სახალხო დამცველმა სუროგაციისას დეკრეტული შვებულებით სარგებლობის საკითხზე ჯანდაცვის სამინისტროს მიმართა
2020 წლის 13 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა სუროგატი ქალისა და სუროგაციის გზით დაბადებულ ბავშვის მშობლის მიერ ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო შვებულების უფლებით სარგებლობის საკითხზე საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ზოგადი წინადადებით მიმართა.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში დაშვებულია სუროგაციის ინსტიტუტი, მოქმედი სამართლებრივი აქტები არ აწესრიგებს სუროგატი ქალის და სუროგაციის მეშვეობით დაბადებული ბავშვის მშობლის მიერ ორსულობის, მშობიარობის და ბავშვის მოვლის გამო შვებულების უფლებას.
სახალხო დამცველის შეფასებით, სუროგატი ქალი სწორედ იმავე ფიზიოლოგიურ და ემოციურ პროცესებს გადის და გააჩნია ანალოგიური სამედიცინო თუ ფსიქო-სოციალური თავისებურებები, როგორც სხვა ორსულ ქალებს, რომლებიც არ არიან დაკავშირებული სუროგაციასთან. ხოლო, ბავშვის მოვლის გამო შვებულებით სარგებლობის მიზნებისთვის, სუროგაციის გზით დაბადებული ბავშვის მშობლები არსებითად თანასწორ მდგომარეობაში იმყოფებიან ბიოლოგიურ მშობლებთან, რომლებსაც არ უსარგებლიათ სუროგატი ქალის მომსახურებით. ისინი ასევე თანაბარ მდგომაროებაში არიან იმ დასაქმებულებთან, რომლებმაც იშვილეს ბავშვი და აქვთ შესაძლებლობა, ისარგებლონ შვილად აყვანის გამო შვებულებით. შესაბამისად, სუროგატი ქალი დგება ორსულობისა და მშობიარობის გამო შვებულების, ხოლო სუროგაციის გზით დაბადებული ბავშვის მშობლები კი - ბავშვის მოვლის შვებულებით სარგებლობის საჭიროების წინაშე.
დისკრიმინაციული პრაქტიკის აღმოფხვრის მიზნით, აუცილებელია, საქართველოს კანონმდებლობით გაიწეროს სუროგატი ქალის და სუროგაციის გზით დაბადებული ბავშვის მშობლის მიერ შვებულებით სარგებლობის საკითხი. შესაბამისად, სახალხო დამცველმა ჯანდაცვის მინისტრს მიმართა ზოგადი წინადადებებით, მოამზადოს შესაბამისი ცვლილებები, რათა საკანონმდებლო დონეზე მოწესრიგდეს სუროგატი ქალისა და სუროგაციის გზით გაჩენილი ბავშვის მშობლის მიერ ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო შვებულებით სარგებლობის საკითხი, როგორც საჯარო ისე კერძო სექტორში.

Public Defender Addresses Ministry of Health relating to Maternity Leave during Surrogacy
On April 13, 2020, the Public Defender of Georgia addressed the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia with a general proposal relating to the enjoyment of maternity leave by a surrogate woman and a parent of a child born through surrogacy.
Although the surrogacy institute is allowed in Georgia, no applicable legal acts regulate the enjoyment of the right to maternity leave by a surrogate woman and a parent of a child born through surrogacy.
According to the Public Defender, surrogate women go through the same physiological and emotional processes and have similar medical and psycho-social needs as other pregnant women, while the parents of children born through surrogacy are essentially in an equal situation with other biological parents who have not used the services of a surrogate woman. They are also in an equal situation with the employees who have adopted a child and have the opportunity to take adoption leave. Consequently, the surrogate woman has the need to take a leave due to pregnancy and childbirth, while the parent of a child born through surrogacy has the need to take a leave in order to look after the child.
In order to eliminate discriminatory practices, it is necessary to legislate the issue of the enjoyment of maternity leave by a surrogate woman and a parent of a child born through surrogacy. Accordingly, the Public Defender addressed the Minister of Health with general proposals to draft amendments to legislate the issue of enjoyment of maternity leave by a surrogate woman or a parent of a child born through surrogacy both in public and private sectors.