შეხვედრა საერთაშორისო ტრენინგის „ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება“ მონაწილეებთან
2014 წლის 22 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე პაატა ბელთაძე შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (SIDA) საერთაშორისო სატრენინგო პროგრამის „ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება“ ფარგლებში საქართველოში მყოფ სამხრეთ სუდანის, კოლუმბიის, კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკისა და ლიბერიის წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრის მიზანს პროგრამის მონაწილეთათვის სახალხო დამცველის საქმიანობის გაცნობა წარმოადგენდა. წარდგენის შემდეგ მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ შეკითხვები დაესვათ მათთვის საინტერესო საკითხებზე საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობის, ქვეყანაში უფლებადაცვითი მდგომარეობისა და არსებული გამოწვევების შესახებ. შეხვედრისას განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სახალხო დამცველის აპარატის გენდერული თანასწორობის მიმართულებას, „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ საქართველოს კანონისა და სხვა უფლებამოსილებების განხორციელების მნიშვნელოვან ასპექტებს.
აღსანიშნავია, რომ „ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება“ 5 კვირიანი პროგრამაა, რომელიც მიზნად ისახავს ქალების მონაწილეობის გაზრდას მშვიდობის მშენებლობის საკითხებზე მუშაობისას და ქალების განსაკუთრებული საჭიროებების გათვალისწინების აღნიშვნას კონფლიქტურ და პოსტ-კონფლიქტურ საზოგადოებებში.

Meeting with participants of International Training
On 22 May 2014, the Deputy Public Defender of Georgia, Mr. Paata Beltadze met with representatives of South Sudan, Colombia, the Democratic Republic of Congo and Liberia participating in the international program "Women, Peace and Security" of Swedish International Development Cooperation Agency.
The aim of the meeting was to inform the participants about the mandate, functions and activities of Public Defender. After the presentation, the participants had an opportunity to ask questions on the interesting issues about the human rights situation and a role the office plays in the protection and advocacy of human rights. The issues of Gender Equality, Anti-discrimination law, fulfilment of ombudsman’s recommendations, NPM were discussed at the meeting.
It should be noted that the program "Women, Peace and Security" lasts for 5 weeks and aims at involving women in peace-building processes on more regular basis and identifying special needs for women in conflict and post - conflict societies.