წინადადება საქართველოს პარლამენტს მარტოხელა მშობლის სტატუსის შეწყვეტის სამართლებრივი საფუძვლების შესწორებისთვის
2015 წლის 25 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა კანონმდებლობით მისთვის მინიჭებული უფლებასმოსილების ფარგლებში, საქართველოს პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადებით მიმართა. წინადადება მარტოხელა მშობლის სტატუსის შეწყვეტის სამართლებრივი საფუძვლების შესწორებას ისახავს მიზნად.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება მარტოხელა მშობლის სტატუსის განსაზღვრისათვის გაწეულ სამუშაოს, რაც საგრძნობლად გააუმჯობესებს მარტოხელა მშობლის და მისი შვილის/შვილების მდგომარეობას. თუმცა საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით განსაზღვრული სტატუსის გაუქმების სამართლებრივი საფუძვლები არ ეხმიანება მარტოხელა მშობლისა და მისი შვილის/შვილების ინტერესებს.
საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის ამჟამინდელი რედაქციით, მარტოხელა მშობლის სტატუსის გაუქმების ერთ–ერთი საფუძველია პირის ქორწინებაში შესვლა, რაც ავტომატურად არ გულისხმობს ბავშვის მიმართ მამინაცვლის ან დედინაცვლის მოვალეობების წარმოშობას. საქართველოს სახალხო დამცველის წინადადების მიხედვით, აღნიშნული სამართლებრივი საფუძველი საჭიროა მოდიფიცირდეს იმგვარად, რომ სტატუსის გაუქმების საფუძველი არა მშობლის ქორწინება არამედ ბავშვის სააქტო ჩანაწერში მეორე მშობლის ან კანონიერი წარმომადგენლის წარმოშობის შემთხვევა იქნება.
საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილი წინადადების შესრულება კიდევ ერთი ნაბიჯი იქნება გენდერული თანასწორობის სფეროში არსებული კანონმდებლობის სრულყოფისაკენ.

Proposal to the Parliament of Georgia on Correction of Legal Grounds for Termination of the Single Parent Status
On May 25, 2015, the Public Defender of Georgia addressed the Parliament of Georgia with a legislative proposal in the framework of his legislation-granted authority. The proposal aims at correcting legal basis for termination of the single parent status.
The Public Defender welcomes work carried out for defining the single parent status that will significantly improve the situation of a single parent and his/her child/children. Though, the legal grounds for termination of the status defined by the Civil Code of Georgia do not reflect interests of a single parent and his/her child/children.
According to the current edition of the Civil Code of Georgia, one of the grounds for termination of the single parent status is contracting marriage that does not automatically mean emergence of obligation of a step father or a step-mother towards a child. According to the Public Defender‘s proposal, the above-mentioned legal ground needs to be modified so that the ground for the status termination will be not a marriage of a parent but a fact of emergence of a record of the second parent or a legal representative in registration records of the child.
Implementation of the Public Defender‘s proposal will be another step towards improvement of the current legislation in gender equality sphere.