვენციებს, რეკომენდაციებს, რეზოლუციებსა თუ ანგარიშებს.
ანგარიში მომზადდა საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ „გაეროს ერთობლივი პროგრამა გენდერული თანასწორობისთვის საქართველოში” პროექტის ფარგლებში, რომელსაც გაეროს ქალთა ორგანიზაცია, გაეროს განვითარების პროგრამა და გაეროს მოსახლეობის ფონდი შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით ახორციელებენ.

OVERVIEW OF INTERNATIONAL STANDARDS FOR THE PROTECTION OF LGBT+ PEOPLE’S RIGHTS AND COMMITMENTS OF GEORGIA
The present report is an overview of international standards for the protection of LGBT+ people’s rights and commitment of Georgia. The aim of this review is to summarize the essential international and regional standards for combating sexual orientation and gender-based violence, discrimination, and social exclusion and the commitments made by Georgia to promoting the protection of LGBT+ human rights and their civic inclusion and providing them with an adequate standard of living.
This document uses a desk research methodology to review international standards for the protection of LGBT+ rights, which includes outlining and analyzing key international standards on LGBT+ rights as well as Georgia’s international commitments. As such, the document refers to the following international and regional instruments, as well as their conventions, recommendations, resolutions, and reports.
The report was prepared by the Public Defender's Office of Georgia, within the framework of UN Joint Programme for Gender Equality in Georgia, implemented by UN Women, the United Nations Development Programme (UNDP) and the United Nations Population Fund (UNFPA), funded by the Government of Sweden.