თემატური საინფორმაციო დოკუმენტის - „გენდერის ნიშნით ჩადენილი სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების“ პრეზენტაცია
2021 წლის 30 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის მიერ გამართულ შეხვედრას დაესწრო, რომლის ფარგლებში წარდგენილ იქნა თემატური საინფორმაციო დოკუმენტი - „გენდერის ნიშნით ჩადენილი სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულები.“
დოკუმენტში გენდერის ნიშნით ჩადენილი სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის დეფინიცია, იდენტიფიცირების გზები და პრობლემის გადაჭრის საშუალებებია ასახული.
საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ სიტყვით გამოსვლისას საქართველოში ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის, ლგბტ+ პირთა მიმართ სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების პრაქტიკაზე, სახალხო დამცველის როლსა და არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა. „საქართველოს სახალხო დამცველი, როგორც თანასწორობის ორგანო, განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს გენდერული თანასწორობის მიღწევას ქვეყანაში. ჩვენ შევისწავლით დისკრიმინაციული დანაშაულების პრაქტიკას და ხშირ შემთხვევაში, ჩვენ მიერ გაცემული რეკომენდაციები სისტემური ხასიათის ცვლილებების მომტანი ხდება. სამწუხაროდ, ქვეყანაში კვლავ მაღალია ფემიციდისა და ლგბტ+ ადამიანების მიმართ ძალადობის მაჩვენებელი, სამართალდამცავი უწყებების მიმართ უნდობლობა კი ასეთი ტიპის შემთხვევებს სისტემისთვის ხშირად უხილავს ხდის, რაც სახელმწიფოს მხრიდან განსაკუთრებულ ყურადღებას მოითხოვს.“
შეხვედრას ესწრებოდნენ მონაწილეები ეუთოს 57 წევრი ქვეყნიდან, მათ შორის იყვნენ საერთაშორისო ორგანიზაციების, ეუთოს საველე ოპერაციების, სამოქალაქო საზოგადოების, სამეცნიერო საზოგადოებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ინსტიტუტების წარმომადგენლები.

Presentation of Thematic Information Document on Gender-based Hate Crimes
On March 30, 2021, Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, attended a meeting organized by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), where a thematic information document entitled „Gender-based Hate Crimes” was presented.
The document provides the definition of gender-based hate crime and reviews the ways of identifying and solving the problem.
During her speech, the Deputy Public Defender of Georgia spoke about the practices of violence against women, domestic violence and hate crimes against LGBT+ persons, the role of the Public Defender and the challenges identified in this direction. "The Public Defender of Georgia, as an equality body, pays special attention to achieving gender equality in the country. We examine the practices of discriminatory offences and in many cases, our recommendations bring systemic changes. Unfortunately, the rates of femicide and violence against LGBT+ people are still high in the country, whole distrust towards the law enforcement agencies often makes such cases unseen, which requires special attention from the State."
The meeting was attended by participants from 57 OSCE States, including representatives of international organizations, OSCE field operations, civil society, scientific community and human rights institutions.